| Allrc24 a întrebat:

Atei sincer vorbind acum voi vreti sa fiti credinciosi? am primit multe raspunsuri de la atei cum ca au incercat sa se roage sa posteasca etc iar Dumnezeu nu le-a raspuns. dar pentru intra in comuniune cu Dumnezeu nu trebuie sa te rogi "din curiozitate". nu trebuie sa ai in minte:"ia sa vad ma merge? " dupa ce se roga 5 minute. "am pierdut timpul degeaba nu a raspuns nimeni". atitudinea asta de delasare si incercare mai mult de curiozitate nu va vor aduce niciodata mai aproap de Dumnezeu. pentru a fi credincios in primul rand ai nevoie de harul Duhului Sfant pe care ni-L da Dumnezeu cu conditia SA NE DORIM CU ADEVARAT. DACA CHIAR ITI DORESTI CU ADEVARAT SA FII CREDINCIOS VEI CAUTA NECONTENIT RASPUNSRUI CU PRIVIRE LA INTREBARILE TALE DESPRE DUMNEZEU, CHIAR DACA NU MERGE LAI NCEPUT DUMNEZEU STIE STRADANIA TA SI ITI VA RASPLATI, Biblia te va ajuta sa iti luminezi mintea intinata de patimi si pacate. e simplu. acum la final repet inca o data intrebarea:
VOI DORITI SA FITI CREDINCIOSI?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cred ca acesta este scopul pentru care rup zilnic din timpul meu ca sa scriu pe acest site, cu speranta ca samanta buna pe care noi o semanam sa prinda radacini in inima lor si intr-o zi se vor intoarce la dragostea lui Dumnezeu.

| Allrc24 explică (pentru EmaS):

Sa dea Domnul. e pacat, noi toti suntem creatia lui Dumnezeu, ar trebui sa ne mantuim toti. dar din pacate se dovedeste inca odata "multi chemati, putini alesi"

| EmaS a răspuns (pentru Allrc24):

Il vad prin ochii mintii pe Domnul Isus stand cu bratele intinse pe lemnul de durere dorind parca sa ii cuprinda pe toti si spunand:,, Veniti la Mine,,!

| Allrc24 explică (pentru EmaS):

"Precum este adevărat că Eu sunt viu, tot aşa este de adevărat că Eu nu voiesc moartea. păcătosului, ci ca păcătosul să se întoarcă de la calea sa şi să fie viu. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la căile voastre cele rele! Pentru ce să muriţi voi, casa lui Israel?". Dumnezeu ne asteapta pe toti. Dumnezeu nu oboseste iertand."Eu nu-ţi zic pană la şapte ori, ci pînă la şaptezeci de ori cîte şapte" 7 reprezinta infinitul. sunt 7 Sfinte Taine in Biserica Ortodoxa. deci acest lucru nu inseamna ca trebuie sa iertam pe altii de fix 140 de ori sau Dumnezeu sa ne ierte de atatea ori.ci inseamna ca Dumnezeu ne airta de fiecare data daca ne caim cu adevarat de pacatele facute. 7 reprezentand infinitul se vede cat de bogat in indurare si mila este Dumnezeu. aici vine intelepciunea crestinilor care au primit darul lui Dumnezeu Harul Sau. nu trebuie sa ne vedem mai presus decat atei, satanisti alte releigii etc. pentru ca nu e meritul nostru. faa Harul Domnului am fi fost 0. de aceea trebuie sa incercam sa ii aducem la creditna cu vorba buna, cu bunatate cu blandete cu suflet cald.nicidoata nu raspunzi la rau cu alt rau. focul nu se stinge din cauza frigului dar frigul se incalzeste din cauza focului.

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu face făgăduințe care sunt aplicabile pentru toți (atât mântuiți cât și nemântuiți), ca de exemplu, Ieremia 29:13: "Mă veți căuta și mă veți găsi, dacă mă căutați din toată inima." Acesta a fost cazul lui Corneliu în Fapte 10:1-6. Dar sunt și multe făgăduințe, care se pot vedea din context, că sunt numai pentru Creștini. Deoarece ei L-au primit pe Cristos, ei sunt îndemnați să meargă cu îndrăzneală la tronul harului pentru a fi ajutați la vreme de nevoie (Evrei 4:14-16). Nouă ni se spune că dacă cerem orice după voia Lui, EL ne ascultă și ne dă ceea ce am cerut (1 Ioan 5:14-15). Sunt multe alte promisiuni pentru Creștini cu privire la rugăciune, (Matei 21:22; Ioan 14:13; Ioan 15:7). Deci, putem spune da, sunt instanțe în care Dumnezeu nu răspunde rugăciunilor celui necredincios. Dar în același timp, în harul și mila Lui, Dumnezeu poate interveni în viețile necredincioșilor ca răspuns la rugăciunile lor.

