| costinvlad49 a întrebat:

Asta este adevarul? ADNul are forma de sarpe. Annunaki ne-a creeat. https://www.efemeride.ro/......t-oamenii/

28 răspunsuri:
| Octavian199 a răspuns:

Povesti.Nu e dovedit.

| costinvlad49 explică (pentru Octavian199):

Ba este, este dovedit de tablite. Au aflat de cât timp erau aici tablitele. Sunt de peste 1 milion de ani.

| Mircea08 a răspuns:

Am luat un citat din materialul la care m-ai trimis sa il citesc :
"7. Anu este considerat zeul suprem. Tatăl și stăpânul întregului Univers. Dumnezeul care știe tot ce se petrece. Restul sunt doar creația sa."
Din acest citat reiese ca exista Dumnezeu care stie tot, iar restul sunt doar creatia Sa. Crestinii sustin acelasi lucru, diferenta consta in faptul ca materialul se bazeaza pe niste informatii luate din mitologia sumeriana si alte traditii despre care se spune ca ar veni de la extraterestri. Dar pe extraterestri se spune in citatul dat de mine ca sunt facuti tot de Dumnezeu.
Interesant de stiut, cum de a dat Dumnezeu invataturi diferite oamenilor si anume Biblia si multe alte traditii sumeriene venite de la diferiti zei (evident facuti de Dumnezeu), asa cum de altfel exista si mitologia greaca, in traditia indienilor din america etc?
Exista dupa parerea ta, un creator care a fost capabil sa faca universul si multe alte lucruri EXTREM de complexe (cum ar fi omul), si care nu a reusit sa dea acestui om o invatatura clara? Eu cred ca nu. Cred ca Dumnezeu a dat omului o invatatura cat se poate de clara, dar nu toti oamenii sunt capabili sa o inteleaga. ADN-ul poti sa il compari cu o scara rasucita, dar cei ingaduitori cu imaginatia pot spune ca seamana cu orice, inclusiv cu sf. trafalet al patriarhului. Prin urmare poti spune ca ADN-ul are forma de trafalet!?!?
Cine crezi ca are interes sa zapaceasca oamenii asa incat sa nu mai stie nici cum ii cheama? Cine are interes sa lupte cu atata inversunare impotriva lui Dumnezeu incat sa il stearga pur si simplu din mintea oamenilor, si sa introduca in loc o abureala de care rad si copiii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mircea08):

Stiu siteul ala, Tot de acolo(nu numai asta) este ABERATIE.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate astea au pornit de la unul Stichin parca, care a analizat niste tablite sumeriene si bam: niste debitari cu multe gauri de confuzie.

| costinvlad49 explică (pentru Mircea08):

Anu era regele annunaki. Era om fizic ca noi care a creeat totul impreuna cu primii oameni annunaki care ii a facut.

| costinvlad49 explică (pentru Mircea08):

In biblie il deformeaza pe dumnezeu, deoarece anul nu este ca dumnezeul biblic. Daca ai citi tot, ai vedea un asoect foarte diferit. Dumnezeu ne vrea ca el, doreste sa folosim energia si magia etc

| costinvlad49 explică (pentru anonim_4396):

Nu este nicio aberatie. Specialistii in arheologie spun ca tăblițele lui enki au peste 1 milion de ani ca varsta si ele dateaza de la inceputul creației omului.

| costinvlad49 explică (pentru LupusDei1993):

Arheologii le-au analizat structura si au o varsta mare, peste 1 milion de ani.

| Mircea08 a răspuns (pentru costinvlad49):

Nu am inteles "In biblie il deformeaza pe dumnezeu, deoarece anul nu este ca dumnezeul biblic. Daca ai citi tot, ai vedea un asoect foarte diferit. "
E absolut normal ca Dumnezeu sa ne dea voie sa folosim energia, altfel nu ar fi facut soarele pentru a nu putea sa-i folosim energia termica, nici nu ar fi dat voie aerului sa se miste pentru a nu folosi energia vantului (eoliana), etc. In ce priveste magia insa, nu putem spune ca Dumnezeu ar vrea cumva sa o folosim. Voi da definitia si vei vedea ca nu normal sa folosim asta :
"magia - Totalitate a procedeelor, formulelor, gesturilor etc. prin care sunt invocate forțe supranaturale pentru a produce miracole Si: vrăjitorie,"

| LupusDei1993 a răspuns (pentru costinvlad49):

Vrei sa spui 6000 de ani.

| costinvlad49 explică (pentru Mircea08):

Magia este buna, adevăratul dumnezeu ne vrea ca el.

| Mircea08 a răspuns (pentru costinvlad49):

