| PorumbRodica1965 a întrebat:

Asculta Dumnezeu toate rugaciunile? Cum trebuie sa ne rugam?

Răspuns Câştigător
| Oleg20 a răspuns:

Dumnezeu ascultă rugăciunile rostite de oameni din toate naţiunile (Psalmul 145:18, 19). Cuvântul său, Biblia, ne îndeamnă să-i vorbim despre toate îngrijorările noastre (Filipeni 4:6, 7). Totuşi, unele rugăciuni, cum ar fi cele spuse în mod mecanic, nu-i sunt plăcute lui Dumnezeu. (Citiţi Matei 6:7.)

De asemenea, Iehova nu ascultă rugăciunile celor ce nu respectă legile sale (Proverbele 28:9). De pildă, în timpurile biblice, Dumnezeu n-a ascultat rugăciunile israeliţilor care se făceau vinovaţi de crimă. Prin urmare, dacă vrem ca rugăciunile noastre să fie ascultate de Dumnezeu, trebuie să îndeplinim anumite cerinţe. (Citiţi Isaia 1:15.)ÎN PRIVINŢA rugăciunii, multe tradiţii religioase se concentrează asupra unor aspecte de ordin fizic, cum ar fi poziţia corpului, ordinea cuvintelor şi ceremonialul propriu-zis. Însă, referitor la modul în care trebuie să ne rugăm, Biblia ne ajută să ne concentrăm asupra unor aspecte mult mai importante.

Biblia arată că slujitorii fideli ai lui Dumnezeu s-au rugat în multe locuri şi în diverse poziţii. În funcţie de situaţie, ei s-au rugat în gând sau cu voce tare. S-au rugat privind spre cer sau plecându-se la pământ. Ei nu s-au folosit de icoane, rozarii sau cărţi de rugăciuni, ci s-au rugat din inimă, cu propriile cuvinte.

9 răspunsuri:
| William a răspuns:

Le aude pe toate, dar nu le asculta pe toate.

| RaduMD a răspuns:

Dumnezeu AUDE toate rugaciunile. Logic, altfel, daca ar auzi doar pe unele, nu ar fi omniscient.

Dar Dumnezeu nu ASCULTA toate rugaciunile. Cat ascultam noi de El, tot atata asculta si El de noi.

| PorumbRodica1965 explică (pentru RaduMD):

Bine zici, cat ascultam noi, da, deci rugaciunile care sunt facute in conformitate cu vointa sa, sunt ascultate. Desigur Dumnezeu este interesat de oamenii care infapyuiesc vointa sa, manifesta compasiune pentru ei.

| Radu1015 a răspuns:

Roaga-te din suflet, el le asculta.

| IuliiMarie a răspuns:

D-zeu ii vede pe toti si ii asculta pe toti! Tot ce trebuie s afaci este sa te rogi din suflet!

| PorumbRodica1965 explică (pentru IuliiMarie):

Citeste Matei 7:21. Isaia1:12-15...

| Dudescu_Marian_1990 a răspuns:

Te poti ruga si in timp ce mananci, daca vrei... important este sa te rogi din suflet, cu mila respect si credinta!

| PorumbRodica1965 explică (pentru Dudescu_Marian_1990):

Da, multumesc pentru raspuns.(Daca doresti citeste Psalmul 65:2; 1Petru 3:7; Matei 4:10; 6:9; Ioan 14:6.