| sierra1 a răspuns:

Profesorul a adăugat că obiceiurile religioase sunt o formă de comportament obsesiv-compulsiv și că oamenii religioși se află într-un spectru al bolilor mintale.

Da, totul dus la extrem este vecin cu boala mintală. (vezi sinuciderile din Guyana sau altele asemenea )

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

„eu văd întreaga credință ca pe o psihoză colectivă. De fapt este un delir, dar nu este considerat drept boală care ține de psihiatrie, deoarece atât de mulți oameni suferă de acesta. Zic asta oarecum în glumă, dar nu ar fi de mirare că se atribuie calități reale unei chestii care nu este întemeiată pe realitate? Dacă cineva ar prezenta astfel de simptome într-un alt domeniu, în calitate de terapeut aș nota pe fișa de observație un cod din DSM-IV: delir sever."
—Anna Enquist

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Delir sever

| DeyCj a răspuns:

Da.De acord cu ceea ce scrie în acel articol.Din păcate această patologie nu e inclusă pe lista bolilor psihice, la fel cum nici gelozia nu e inclusă ca fiind boală psihică, deși ambele ar trebui incluse, iar vindecarea lor se poate face foarte fain prin, de exemplu, hipnoză. Chiar și depresia se poate vindeca prin hipnoză.