| usuk a întrebat:

Astazi, dupa ce mi-am dezvaluit unei cunostinte orientarea mea religioasa, (non-crestina) acesta mi-a reprosat (printre altele) ca sunt un semidoct, lipsit de orice forma de moralitate.
Dupa cum bine uni dintre voi stiu, moralitatea nu tine de religia pe care o ai;
Fiecare dintre noi putem avea un set personal de principii fundamentale dupa care sa ne ghidam viata astfel incat sa traim in armonie cu natura si cu cei din jur.

Voi dupa ce reguli va traiti viata?

Mai stiti vreun alt set de reguli/"norme" morale (gen:cele 10 porunci/13 virtuti-B.F./etc)?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Stii vorba aia:'''Daca cineva iti da o palma, intoarce si celalalt obraz.''Asta e o prostie.
Urasc oamenii ce se mandresc pentru un lucru sau se simt foarte apreciati si se umfla in pene.Bai frate, ai facut sa zicem un bine cuiva, nu te mai tot mandri cu lucrurile astea.
Cei ce cersesc sunt cei mai mari hoti.Cine stie ce organizatii au pentru cersit.Eu ma feresc de nespalatii aia.Iti sugerez sa faci la fel.
Ofer simpatie sau iubire pentru oamenii care merita, nu pentru orice prost, sau consoliez pe cineva numai daca merita.Adica sa zicem ca a luat unul nota mica la scoala si incepe sa boceasca.Sa se duca prostii sa il consilieze. Daca nu ai invatat lectia si ai luat nota mica, degeaba mai plangi ca o muiere proasta.
Biserica e o institutie ce fura banii oamenilor.Se duce unul cu un pomelnic, da 5 lei, zici ca e putin, dar fac assa oamenii zilnic si vin multi.Se strang ceva bani si ii baga popa in buzunar.Asta ca sa vezi cat de nenorociti sunt oamenii in lumea asta.Sau cu impozitele la biserici.Nu este posibil asa ceva, daca nu te duci la biserica de ce mai platesti impozite?
Astea sunt.

23 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Si ce iti pasa ce a spus, crezi ca el/ea e asa moral precum vrea sa afiseze? Aiurea, sunt niste fatarnici, toti.
Uite ce face religia din om, candva era un iluzionist de marca, acum vorbeste singur pe strada crezandu-se apostol.
https://www.youtube.com/watch?v=iCStIK8VLac#t=23

| danay72 a răspuns:

E bine sa iti traiesti viata dupa norme morale, iar Biblia este un ajutor in acest sens, si nu doar din porunci poti sa dobandesti norme morale, ci si din principii biblice.

| sublime89 a răspuns:

Dupa regula: "Traieste, si lasa-i si pe altii sa traiasca".

| Radu284 a răspuns:

Nu sunt crestin, si nu cred ca ateii sunt lipsiti de moralitate. Dar, on the other hand, cred ca daca nu ar exista un dumnezeu, un arbitru absolut, nu ar exista moralitate.

Urmatorul paragraf se aplica la tine doar daca esti materialist.

Daca tu crezi ca esti doar o aglomerare de atomi, ca 'sufletul' tau este doar rezultatul unor electroni care isi schimba orbitele, nu esti cu mult diferit fata de un fier de calcat. Si atunci, daca nu ar exista un creator si un suflet, de ce ar trebui ca cineva sa te trateze cu mai mult respect decat trateaza o caramida?

| Deaad a răspuns:

Salut.Era de asteptat ca o sa te atace dupa ce ti-ai dezvaluit orientarea religioasa. Tipic unui crestin.
Eu ma ghidez dupa mai multe principii in viata.De exemplu:Sunt impotriva religiilor, nu raman indiferent, deci sunt antiteist, acest lucru fiind un mod de viata; urasc prostia, minciuna.Imi place sa imi dau cu parerea si ii apreciez pe cei ce stiu asta.Si acum, chiar daca ar suna ca sunt satanist, pentru ca pe asta se bazeaza satanismul, dar nu sunt adept al acestui cult:Sunt propriul meu dumnezeu.
A da, si ma doare fix in cot de ce cred altii despre mine sau despre ce zic eu.Eu stiu ce e bine pentru mine.

Sper ca te-am lamurit.

| usuk explică (pentru Deaad):

Mai da-mi niste exemple de principii de viata, te rog

| usuk explică (pentru danay72):

Doar un lucru am sa-ti mai cer, da-ti cu parerea, doar o simpla afirmatie:
(poti sa-mi spui si pe privat)

"imi tratez inamici ca pe prieteni, astfel, ma aproprii de ei ca sa-i folosesc, iar mai apoi, ii las in cenusa"

| danay72 a răspuns (pentru usuk):

