| anonim_4396 a întrebat:

Asta voi face nu am de ce sa trăiesc mulțumesc dar nu pot avea pe nimeni

18 răspunsuri:
| P4rAd0x a răspuns:

Este decizia ta si nu te poate obliga nimeni sa nu faci asta, dar ai vazut ca unor persoane chiar le pasa de tine. Ar fi foarte ok sa astepti macar cativa ani, sa vezi daca lucrurile se schimba in bine. Poate te va ajuta sa vorbesti si cu altcineva despre chestia asta, cineva in care ai incredere si care te poate ajuta, indiferent despre cine este vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru P4rAd0x):

As vrea sa te întreb ceva.De ce nu mă vrea nimeni

| P4rAd0x a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu toti te inteleg, dar inca nu i-ai cunoscut pe toti. Trebuie doar rabdare, in timp o sa cunosti persoane foarte misto cu care chiar te poti intelege. Nu toti oamenii sunt la fel de ok si nu tuturor le pasa de tine, dar sigur e destul timp sa cunosti pe cineva foarte ok.

| Jude_Pavel_1957 a răspuns:

Tu nu poti area pe nimeni, in schimb alti te au pe tine. Tu nu poti sa traiesti? Te vaiti? Sti tu oare ce e suferinta? Fara gluma eu am cancer si vreau sa traiesc. Trezestete parfum si vise. O zi

buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru P4rAd0x):

O fata de pe TPU mi-a dat mesaj și cerere de prietenie că vrea să vorbim

| P4rAd0x a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bine. In timp o sa vezi ca gasesti persoane cu care sa vorbesti si care chiar inteleg, iar acesta este doar un inceput, pe internet, insa o sa vezi si in realitate ca sunt persoane care chiar vor sa vorbeasca cu tine. Doar priveste lucrurile dintr-o alta perspectiva si fi mai optimist, pentru ca asta conteaza cel mai mult. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai spune odată că nu mi-a apărut la notificare Foarte bine in timp

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Paște fericit în grădina Raiului...

| milan9 a răspuns:

Hei! În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)! happy
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective...
Numai bine!

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile..."

Da, si drept urmare astia sunt cei mai predispusi sa ajunga inrolati in diverse organizatii religioase care le promit diverse aberatii si care profita de starea lor pentru a-i zapaci de cap cu tampeniile lor si a-i transforma in cotizanti.

Cata nesimtire trebuie ca in loc sa-l trimiti la un psiholog, ii recomanzi un nesimtit de popa?!?

| Clorox a răspuns:

Cat nu suport specimenele ca tine, zici de 2 zile ca te sinucizi si n-o faci, cauti doar atentie lucru care este enervant, foarte enervant.
Fa-o naibii anul asta daca o faci!

| mimimumu a răspuns:

Abandonează ideea de sinucidere, niciodata nu mi-a mai fost asa de teama pentru viata unui străin, jur!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Psihologul ofera sugestii, dar duhovnicul reuseste sa dea sens vietii tale...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Nu știu cum s-o fac, dă-mi niste sfaturi

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia un pumn de aerius seara si cateva somnifere, o sa intri in coma si o sa mori dormind, nu o sa simti nimicwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

De unde iau

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Alte sfaturi de sinucidere ai da fara durere

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt pastile, le iei de la farmacie dar am impresia ca ti le da doar cu acordul medicului de familie (Sunt destul de periculoase).
Asta e singura metoda nedureroasa pe care o stiu.