Vrei sa spui ca Dumnezeu se ocupa e magie? Are El nevoie sa invoce forte supranaturale? asta ar insemna sa apeleze la cineva sau ceva mai puternic decat El ceea ce este complet absurd. Ceea ce face Dumnezeu, Iisus, unii apostoli, si unii crestini se numesc minuni, si ele sunt facute cu puterea lui Dumnezeu, pe cand vrajile sau magia este facuta cu puterea satanei.
Minume - Fapt extraordinar, fenomen supranatural atribuit forței divine Si: miracol
(Dictionarul explicativ al lb. romane)

| costinvlad49 explică (pentru Mircea08):

Dumnezeu este Enki si elndoreste ca toti sa folosim potențialul maxim(Adica sa il ridicam pe kundalini). Biblia este doar o carte fara valori de adevar, nedemonstrata. Satan nu are motiv sa faca rau, Satan inseamna într-o limba(Cea mai veche) adevar. Dumnezeu are mii, si zeci de mii de nume. Pe dumnezeu in unele religii il cheama Allah in altele yhwh in altele satan dar face referire la una si aceeasi persoana. Ceea ce este jb biblie(Fiara) poate face referire la conducatorii romani de atunci ce erau si ei evrei si erau foarte rai. Un zeu nu are motiv sa iti faca rau. Mai ales ca biblia este plina de falsuri(Ea de fapt a luat cate xeca de la fiecare alta religie pagana). ENKI a creeat pe om, el este dumnezeul si arhitectul universului. Biblia il blasfemiaza pe enki fiindca invata omul la adevar. De fapt cartea aia jegoasa doreste sa ne faca oameni cu frica de dumnezeu si lipsiți de forta spirituala. Adevaratul dumnezeu doreste sa folosim energiile vibrante(Magia) pentru a ne face viata mai armonioasa.

| Mircea08 a răspuns (pentru costinvlad49):

E normal ca puctul tau de vedere sa fie exact invers decat punctul de vedere al crestinilor

| costinvlad49 explică (pentru Mircea08):

Da, dar asta este adevarul. Daca cauti pe dark web(Cu tor) au bagat un rahat de preot la poligraf. Ce a iesit? Ca biblia = rahat

| Mircea08 a răspuns (pentru costinvlad49):

Preotii nu sunt crestini. Crestinii sunt aceia care TRAIESC POTRIVIT INVATATURII LUI IISUS. Preotii sunt adeptii vechiului testament, a unor parti din noul testament, al unor cugetari ale sfintilor (sfinti facuti tot de ei) si alte invataturi fabricate de sf. sinod si oferite enoriasilor sub denumirea de sf. traditie. Daca confunzi enoriasii religiilor actuale cu crestinii inseamna ca nu stii ce inseamna sa fii crestin, iar in acest caz ar trebui sa te abtii de a-i mai critica deoarece este de neimaginat sa critici si sa nu stii ce
Adevarul este acela in care crezi, si fiecare este liber sa creada in ce vrea

| costinvlad49 explică (pentru Mircea08):

Crestinismul este o inventie facuta de evrei sa ne tina prosti. Tot ce este in biblie este furat din religiile pagane.

| Mircea08 a răspuns (pentru costinvlad49):

Da exemple
Dar sa dai exemple din invatatura crestina, adica noul testament, si sa vad care versete se regasesc in religiile pagane. Daca dai exemplu ca sa nu furi nu inseamna ca ai dat exemplu din religia crestina, acest lucru este prevazut pana si in legile statului. Da exemplu care tine de mantuirea sufletului, stergerea pacatelor, sau alte lucruri cu adevarat importante

| chuckmanson a răspuns:

Tu nu știi nimic!
ADN-ul are formă de paste, dovedind că Monstrul Zburător de Spaghete este adevăratul zeu suprem, închinați-vă lui!

| costinvlad49 explică (pentru chuckmanson):

Ba nu. Are forma de sarpe ce se incolaceste.

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns:

Unele din lucrurile acestea coincid cat de cat cu Dumnezeul real dar exista si povesti provenite probabil din faptul ca de-a lungul timpului oamenii au interpretat sau au dus la niste extreme adevarul incat l-au schimbat oarecum iar in zilele noastre se intelege gresit. Pe de alta parte, sumerienii erau plin de zeitati false, facute de mana omului si concepute de imaginatia acestuia, de aceea cred ca l-a scos pe Avraam din tara lui.

| costinvlad49 explică (pentru Helper07):

Annunaki au creeat omul. Ei sunt zeii supremi. Biblia minte si nu vrea ca toti oamenii sa stie asta. Adn ul are forma de sarpe.

| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad49):

Si creierul tau are forma de nuca, de unde sti ca nu ne-a creat zeul nuca?