| FucktheSystem a răspuns:

Nici nu știu ce să zic, nu pot să zic că vreau sau că nu vreau pur și simplu nu cred. Dacă mi s-ar arăta o dovadă concretă ( nu autosugestia sau rugăciunea cum îi spui tu) aș crede, aici nu e pe vrute.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Ha ha ha ha. Tare eprimarea ta. "ia sa vad ma merge? " Ha ha ha. Sunt chiar curios sa vad un asemenea om. Nu este nici credincios, da nici ateu, ci mai degraba este un om foarte influentabil.
Si totusi, daca ar exista Dumnezeu, omul ala crede ca e asa usor sa "comunici" cu Dumnezeu. Pocnesti din degete si gata, apare Dumnezeu in fata ta? Ha Ha.
Cat de nestiutor (sa nu jignesc) sa fi ca sa crezi ca rugandute o data apare Dumnezeu?
Sunt asa mult oameni care se roaga non stop si nu s-a aratat nici-un Dumnezeu deci...

| muffy1 a răspuns:

Nu, de ce as vrea sa cred in fiinte supranaturale, daca e sa iau fiecare carte drept reala ajung sa cred in unicorni si scufita rosie
si mai am un motiv pentru care nu vreau sa cred. acela este ca as fi las. da, si eu am perioade grele, uneori chiar foarte grele, si eu trec prin probleme ca fiecare om de pe planeta, dar e la alegerea mea de le rezolv sau le las asa, de trec peste sau incerc pana nu mai pot sa repar, a incepe deodata sa ma rog la vreo fiinta suprema sa imi rezolve mie probleleme? de ce sa fac asta, nu tine de mandrie dar totusi, am un creier pe care pot sa il folosesc, de e o problema care poate fi rezolvata, incerc macar sa gasesc eu rezolvarea nu sa apelez la magie. acum poti sa spui ca daca sunt prea bolnav, si cumva medicina nu ma poate ajuta ca e prea tarziu, da, poate o sa imi fie frica atunci ca voi muri, oricui ii e frica, dar oricum o sa mor, azi, maine peste o suta de ani, daca tot as incepe sa ma rog la zei pentru sanatate cand sunt bolnav as putea la fel de bine sa ma rog ca sa nu mor niciodata, ca tot aia e, oo doamne nu ma lasa sa mor azi, da lasa-ma sa mor peste un an! ce e tampenia asta. si apoi ideea de iad si rai cu eternitatea imi pare cel mai mare blestem, enternitatea implicata de amblele este mai oribila decat toate chinurile pe care voi crestinii le atribuiti iadului.
cu toate ca de cand stau pe site mai am un motiv pentru a nu vrea sa fiu ca voi, si ma uit la raspunsurile date la intrebarea ta, ati ajuns la un fanaticism, o credinta oarba, o idolatrie robotica de speriat. da stiu ca dzeu spune sa credeti in el, da nicaieri nu spune sa ignorati realitatea, sa nu cunoasteti lucruri, sa nu mai ganditi. ati incetat total sa faceti asta, toate raspunsurile pe care le dati sunt despre cat de mare e dzeu, si cand raspundeti la altceva, aratati o ignoranta incredibila fata de realitatea care va inconjoara.
de exemplu ema, am vazut odata un rapsuns al ei despre avort unde scria cum se dezvolta fetusul in interiorul mamei, si a spus niste prostii acolo de neimaginat. pentru o femeie, care poate are o familie, poate un copil sau care va avea un copil, sa spune asemene alucruri despre durata de dezvoltare a embrionului e de neiertat. si cu toate astea spunea prostiile alea cu o convingere suprema, doar ca sa arate cat de important e copilul pentru dumnezeu, atat, fara sa ii pese ca poate din cei care citesc, nu poseda cunostinte despre acel subiect, si vor crede aberatiile spuse de ea.
sau tu cu intrebarile tale, despre cum explicam noi ateii ce? uriasi, statul israel si atlele. omule, termino, e ridicol, iti ia mai putin de 5 minute sa cauti sa vezi de exista explicatii pentru chestiile alea incredibile pe care le scrii, si multe din ele nu numa ca au explicatie, da explicatie e ca sunt falsuri create de unii pentru a dobandi faima, iar la alte lucruri, explicatia e de nivel de clasa primara si tu nici macar nu te obosesti sa o cauti singur inainte sa pari peste atei. iar faptul ca nu o cunosti deja fara sa intrebi, pentru ca am zis, unele din intrebarile tale pot fi raspunse de copii de clasa a patra, e un lucru intolerabil in era in care traim, unde dispui de internet pentru a gasi tot ce cauti.
sincer nici nu imi pasa, lumea va ramane cum e, daca tot ce stiti sa cititi sunt rugaciuni si siteuri crestine e problema voastra, nu ii pasa nimanui. dar de puneti intrebari sau raspunsuri care sunt de nivelul: unde se duce soarele cand se face noapte? atunci insultati un progres de sute de ani facut de oameni incredibili.

