| anonim_4396 a întrebat:

AstalusAna mi-a spus ca nu conteaza religia,secta, cultul nu conteaza nici daca crezi in Dumnezeu in ceea ce priveste judecata de apoi ca se judeca dupa fapte nu dupa credinta, atunci de ce sa crezi in dumnezeu si sa ai credinta?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pe mine nu ma intereseaza puncte de vedere, raspunde la intrebarea mea atat

| anonimg a răspuns:

Da, religia nu conteaza. Dar atunci cand un om va iubi pe Dumnezeu, omul acesta va recunoaste ca biserica crestina adventista de ziua a saptea este de la Dumnezeu.
Mai exista si posibilitatea ca acest om sa nu fi auzit de biserica adventista. Dar daca el va iubi pe Dumnezeu, va fi cu Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Repet din nou 5 miliarde de pers se duc pe vechi in iad sau nu?

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Nici-un om nu stie numarul nici cela mantuitilor si nici al acelora care nu vor fi mantuiti. Dar ca o parere personala -repet: parere personala- eu cred ca doar 10% dintre toti cei care s-au nascut vreodata e pamant vor fi mantuiti. Si dintre acestia (al celor mantuiti) numarul lor va fi ca stele cerului, ca nisipu marii care nu se poate numara.
Dar cine nu vrea sa fie mantuit, nu va fi. Nimeni nu va fi fortat impotriva vointei lui.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Fii atent in biblie scrie ca cel care nu crede ca iisus este fiul lui iahve este si judecat, biblic 5 mld de pers vor ajunge in iad, cine nu vrea o sa arda in iad vesnic, fain

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Este adevarat ca este scris: "Cine crede in Fiul are viata vesnica; dar cine nu crede in Fiul nu va vedea viata, ci mania lui Dumnezeu ramane peste el." (Ioan.3:36)
Dar cine crede in Dumnezeu cu adevarat va crede si in Domnul Hristos, pentru ca Mantuitorul a fost dintotdeauna cu Dumnezeu Tatal.
""Tatal vostru Avraam a saltat de bucurie ca are sa vada ziua Mea: a vazut-o si s-a bucurat."
"N-ai nici cincizeci ce ani", I-au zis iudeii, "si ai vazut pe Avraam!"
Isus le-a zis: "Adevarat, adevarat va spun ca mai inainte ca sa se nasca Avraam, sunt Eu."" (Ioan.8:56-58)
Deci tot asa cum Avraam a cunoscut pe Domnul Hristos, tot asa Il vor cunoaste toti aceia care vor iubi pe Dumnezeu. Pentru ca omul va iubi pe Dumnezeu cu adevarat doar cand va realiza ca este iubit de Dumnezeu. Pentru ca atunci va descoperi ca Dumnezeu ne iubeste mai mult decat Se iubeste pe Sine, prin faptul ca Si-a dat viata pentru noi.
Repet: cine va iubi pe Dumnezeu, va iubi si pe Tatal, si pe Fiul. Cine uraste pe Fiul, uraste si pe Tatal; un astfel de om nu a cunoscut dragostea lui Dumnezeu, oricat de religios ar fi acel om in crestinismul lui.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Ai vazut ca este adevarat

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De ce minți? La întrebarea ta :
"Daca nu contează religia,secta, cultul de care aparții in ceea ce privește judecata de apoi de ce naiba mai exista?"
Iar răspunsul meu a fost:
" Dumnezeu va judeca omul după ceea ce a gândit, vorbit si făcut cat timp a trăit in trup pe acest pământ, indiferent de religie, sau ca nu se declara religioși."
Întrebarea ta nu se referea la credință si nici eu nu am amintit de ea. Credință este importanta pentru mântuire dar este moarta fara fapte.
Iată ce zice Pavel in 2 Corintieni 5/10:
" Caci toți trebuie sa ne înfățișam înaintea scaunului de judecata al lui Hristos, pentru ca fiecare să-și primească răsplată după binele sau raul, pe care-l va fi făcut când trăia in trup. "
Nu apartenenta la o religie sau secta sau cult te mântuie. Mântuirea este personala. Promisiunea Domnului Isus este ca va locui in inima celui ce crede in El si se naște din nou din apa si din duh. Si ca acolo unde sunt doi sau trei adunați in numele Sau, va fi si El (Isus) cu ei.
Iată ce zice Iacov 2/20:"Vrei dar sa înțelegi, om nesocotit, ca credință fara fapte este zadarnica?"