Stii vorba aia:'''Daca cineva iti da o palma, intoarce si celalalt obraz.''Asta e o prostie.
Urasc oamenii ce se mandresc pentru un lucru sau se simt foarte apreciati si se umfla in pene.Bai frate, ai facut sa zicem un bine cuiva, nu te mai tot mandri cu lucrurile astea.
Cei ce cersesc sunt cei mai mari hoti.Cine stie ce organizatii au pentru cersit.Eu ma feresc de nespalatii aia.Iti sugerez sa faci la fel.
Ofer simpatie sau iubire pentru oamenii care merita, nu pentru orice prost, sau consoliez pe cineva numai daca merita.Adica sa zicem ca a luat unul nota mica la scoala si incepe sa boceasca.Sa se duca prostii sa il consilieze. Daca nu ai invatat lectia si ai luat nota mica, degeaba mai plangi ca o muiere proasta.
Biserica e o institutie ce fura banii oamenilor.Se duce unul cu un pomelnic, da 5 lei, zici ca e putin, dar fac assa oamenii zilnic si vin multi.Se strang ceva bani si ii baga popa in buzunar.Asta ca sa vezi cat de nenorociti sunt oamenii in lumea asta.Sau cu impozitele la biserici.Nu este posibil asa ceva, daca nu te duci la biserica de ce mai platesti impozite?
Astea sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce te motiveaza sa fii moral?

| usuk explică (pentru anonim_4396):

Oamenii neseriosi, inculti, semidocti, "cocalari", ignari, bigoti, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru usuk):

Astia te motiveaza sa fii moral? ...interesantlaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Voi dupa ce reguli va traiti viata?"

Una singura:
Fa celuilalt ce doresti ca altii sa-ti faca tie.

| Swan39 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am auzit până acum ceva mai egoist decât asta!
Dacă mie îmi place ceva nu înseamnă că şi lui X-ulescu îi place, ba poate chiar dimpotrivă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Swan39):

Mai gandeste-te.

| Swan39 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu obişnuiesc să spun ceva fără să gândesc înainte, că doar nu e plăcerea mea să par mai idioată decât sunt deja.

Şi în legătură cu ce am spus mai sus... Oamenii sunt diferiţi, şi mie nu mi se pare foarte în regulă să interacţionezi cu cei din jur luându-te mereu pe tine ca sistem de referinţă. Înţelegerea şi armonia cu cei din jur se bazează pe empatie, pe capacitatea de a te pune în locul celorlalţi şi de a vedea lucrurile şi prin ochii lor, nu numai ai tăi. Nu zic că vorba aceea nu se aplică în unele cazuri, mai ales cele negative, dar oricum, mi se pare mult prea generalistă încât să te ghidezi în viaţă după ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Swan39):

Vorbe frumoase dar raman doar vorbe in cele mai multe din cazuri.
Oamenii nu sunt atat de diferiti intre ei pe cat ar dori unii sa fie.
Cu totii tanjim dupa iubire, atentie, repect,sinceritate, etc.
Daca tie nu-ti sunt plac astea, esti un caz mai special.

| Swan39 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, majoritatea îşi doresc acele lucruri de care spui tu (da, şi eu), dar oamenii chiar sunt diferiţi; oamenii gândesc diferit, simt diferit, au percepţii diferite. Sigur că la suprafaţă toţi ne asemănăm, mai mult sau mai puţin, că doar facem parte din aceeaşi specie, avem instincte care se aplică tuturor, dar cu cât "sapi" mai mult în interiorul unei persoane cu atât îţi dai seama că în niciun caz nu suntem la fel, ci unici, fiecare în felul lui. Şi nu această suprafaţă contează atunci când vine vorba de a înţelege un om, ci detaliile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu incerc sa-mi traiesc viata dupa principiul:''Ce tie nu-ti place altuia nu-i face''
Stiu ca suna putin demodat dar ESTE un principiu demn de urmat.0

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma intreb mai mult de ce ai vrut sa te muti la alta scoala, fiindca pentru omul care incepe ceva si nu termina, nu prea e de vreo branza.iar care fuge de ceva fiindca crede ca ar fi mai bun altaceva, e aceeasi chestie.cand ai pornit pe un drum,mergi tata pana la capat,nu-ti dai cu parerea pe parcurs fara sa vezi intregul.iar daca esti un neadaptat,si neputincios a lupta in viata,stai deoparte,nu cauta sa birui lumea ori sa o schimbi, fiindca, de biruit lumea un singur om a facut-o iar de schimbat nu sa poate, fiindca schimbarea pleaca de la individ, si mai ales din interior spre in afara.

| usuk explică (pentru anonim_4396):

A lasa la o parte ceva neterminat e o treaba si a persista in prostie, imbecilitate si cretinism e alta treaba

| anonim_4396 a răspuns (pentru usuk):

Ai dreptate.atunci tu de ce persisti in prostie?

| usuk explică (pentru anonim_4396):

Am facut alegeri neinspirate...

| dragos38 a răspuns:

Moralitatea ti-o formeaza parintii, prin educatia de acasa, in nici un caz religia, religia iti cere sa crezi in tot felul de basme, fara sa cercetezi.

| usuk explică (pentru dragos38):

"Moralitatea ti-o formeaza parintii"
fals, moralitatea ti-o formezi singur, parintii doar te indruma
(am cunoscut persoane total diferite(moral) de parintii lor)