| Inferno a întrebat:

"Asociaţia Secular-Umanistă din România acuză Ministerul Educaţiei că n-a retras anumite manuale de religie. Reprezentanţii acestei asociaţii spun că manualele îi sperie pe copii. Asociaţia Secular-Umanistă din România vrea ca patru manuale de religie pentru clasele I-VIII şi unul de istorie pentru clasa a V-a să fie retrase din şcoli, pentru că promovează o morală greşită. „Mi se pare anormal, ca unor copii de 6, 7, 8 ani să li se vorbească obsesiv despre păcat, despre iad, diavoli şi să li se spună că dacă se duc la film duminica or să ardă pe veci în iad şi vor fi osândiţi pe veşnicie", a declarat vicepreşedintele ASUR, Alexandru Toma Pătraşcu, conform presei centrale." Pareri?

15 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Ai perfecta dreptate, era o propunere sa scoata si tabla inmultirii, ca vezi Doamne sunt stresati aia micii.

| MMihai a răspuns:

ASUR-ul, trebuie să fie o mare tâmpenie!
Religia trebuie scoasă cu totul, din școli și gata, că suntem stat laic.
Cine vrea religie, nu are decât să meargă pe la diverse biserici, că sunt nenumărate biserici.
Eventual se poate ca la clasele de liceu uman să fie o disciplină facultativă gen istoria credințelor și ideilor religioase, dar nici aia nu are rost.

| Angel0 a răspuns:

Si astia vor bani.
http://www.asur.ro/sustine/doilasuta

| Inferno explică:

"Ce poruncă încalcă un creştin care:

a. poartă la gât alte semne decât sfânta cruce?

b. este lacom după bani şi toată viaţa caută să strângă cât mai multe averi?

c. face glume despre Dumnezeu, Biserică şi cele sfinte?

d. în zilele de sărbătoare sau duminica – Ziua Domnului – se distrează sau merg în alte locuri, în afară de biserică, negândidu-se deloc la Dumnezeu?", scrie într-un manual de religie de clasa a III-a.

"Gândiți-vă cum se simte un copil de 7 – 8 ani atunci când i se spune că dacă se duce duminica la film va arde pe vecie în iad. Gândiți-vă ce se întâmplă atunci când profesorii de religie îi învață la școală că seceta, inundațiile sau cutremurele se petrec din cauza ‘continuării săvârșirii păcatelor’. Gândiți-vă la iresponsabilitatea celor care le induc copiilor ideea că pentru a se vindeca de o boală trebuie ‘să cheme preoții Bisericii’ și să se ungă cu ‘ulei sfințit’. Rămâi stupefiat că toate acestea se pot petrece în secolul XXI, cu aprobarea și sprijinul Ministerului Educației!" a declarat Toma Pătraşcu, vicepreşedinte ASUR.

| Inferno explică:

Copii aceia care nici nu stiu ce-i aia "ateu" sau "crestin" sunt atei?
Eu vorbesc de clasele mici, acei copii cred si in Mos Craciun, cum sa nu creada in Dumnezeu? Si uite ca impactul este foartemare, motiv pentru care multi sufera de fobie religioasa si la varste maricele 10-11 ani. Sa nu iesi din casa duminica de frica ca te calca masina, pentru ca asa a spus profesoara de religie, nu este normal.

| Inferno explică:

Adolescenti? Da, da... unii sunt atei, unii chiar sunt atei. altii sunt doar niste nesimtiti ce vor sa para rebeli asa ca injura divinitatile pentru a iesi in evidenta, dar nu sunt atei, si daca ii intrebi ai sa observi ca, unii, nici nu stiu ca-i acelaateismul.
Sa nu confundam adolescentii care sunt atei cu cei care sunt doar nesimtiti.
Perceptii diferite, pareri diferite dar tot gresite sunt, tot gresite... asa ca ce conteaza in ce crezi daca totul e gresit?

| Inferno explică:

"Ateii il neaga pe Dumnezeu prin vorbe si credinciosii prin fapte." Gilbert Cesbron

NOname
| NOname a răspuns:

În opinia mea, religia ar trebui eliminată de tot din programul şcolar.
Ar trebuie să fie ceva intim, ce tine de familie, nu o metodă de îndoctrinare în masă, cum e la noi.

| Purec a răspuns:

Omule dar tu cred ca visezi numai religie, sfinti, draci si carcalaci. Las-o naiba in pace ca vad ca pui numai intrebari stupide pe aici. Ai vazut tu manualul ala de religie? SI oricum religia e disciplina facultativa asa ca pot scrie ce vor ei acolo.

| Inferno explică (pentru Purec):

Lol... "a declarat vicepreşedintele ASUR, Alexandru Toma Pătraşcu, conform presei centrale." Nu eu sunt cel ce a scris randurile de mai sus

| danay72 a răspuns:

Intr-adevar, dar prin asta este aratata cat de mult inceraca, cu forta, sa faca pe copiii sa creada in religia ortodoxa. Dumnezeu e dezgustat de aceste lucruri mai ales ca in Biblie el spune ca uraste minciuna si iadul nu are nici o legatura cu Biblia, ci in Biblie e folosit termenul iaz care inseamna distrugere. Apocalipsa21:8.Oricum Dumnezeu nu-i atrage pe oameni cu forta ci doreste ca oamenii sa-l iubeasca cu o motivatie corecta nu de frica.Matei22:37

| Mădă0611 a răspuns:

Exact ce ziceam, fara sa stiu despre carti. Oamenii sunt mai mult amenintati cu iadul, decat ispititi cu raiul. E foarte usor ca in momentul in care crezi ca te-ai departat de dumnezeu, pentru ca ai "gresit" cu ceva, sa simti iadul, de aici probleme psihice, sau chiar "posedari". Interesanta strategie de marketing laughing
Religia ar trebui scoasa din programa scolara, nu doar niste carti de la nu stiu ce editura.

| M25M a răspuns:

Cum ai vrea altfel ca mecanismul indoctrinarii sa functioneze?
Si ca raspuns da sunt de acord cu retragerea acestor manuala sau macar renuntarea la aceasta politica de a speria minti inca necoapte.

Răspuns utilizator avertizat