| anonim_4396 a întrebat:

Atei pot ajunge in rai?

12 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu, pentru ca raiul nu exista, pot ajunge in pamant, sau in cutie cenusa, depinde ce varianta aleg inainte, inmormantare sau ardere. Dar cel mai bine cenusa ca e mai ieftin si mai simplu.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Zgarcitule

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Aia e, in Germania inmormantarea e 7000 Euro, arderea 5000, haha.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Ist teuer zu sterben

| minrest a răspuns:

Normal, tocmai ateii ajung in rai, daca cumva se insala si Dumnezeu exista. Credinciosii nu cred pentru ca li s-a demonstrat, ci pentru ca nu suporta lipsa de sens; ateii trag concluzia impusa de date, fara sa se lase nici mituiti, nici infricosati, asa ca Dumnezeu ii baga direct in Rai.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Crestini spun ca nu conteaza credinta, religia apoi spun ca conteaza, nici ei nu stiu, dar in biblie scrie ca daca nu il accepti pe iisus ca fiu a lui iahve o sa te duci in iadul vesnic ca deja ai fost judecat

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Potrivit religiei crestine, asa este, ateii au fost deja judecati si merg in iad. Dar teoria lor nu sta in picioare, Dumnezeu nu are cum sa te puna sa cauti adevarul, dar sa iti impuna si rezultatul. Eu nu am spus ca ateii merg in rai potrivit credintei crestine, nu ar avea rost, caci aceasta este gresita. Daca insa Dumnezeu exista, si exista viata vesnica, atunci tocmai ateii ajung in rai.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

5 miliarde de persoane mann, tiranica religia asta

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Adica ma obliga sa accept, altfel ameninta, pai ce dumnezeu ar fi ala dictator asa? Lasa omu sa aleaga ce accepta fara vreo consecinta negativa!

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Zeul evreu vrea sa fie periat.

| Michael11 a răspuns:

Daca vor persista in necredinta toata viata, nu vor intra in rai. Raiul si iadul (locuinta mortilor) exista indiferent daca oamenii cred sau nu cred. Ca sa intri in cer sunt mai multe conditii, dintre care una este credinta. Ateii neavand credinta in Dumnezeu, bineinteles ca nu vor intra in cer.

| Nickniky a răspuns:

Da.Vor adunge doar ca sa-l vada. Orice om dupa ce moare, va fi dus sa vada raiul apoi sa vada si iadul. Dupa aceasta, la sfarsit cand va fi ziua judecatii, daca a avut credinta va fi mantuit iar daca a fost ateu si nu a crezut va mergre in iad.