| Bragi a întrebat:

Asa trebuie interpretat si descris a fi Divinitatea, inteligenta universului, forța creeatoare a tot ce exista ca si corpuri ceresti sau in plan spiritual?
http://www.youtube.com/watch?v=_6qqGo-wmdk
Se poate identifica acest Domn (YAHWE) a lui Israel cu Dumnezeul iubirii si a creeatiei?

10 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Crede ce vrei

| sublime89 a răspuns:

Tie ti se pare ca a fost omul capabil pana in prezent sa inventeze vreun zeu care sa fie compatibil cu "divinitatea inteligenta a universului" despre care vorbesti tu?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Studiaza Biblia si ve-i vedea. Cine este demn sa-l judece?

| Marius511 a răspuns:

Iar bagi conturi multiple?
eu cred ca aceste scrieri nu au nici o legatura cu adevarata divinitate si mai cred ca acei,, profeti,, nu au fost deloc inspirati de Dumnezeu. violenti cruzi si probabil trautatizati de mici. accept vechiul testamnet dar mai cred ca unii dintre ei nu au fost profeti adevarati.
cred ca au vrut sa se faca ascultati dar si-au folosit rau imaginatia. nu-s de la Dumnezeu.

| Bragi explică (pentru Marius511):

,,Unii dintre ei''?
Daca unii dintre ei nu au fost profeti adevarati inseamna ca si scrierile bibliei sunt neadevarate! sau hai sa fim cu jumatati de masură si sa dam,, gunoiul sub pres'' cum fac popii, pastorii, predicatorii, ce descriu prostimii numai ce cred ei de cuviinta ca este de aflat! restul nu trebuie stiut de cei care-i umfla buzunarele cu bani!

| Marius511 a răspuns (pentru Bragi):

Din cauza vechimii nu au mai ramas criterii exacte pentru a fi ignorate scrieriile,, neinspirate,, si de aceea au mers impreuna desi vede toata lumea ce aberatii contin unele si nu de la Dumnezeu. dar asta nu-nseamna ca Dumnezeu a a fost El ignorant sau ca nu le-a vorbit opamenilor. ba da.

| Bragi explică (pentru Marius511):

DA,si a,, vorbit'' chiar printr-o tufă in flăcări NU?
A,, facut ''o măgărită să vorbească cu un om NU?
A,, facut'' chiar ca un om sa vietuiască 3 zile in intestinele unui peste NU? http://www.youtube.com/watch?v=eWtt9zqsOJA
Criterii exacte? Ce intelegi tu prin criterii exacte?
Divinul poate fi descris in,, criterii''? Universul poate fi descris in,, criterii''?

| Marius511 a răspuns (pentru Bragi):

Daca Dumnezeu exista, este oare ceva imposibil la Dumnezeu? Nu

| Bragi explică (pentru Marius511):

Ceea ce ai scris intra in categoria,, manipulare'', dogmatism!
est posibil orice, DAR se poate identifica in aberatiile ilogice a descrierilor acelor limitati mental si spiritual, care au scris biblia?