| Superior a întrebat:

Atei,chiar nu va perturba gandul ca intr-o zi persoanele dragi vor ajunge un amalgam de oase mancate de viermi? Chiar voi o sa ajungeti asa pana la un moment.
Inteleg,exista atei care din "lipsa" de dovezi nu sunt adeptii vietii de apoi,insa...
De ce exista atei care se mandresc cu faptul ca sunt o formula chimica trecatoare? Am gasit un ateu care spunea ca i se pare mult mai moral sa nu mai existam dupa moarte, si ca daca ar trai intr-o evenutala viata de apoi ar regreta. De ce ai gandi asa?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar in cazul personalor dragi crestine nu au acelasi soarta?

| SG1995 a răspuns:

"Ăsta-i ciclu vieți uni se nasc când alți mor,
Viața mea-n strofe unele amuză, altele dor" - Doc (O ultimă speranță ) cu Alan&Kepa

Acest vers mi se pare că suprinde bine realitatea, iar realitatea e că viața nu-i făcută să-mi măgulească mie ego-ul. Natura-i oarbă, nu ține cont de dorințele sau idealurile nimenui, pe uni îi ucide un cutremur, pe alți o gripă banal.
Toți murim la un moment dat, important e să ne bucurăm de ce trăim.

| mentholinks a răspuns:

De parca daca crezi in ceva sau altceva se schimba ce ti se intampla dupa moarte. Toti vom muri si vom vedea. Oricum, atat Domnul ostirilor, Dumnezeul lui Israel cat si Isus au vestit o judecata dupa fapte deci credinta e aproape egala cu zero cum trebuie de altfel sa si fie avand in vedere inexistenta dovezilor. Moartea nu e o tragedie decat pentru voi unii crestini care chiar va inchipuiti ca Dumnezeu ar fi capabil sa tortureze oamenii pentru vesnicie in iad dar tragediile sunt aici pe pamant si crestinii nu prea fac nimic pentru a schimba ceva.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru mentholinks):

Ciudat. Si Osiris are o judecata. Il stiti pe Anubis? Sau pe Hades? Oare de la cine s-or fi imprumutat cu religia asta crestina!
Incetati cu aberatiile! Dupa moarte este game over.
In plus, chiar evreii, inainte de Hristos credeau in seol, un put adanc, fara lumina in care ratacesti la nesfarsit.
Deci viata dupa moarte nu exista! Au incercat si oamenii din preistorie, la fel ca si voi!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu. De ce m-ar perturba? Nici macar nu ma gandesc la asta.

| Panamax a răspuns:

Gasesti ateii pe care ii meriti, nu toti sunt la fel.
Am clarificat de mult misterele vietii si ale mortii.Tu mai ai de invatat se pare.

| Octavian199 a răspuns:

Oase mancate de viermi? Oasele rezista mult si bine.

| Octavian199 a răspuns:

Femurul e mai tare ca betonul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar dacă n-aș gândi deloc la așa ceva?

| BogdantheDreamer a răspuns:

''Căci cărările omului sunt înaintea Domnului şi El ia seama la toate căile lui.
Cel fără de lege este prins în laţurile fărădelegilor lui şi de funiile păcatelor lui este înfăşurat.
El va muri în păcatele lui şi de mulţimea nebuniei lui va pieri."

Din pildele regelui Solomon.

| Jay1 a răspuns:

Lăsaţi să crească împreună şi grâul şi neghina, până la seceriş!

Ferice de omul care nu se duce la sfatul celor rai, nu se opreste pe calea celor pacatosi si nu se asaza pe scaunul celor batjocoritori.

Această trăsătură este foarte importantă pentru că nu ne oprește în situațiile în care trebuie să luăm o decizie care ne-ar putea schimba viața, unii ar spune că curajul de multe ori se învecinează cu nebunia.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Chiar si tu esti o formula chimica trecatoare. Ai murit, game over! Ce este atat de greu de priceput! Traieste-ti viata!

| Superior explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Nu stiu de tine, dar eu sunt o energie indestructibila perceputa de aceasta unealta numita creier.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Superior):

Doar mancare pentru viermi! laughing