| anonim_4396 a întrebat:

Atei si Religiosi, ati fost asa din copilarie sau ulterior v-ati dezvoltat preferintele?
Familia voastra si prietenii apropiati sunt credinciosi sau atei?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand sa clarific din nou ce inseamna credinta = o convingere care nu necesita asa zis dovezi sau cunoastere,stiinta,inseamna a crede atat, ateismul inseamna lipsa credintei atat, nu are legatura cu cunoasterea, stiinta, nu este o credinta, daca ateismul este o credinta inseamna ca crestini au credinta pentru 6500 de zeii in care nu cred

revenind la intrebare in copilarie mergeam la biserica,dar mereu credeam intr o lume in care nu exista supranatural si ca totul are o explicatie rationala, uite asa am pornit de la deism, panteism, ateism, vad ca uni spun ca au dovezi cica pentru credinta lor, le rog sa le prezinte, daca credinta se poate dovedi se numeste stiinta

| RAY a răspuns:

Celcestietot faptul ca jignesti crestine nu demonstreaza ca ai dovedit existenta dummnezelui tau sectanct si ca esti incult, lipsit de educatie, un om care are o mandrie pedepsita de propia lui biblie, mandria este un pacat de moarte sectanctule nu stiai?

| RAY a răspuns:

Ma sectanctule eu am citit biblia si am facut studiu biblic, asta poate confirma oricine are habar de biblie, voi sectancti aveti biblia voastra care e plina de erezi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am fost dus la biserică, fiind copil.
Am devenit ateu la 15 ani prin decizie proprie.

| Celcestietot a răspuns:

Ray ți-am prezentat dovezi și mi-ai dat block, ai mai și jignit, strămoșul maimuțelor. Cam bipolar din cate se observă în ale cunoașterii. Din cauza capacității tale intelectuale scăzute ai ajuns să nu crezi și să nu cauți dovezi, așa că nu mai scrie degeaba. Nu am / avem ce vorbi cu un incompetent ca tine, așa că nu te mai ruga de mine / noi.

| Sindbad a răspuns (pentru Celcestietot):

Eram in discutie contradictorie, s-a simtit amenintat si fara argumente asa ca dragalasul Ray m-a banat. Atata stie. Cel mai corect mi se pare sa-l ignori

| Celcestietot a răspuns (pentru Sindbad):

Asa este, dar uneori parca nu poti sa lasi neobservat niste astfel de raspunsuri socante, si mai ales ca te invoca ca persoana in comentariul sau. Este cel mai ciudat om, vorbeste despre Dumnezeu, cand el nu crede, da citate din Biblie, jigneste si da cu block-ul, si cand vede adevarul ca incepe sa il patrunda, fuge dand tot block. Asta este individul, nu ai ce sa ii faci, nici macar nu isi vede de treaba si sa lase pe altul linistit. Pe mine m-a facut fariseu cica, o insusire din ceva a ceea ce nu crede... ciudat om.

| Celcestietot a răspuns:

Ray, nici macar nu sti ce spune in Biblie si mai si jignesti. Faptul ca eu stiu mai mult ca tine, inseamna ca eu sunt incultul in situatia asta? Mai bine taci, ca te faci de ras singur... mai invata si tu.

| SG1995 a răspuns:

M-am născut într-o familie religioasă pericostal practicantă. La 17 ani am dat de un cult dubios și vreo doi ani am fost în el, după m-am botezat la ortodocși și acum mă definesc ca panteist.

| Octavian199 a răspuns:

Nu te nasti credincios sau nu apartii unei religii

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Familia mea e credincioasă, dar eu încet încet o iau înspre ateism. Nu cred că mai am mult până să mă pot "afirma" prin ateism.

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

De ce ai face asta? De ce nu cauți dovezi? Asta este "noua moda"? Lipsa de informație de face să te lași, așa că mai documentează-te, nu fi ușor manipulată de atei.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Celcestietot):

Ok mrwinking

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Ia auzi sa cauti dovezi, credinta nu inseamna sa cauti dovezi si sa crezi, crestini nu stiu ce inseamna credinta

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns:

Da, de mic eram crestin si mama ma ducea mereu la biserica, eu nu stiam ce inseamna toate astea, biserici si tot ce tine de Dumnezeu, dar am prins drag de acel Dumnezeu si toata copilaria mea a fost ca un basm din povestile cu copii, veselie si fericire pana la 14-15 ani cand am inceput sa musc din cunoasterea placerii, atunci a inceput sa imi placa bautura, placerea carnala, usor usor L-am uitat pe Dumnezeu, si am devenit un fel de ateu, nu mai credea in preoti, dar totusi in inima mea era Dumnezeu, dar nu mai credeam in nimic lumesc care facea referire la El, ci doar El era cineva acolo sus care nu prea ii mai pasa de mine, eu avand din ce in ce mai multe greutati... uneori imi mai aduceam aminte de El, dar nimic concret ci doar sa ma plang. Si am stat asa vreo 19 ani in care viata mea incepuse sa fie un calvar, uitasem de tot de El, chiar facusem fapte urate impotriva Lui, pana cand El, cu iubirea Lui, m-a facut sa ma imbolnavesc printr-un asa mod in care numai El a putut sa ma scape din asta. Si de atunci mi-am adus aminte de El si cu chiu si vai am inceput sa merg pe calea Lui si totul a inceput din nou sa fie frumos si sa am pace in sufletul meu. Si acum pot sa zic ca a mea credinta este mult mai statornica si mult mai convingatoare fata de cum eram eu cand eram mic si nu stiam ce inseamna credinta. Deci in concluzie, am fost religios, apoi nu am mai fost, apoi mi-am revenit big grin

| Helper07 a răspuns:

M-am nascut intr-o familie crestina care m-a influentat spre bine dar convingerile mi le-am dezvoltat singur.