| Meme10Memu a întrebat:

Atat teoria evolutionista cat si teoria creatiei din biblie emit ipoteza unei origini comune?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce rost are sa inttebi? Daca deja stii raspunsul? Nu ai ce face, cauti cearta, du-te ca voluntar prin spitale, dovedeste ca esti crestin nu doar un crestin egoist cu numele, cum sunteti toti

| Celcestietot a răspuns:

Putem spune asta. Inca din BIBLIE ne spune ca Dumnezeu extinde Universul (ceea ce au aflat oamenii datorita stiintei abia peste ~2000 de ani). Uite un verset din multele versete cu privire la expanisunea Universului, un veset cu dedicatie pentru adevaratii ignoranti :

,, 22. El şade deasupra cercului pământului şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o maramă subţire şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască în el.''

| LPCTSTR a răspuns:

NU!
Prin evolutie ai ajuns din chimicala in corp pluricelular iar prin biblie ai aparut ca "prin magie" drept corp pluricelular cu functii prea complexe pe care sinceri sa fim, de care nici domnul dumnezeu n-are habar.
Ce te face sa crezi c-ar exista o origine comuna? Una-i realitate si alta fictiune... depinde care dintre cele doua este chiar real, respeciv fictiv pentru tine...

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Cine ti-a spus ca "prin magie"?

| chuckmanson a răspuns:

Teoria creationista este o poveste inventata de primitivi superstitiosi, un basm.
Teoria evoluției este baza biologiei moderne.

| Meme10Memu explică (pentru chuckmanson):

Teoria evolutionista este contrafacuta in raport cu originalul adica cu Biblia. In Biblie se vb despre oceanul primordial, etc.

| Florin62738 a răspuns:

Mereu au existat oameni care vroiau sa se opuna crestinilor, de asta astazi indoiala este atat de mare din cauza Diavolului, daca am studia Biblia am vedea adevarul