| SilentRain a întrebat:

Astea is demenți cu tartacuta.
Ma surprinde detalie si siguranța cu care povestește, desi se mai auto contrazice de-a lungul poveștii.
Pai ce facem noi dupa judecata de apoi daca n-avem conexiune 5 G?
https://youtu.be/RgW75ooe92U

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

:)) inca ma vezi ca baiat, dragut :) oricum ce sa-ti povestesc, am mai scris pe-aici ca judecata de apoi o vad diferit, am auzit de diferite povesti de oameni care au avut moarte clinica si s-au intors sau am auzit de experiente "extra-corporale".
Ideea mea de univers e putin mai diferita, e mai mult in ideea ca la un momentdat, poate chiar in momentul mortii, multi vor intelege clar ca ei sunt universul. Cum tu esti universul si eu sunt acelasi univers, la fel si o floare sau o piatra. Reincarnarea e descrisa vag dar multe religii daca le pui impreuna descriu cam aceeasi idee, doar ca fiind religii sunt putin mai departe de ideea de TOT. Pana si in crestinism in cele 10 porunci, primele doua porunci sunt destul de la punct daca elimini partea de doctrina. Practic nu suntem oameni in univers, ci suntem universul in forma umana. Fiecare persoana este acelasi univers care incearca sa-si dea seama ce este.
In concluzie tu esti sora mea, doar ca nu sunt baiat in viata asta :)
Uite un link: https://www.youtube.com/......tps?/watch

17 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Spune ca a citit biblia dar nu stie cum arata un inger de fapt laughing

| Panamax a răspuns:

Tanti pocaita are privirea cam tulbure.
A avut un episod psihotic si este tare mandra.

| NotNamed a răspuns:

Nu stiu daca tanti aia avea toate tiglele pe casa. Daca facea referire la extraterestrii nu mai parea credibila in ochii credinciosilor si al credulilor, dar cum vorbeste despre Dumnezeu care e un subiect gigant in 2021, credinciosii primesc confirmarea iar credulii fiind usor de manipulat se sperie si dezvolta o frica de iad si judecata. Frica lor este mai presus de inteligenta. Nu apun ca ateii sunt muult mai destepti sau ca toti credinciosii sunt prosti, spun ca nu mai reusesc sa o compare, sa o analizeze si sa se documenteze. Cedeaza din cauza fricii. Sunt si atei si agnostici care n.ar face o crima sau o mutilare umana de frica judecatii, chiar daca nu cred in divinitate, doar din siguranta de a nu fi pacatosi in caz ca se insala. Parerea mea este in felul urmator, sunt o persoana realista, niciodata n.am crezut ceva ce n.a fost dovedit. De.asta ma consider realist si nu credincios. Viata dupa moarte nu a fost dovedita, nimeni nu a experimentat.o si s-a intors la realitate. Exista povesti cand oamenii au murit temporar, au vizitat raiul si dupa s.au intors pe pamant. Eu cred ca exista o explicație stiintifica/medicala pentru asta. Cand ne speriem groaznic sau avem o experienta terifianta putem ca urmatoarea noapte sa avem cosmaruri. Cand suntem pe patul de spital pacientul stie sau se gandeste la sansele reale de a deceda sau corpul poate simtii asta in inconstienta sa iar atunci poate sa isi dezvolte o frica de moarte si sa isi faca filme despre calatoria catre o alta dimensiune care apartine de domeniul religios. Eu asta cred ca se intampla cu astfel de vise. Eu cred ca nu exista nimic dupa moarte, ca ne.am nascut din neexistenta si vom murii in neexistenta. Nimeni nu a dovedit nimic asa ca celelalte speculatii pe langa "nimic" nu o iau in considerare. E parerea unuia care ii e frica ca va deveni neexistent si se amageste singur prin astfel de povesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihoza, asa sunt ăștia au o imaginație bogata iluzorie.

| Dandinelle a răspuns:

Poate înveți să scrii corect mai întâi și dupa aia judeci oamenii happy

| SilentRain explică (pentru Dandinelle):

Ohh dar vai ce raspuns concret, deci ai fost pe langa subiect si tu mai criticat pe mine cand ai facut remarca asta, rusine
Asa te-a educat pe tine Tatal Ceresc sa te porți cu frații si surorile tale? URAT!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru SilentRain):

M-ai*
Si e vina ta ca ai luat-o ca pe o critica. Omul a incercat sa te ajute. Poate respectăm și noi limba română data viitoare.

| SilentRain explică (pentru CostinAlamariu):

Sa ma ajute cu ce?
Ce consideri tu util in comentariul lui, dezvolta subiectul te rog big grin

| Dandinelle a răspuns (pentru SilentRain):

Mulți ignoră întrebări scrise prost gramatical, măcar asta sa te ajute pe viitor. Dacă vrei să ai "acoperire" și lumea să-ți răspundă pe subiect mai bine să scrii corect.
Uite că ți-am dezvoltat eu comentariul meu happy de băiat ce mă consideri

| Panamax a răspuns (pentru Dandinelle):

Mai degraba din lipsa de argumente multi credinciosi se leaga de greseli gramaticale.

| h379m3973423 a răspuns (pentru SilentRain):

"Asa te-a educat pe tine Tatal Ceresc sa te porți cu frații si surorile tale?"
Dacă e pocăit Dandinelle atunci nu e frate cu tine.winking

| SilentRain explică (pentru Dandinelle):

Eu nu te-am rugat sa imi spui de greșelile mele
Eu te-am rugat sa argumentez strict videoclipul, vrei sa iti desenez?

| SilentRain explică (pentru h379m3973423):

Si nici eu sora lui, suna convenabil

| h379m3973423 a răspuns (pentru SilentRain):

Pardon?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandinelle):

Ei nu vor filosofie, ei vor stiinta aplicata, dar uita ca baza stiintei de azi a fost filosofia.
"Aristotel a fost discipol al lui Platon și a tras concluziile necesare din filosofia acestuia și... că Aristotel este întemeietorul științei politice ca știință de sine stătătoare."

| Mopmop a răspuns (pentru Dandinelle):

Efectiv am ramas uimit si iti multumesc pentru link! Inainte de a urmari filmuletul nu ma gandeam la un ou ci mai degraba la un organism in care planetele, galaxii si etc sunt gen celule. Cumva aceeasi idee.

| Panamax a răspuns (pentru Mopmop):

Cateodata putem primi un raspuns si de la o persoana cu probleme psihice, cum este cazul doamnei.

| Dandinelle a răspuns (pentru SilentRain):

:)) inca ma vezi ca baiat, dragut :) oricum ce sa-ti povestesc, am mai scris pe-aici ca judecata de apoi o vad diferit, am auzit de diferite povesti de oameni care au avut moarte clinica si s-au intors sau am auzit de experiente "extra-corporale".
Ideea mea de univers e putin mai diferita, e mai mult in ideea ca la un momentdat, poate chiar in momentul mortii, multi vor intelege clar ca ei sunt universul. Cum tu esti universul si eu sunt acelasi univers, la fel si o floare sau o piatra. Reincarnarea e descrisa vag dar multe religii daca le pui impreuna descriu cam aceeasi idee, doar ca fiind religii sunt putin mai departe de ideea de TOT. Pana si in crestinism in cele 10 porunci, primele doua porunci sunt destul de la punct daca elimini partea de doctrina. Practic nu suntem oameni in univers, ci suntem universul in forma umana. Fiecare persoana este acelasi univers care incearca sa-si dea seama ce este.
In concluzie tu esti sora mea, doar ca nu sunt baiat in viata asta :)
Uite un link: https://www.youtube.com/......tps?/watch