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Omule nu te-am intrebat daca conteaza religie, secta, cult ai spus ca nu, ce mint sa stiu si eu, apoi am spus aia 5 miliarde vor ajunge in iad ai spus ca vor fi judecati dupa fapte, ai uitat

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

în 27 Noiembrie | RAY explică (pentru AstalusAna):
Repet ca nu e asa, cel care nu il accepta pe iisus ca fiul lui dumnezeu e deja judecat

în 27 Noiembrie | RAY explică (pentru AstalusAna):
Dumnezeu va judeca omul după ceea ce a gândit, vorbit si făcut cat timp a trăit in trup pe acest pământ, indiferent de religie sau ca nu se declara religioși.

ce rost mai au religile in acest caz sau sa crezi in dumnezeu

în 27 Noiembrie | AstalusAna a răspuns (pentru RAY):
Declară răspunsul câştigător
Asta in sensul ca Isus ca fiu de Dumnezeu știe cine nu va ajunge in viata sa creadă in El.Dar omul va primi verdictul la judecata de apoi.Pana atunci mortul nu mai știe nimic din tot ceea ce se întâmpla pe pământ sau in ceruri. Menționez ca Biblia nu vorbește despre rai sau iad ca ar exista. Iar daca apar aceste cuvinte in Biblie, nu se interpretează literal.

în 27 Noiembrie | AstalusAna a răspuns (pentru RAY):
Declară răspunsul câştigător
Credință fara fapte este moarta. Daca zic ca cred si faptele nu dovedesc ceea ce afirm sunt o mincinoasa. Așa ca credință poate fi văzută din faptele omului, nu doar din mărturisirea lui ca ar fi creștin.Cel ce își spune creștin, si trăiește ca un pagan, după tine trebuie mântuit?

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cel ce își spune creștin, si trăiește ca un pagan, după tine trebuie mântuit?

nu, dar uni spun ca e necesar doar credinta atat, desigur ca nici eu nu sunt de acord cu asta

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pana la urma 5 miliarde de persoane ajung in iadul vesnic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o alegere personala, daca vrei raspunsuri pentru tine, intreaba-te singur. Iti dau raspunsurile mele, de exemplu pentru ca daca sunt intr-o situatie in care tine putin de sansa, pot sa spun "Doamne-ajuta" si sa stau linistit, stiind ca eu am facut tot ce puteam eu pana in momentul respectiv, pentru ca starea de meditatie din rugaciune te ajuta psihic, pentru ca starea de meditatie din rugaciune e benefica pentru psihic, pentru ca sunt, totusi, indicii cum ca religia crestin ortodoxa iti asigura un contact cu divinitatea.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule tu ai citit intrebarea

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da, omule, spuneam ca e o alegere personala daca vrei sa crezi sau nu, iar motivele pentru care vrei sa crezi sau nu, la fel, sunt personale, un preambul binevenit pentru o astfel de intrebare, cred, apoi am urmat prin a-ti enumera cateva dintre motivele pentru care eu cred, care erau, de fapt, raspunsul la intrebarea ta. Logica ta e buna, daca tot nu conteaza credinta atunci cand vine judecata, de ce sa crezi? Uite de-asta cred eu si sper ca te-am ajutat/distrat macar un pic.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios tu ai citit intrebarea

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da, mi-am spus punctul de vedere, daca vrei sa il intelegi, atunci bine, daca nu, bafta.

| Teffan a răspuns:

Sunt versete în Biblie care afirma ca mântuirea nu se poate realizează prin altceva decât prin credință.
Într-adevăr, Biblia se contrazice singura în multe pasaje, dar însuși existenta lui Isus și îndemnurile pe care le-a dat, adică răspândirea și propovăduirea "Cuvântului" la toate neamurile, pentru ca acestea sa creadă în el, demonstrează importanta credinței și nesemnificatia faptelor, atâta timp cât nu se pliază pe religia creștină, pe credință.
Fapta cu credința trebuie sa meargă mana în mana.
Asa mai sunt oameni, inclusiv teologi ortodocși, care susțin ca oamenii din miezul Africii, care n-au auzit de Isus în viata lor și nici nu vor auzi, vor fi mântuiți prin fapte de exemplu.
Dar nu-I adevărat. Dacă nu ai credință în Isus, pur și simplu nu vei fi mântuit.

O idioțenie mai mare ca asta nu exista, dar accept versiunea adventista.

| RAY a răspuns (pentru Teffan):

AstalusAna a spus asta si alti crestini, practic credinta, religia nu conteaza