| sopranaCadaverica a întrebat:

Aseara pe la 20.30-21.00 am intrat intr-o biserica catolica. Inca era slujba, cred. In spatele altarului era statuia lui Iisus rastignit, acoperita cu un material de catifea in intregime.
De ce se intampla asta? Ce semnifica?

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Catolicii reprezintă Biblia prin statui; ortodocșii prin icoane, pocaiti prin blasfemie, fiecare face ce vrea se pare, lau bagat in mormant era acoperit in intregime, la astia la noapte invie

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Deci d-aia l-au acoperit? Sa reprezinte felul in care sedea in mormant?

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Da,era acoperit in mormant ca doar nu era dezbracat

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Totusi mi se pare foarte pagan sa vad asa ceva. Zici ca era desprinsa imaginea dintr-un film al lui Kubrick. Catifea violet... O fi fost popa mason. Hahaha

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ce sa fie pagan, tu vrezi sa vezi pe iisus dezbracat?

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Da

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Esti ciudata

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este Săptămâna Patimilor în biserica catolică. Isus a murit pe cruce, iar moartea lui este simbolizată în aceeastă zi de Joia Mare, până duminecă la înviere cu acel înveliș.

| sopranaCadaverica explică (pentru sadrian46):

Ciudat mod al catolicilor de a simboliza moartea lui.

| anonimg a răspuns:

Catolicii reprezintă Biblia prin statui; ortodocșii prin icoane. Cum a zis Steregoi: idoli.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonimg):

Eu voiam sa aflu de ce era acoperita statuia complet cu o bucata de material. Ce nu intelegi din intrebare?

| anonimg a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Mă gândeam că întrebi de ce este statuie și nu icoană.

| Steregoi a răspuns:

Citeste Biblia. Idoli.

| sopranaCadaverica explică (pentru Steregoi):

Nu are nici o legatura cu ce am intrebat eu.

| Mircea08 a răspuns:

NIMIC. Este o porunca data de mai marii bisericii si a ajuns sa fie traditie care mai are pe deasupra si o anumita simbolistica.
Eu nu inteleg de ce nu stidiati Evanghelia, care este o carte relativ mica, si studiati ce spun altii despre Evanghelie, biblioteci intregi de pareri care nu duc la o intelegere a Evangheliei ci la o gramada de alte intrebari la care nu se gaseste raspuns. Cred ca oamenii, din dorinta de a gasi o cale mai usoara au ales-o pe cea mai grea

| sopranaCadaverica explică (pentru Mircea08):

''traditie care mai are pe deasupra si o anumita simbolistica''. Pai, mi se pare normal. De ce ar mai fi traditie daca nu ar avea o simbolistica?

| Mircea08 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Traditia spune sa te casatoresti religios - ce simbolistica are asta?

| sopranaCadaverica explică (pentru Mircea08):

Invata si tu sa faci diferenta intre obicei si traditie. Este o Taina Sfanta la ortodocsi cel putin… casatoria religioasa. Nu te pune nimeni sa te casatoresti religios. Esti sau nu ortodox, e simplu. Citeste despre Tainele Sfinte. Imi zici mie sa citesc Evanghelia dar tu nu ai habar de informatii minime laughing

| Mircea08 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Daca stii tu, atunci da un citat din Evanghelie in care se face referire la casatoria religioasa, si dupa ce o sa vezi ca nu exista, si ca de fapt este o gaselnita a preotilor, poti sa razi!
Apropo - poate imi dai si mie citatele care fac referire la tainele sfinte (evident tot din Evanghelie deoarece Evanghelia este SINGURA invatatura a crestinilor )
Si daca tot stii, spune-ne si noua cum de exista mai multe religii crestine care au aceeasi invatatura (a lui Iisus) si cu toate astea au invataturi diferite? sau cine a avut interes sa destrame biserica lui Iisus si sa faca din ea mai multe religii cu invataturi diferite intre ele si diferita de invatatura lui Iisus a caror credinciosi sa se urasca intre ei din cauza invataturii pe care o au fiecare? Nu cumva satana? eu nu stiu pe altcineva care este impotriva lui Dumnezeu decat satana si slujitorii lui.

Nu scriam ceea ce am scris daca nu ai fi facut atac la persoana si sa spui ca nu am habar de informatii minime. Daca atacai subiectul era ceva normal. Trebuia sa vii cu dovezi ca o casatorie religioasa se face ca asa a spus Dumnezeu sau Iisus

| Mircea08 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

M-ai trimis sa citesc despre cum se intemeiaza o familie, dar nu am vazut nici un citat care sa faca referire la CASATORIA RELIGIOASA.

| sopranaCadaverica explică (pentru Mircea08):

Uita-te mai bine

| Mircea08 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Am spus ca nu am vazut nici un citat care sa faca referire la casatoria religioasa. Daca tu il stii de ce nu scrii? vrei neaparat sa citesc interpretarile dogmei la care ai aderat? Sa stii ca este suparator sa obligi pe altcineva sa-ti citeasca dogma religiei din care faci parte apeland la astfel de proceduri

| sopranaCadaverica explică (pentru Mircea08):

Daca nu ai vazut citatul, te vede el pe tine! sad