| Jay1 a întrebat:

Asupra cui nu are putere moartea a doua?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai ales asupra celor care nu cred în ea. De exemplu eu. Am murit, nu mă mai poate omorî cineva încă o dată. Să te naști din nou, mai treacă-meargă, dar moarte cu repetiție? Cum ar fi o partidă de amor și apoi o bere rece. Berea după, e plăcere. Nu pun puncte puncte și nu folosesc cuvinte fierbinți, că nu mă lasă roboțelul.

| Celcestietot a răspuns:

Asupra celor drepti happy!

| milan9 a răspuns:

"Moartea a doua" se referă la în schimb la "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică, pierderea mântuirii!

Pierderea sau starea de "moarte" a sufletului semnifică ÎNVINOVĂŢIREA, PEDEPSIREA sau COMPROMITEREA din cauza păcatelor sale! Folosirea unui cuvânt dur ("moarte") pentru a arăta "dezastrul", "pierderea", "compromiterea" sufletului, avea ROL STILISTIC!

Dacă apostolul a spus "moartea a doua", imediat te întrebi de ce mai este necesară "a doua"? Doar pentru ca sufletul să mai fie înviat pentru vreo câteva minute pentru vreo defilare ritualică iar apoi să moară iar? Nu putea fi "rezolvată" problema de la început?

Iar Biblia ştim că ABUNDĂ în toate procedeele artistice, posibile şi imposibile învăţate de noi la literatură – pentru ca acesta era stilul specific general al gândirii evreilor şi al naratoului evreu!)
Cuvântul dur "MOARTE"este folosit pentru a arăta gravitatea acestei căderi, tot la fel cum METAFORA "VIAŢĂ" înseamnă tot ce este bun, frumos şi dezirabil!

| mentholinks a răspuns:

Asupra celor care au inviat cel putin o data.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Apocalipsa 20/6:"Fericiți si sfinti sunt ceice au parte de întâia înviere! Asupra lor a doua moarte n-are nici o putere; ci vor fi preoți ai lui Dumnezeu si ai lui Hristos, si vor împărați cu El o mie de ani."

| Octavian199 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Harry Potter voluml 1 rolling on the floor

| Panamax a răspuns:

Asupra celor care asteapta moartea a patra si a saptea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Celor ce n-au avut parte de ea

| Jay1 explică (pentru anonim_4396):

Moartea intai, adica moartea somn, oricat ar parea ea de groaznica si de inspaimantatoare, si asa este, pentru ca trupurile noastre se intorc in elementele din care am fost creati, si redevin acele elemente prin descompunere, nu este decat ceea ce a spus Isus Hristos ca este: un somn din care toti ne vom trezi, si nimic altceva. Nu trebuie sa ne temem prea mult de ea! Moartea cea adevarata, singura moarte de care trebuie sa ne temem cu adevarat, este moarte a doua!