| Zazen a întrebat:

Asemanari izbitoare intre invataturile crestine si cele orientale! Iisus in orient? si de ce se ascund asemenea informatii? https://www.youtube.com/watch?v=L86pDBpG_WE

6 răspunsuri:
| CinevaAnonimă a răspuns:

Iisus nu a avut un trai luxos. Si nici crestinismul nu a furat nimic de la alte religii. Poate ca au existat oameni dandu-se drept Krishna sau Budha, dar aceste fiinte nu exista si nici nu am existat. Cum sa ascunda aceste informatii, daca noi avem acces la ele?
,, Vai lumii, din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala.'' (Matei 18:7)

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Zazen):

Daca as crede in Dumnezeu si Acesta n-ar exista, nu as piede nimic. Daca n-aș crede in Dumnezeu si Acesta ar exista, as pierde totul.
Acum alege tu, pierzi totul sau nimic?

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Zazen):

Nu sunt sclava. Ceea ce fac e din propria mea vointa.

| Nitroblast a răspuns:

Stire bomba: Iisus nu a fost doar om. Din ce se intelege in video, Iisus a fost un simplu plimbaret care a trecut prin India si apoi a mers pe la palestinieni sa le zica ce a invatat pe acolo.

Mai mult ca gresit. In caz ca ai uitat, iti amintesc eu, Iisus era si Dumnezeu. Wow, iar am adus vorba de Sf. Treime, dar stai linistit, nu o sa iti mai explic inca o data care e faza cu asta.

Tipul din video vad ca extrage esenta invataturilor lui Buddha (majoritatea corecte din punct de vedere moral), si apoi le compara cu esenta invataturilor transmise de Domnul Iisus Hristos. Wow pentru a doua oara, sunt f. asemanatoare! Pai normal, ca doar principiile morale aceleasi sunt, Moise a trait inainte de Buddha, just to know, deci as comenta ca poate Buddha a fost cel care s-a inspirat. Dar daca tot vrei, asemanarea se opreste la principile morale. Nu am auzit de legea iubirii la Buddha, nu am auzit de sacrificiul suprem.

Pe scurt, e o insiruire de coincidente. De parca Buddha nu avea mintea aia tot de la Dumnezeu.

Si pildele au fost facute pe intelesul oamenilor, ca sa aiba cu ce compara din viata de zi cu zi, Wow pentru a treia oara, se practica agricultura atat in Palestina cat si in India!

Bafta data viitoare!