| Coconutz a răspuns:

Nu nu mai vreau sa fiu crendincios.Viata e mea si nu o datorez nimanui.Controlul eu il am si sunt de vina pentru toate deciziile si actiunile mele.

| OOOLEOOO a răspuns:

Celui ce il va lauda pe Dumnezeu cu buzele si nu cu inima, acela nu`i adevarat credincios! iar cel ce cauta cu inima fara un pic de indioala in inima lui, acela il va gasi pe Dumnezeu! Iar cel care va posti dar va grai rau despre altii sau mai rau, la acel post nu se vor primi raspunsuri.
Iar postul unde il vei imbraca pe cel fara haine, il vei hrani pe cel flamand si il vei aduce in casa pe cel fara camin, acel post va fi rasplatit!

Un ateu nu va primi niciodata raspunsuri daca va posti cu gandul rau la altcineva, orcine! sau mai rau.
Si ateul care se va ruga dar in mintea lui va zice ''Sunt nebun, vorbesc singur, acum vreau sa vad ce se intampla, pur si simplu nu exista aveam dreptate!'' acelor rugaciuni nu se vor primi raspunsuri big grin

Si aceia vor ramane singuri ca un copil orfan, vor ramane fara Dumnezeu Tatal!

Pace tie big grin

| Alex a răspuns:

Dar de ce nu zici ca Coranul te va ajuta sa iti luminezi mintea intinata de patimi si pacate?

| doctorandus a răspuns:

Dumnezeu nu raspunde decat in momentul in care ai halucinatii.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

NU e cea mai mare idiotenie. Eu nu sunt sclavul nici unui zeu sau religie.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Incredibil care ateu vrea sa se roage si cui? ma omule un ateu respinge orice divinitate orice ce e pesudo stiinta el observa stiinta si trage concluzii bazate pe dovezi reale nu ar avea cui sa se roage, eu unu nu mam mai rugat de multi ani si sincer nici nu simt nevoia de cercesatorie divina totul se face cu vointa si ambitite si sa crezi in cea ce faci ca va vi real

| temugin a răspuns:

Mai dragilor! ateii (in adevaratul sens al cuvantului) nu cred in puterea divinitatii, deci n-are legatura nu numai cu ortodoxia, ci si cu islamul, hinduismul, iudaismul, taoismul, etc.
Nu priviti ateii ca posibili crestini, pentru ca ortodoxia are niste reguli clare! Ateii nu sunt nici ceva rau nici ceva bun, si daca vorbesti de un om care isi doreste sa devina credincios, atunci nu vorbim de atei, vorbim despre persoane care nu si-au gasit inca drumul si valorile spirituale!

| JinKen a răspuns:

Credincios, da! religios, nu prea! happy aproape fiecare religie se crede aia suprema.
am ajuns la concluzia ca poti fi credincios, dar nu bisericos. faptul ca mergi duminica de duminica la biserica nu inseamna ca esti si credincios! asa ca... asta depinde de fiecare.
+ pana si atei cred in Ceva! big grin stii in ce?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru JinKen):

In ce cred sunt curios?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Crezi in tine, crezi cea ce iti spune omul de stiinta, crezi cea ce veiz cu ochii, Mereu exista credinta in orce coltisor de pe pamant happy

Pace tiebig grin

| JinKen a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Crede in sine. in puterea proprie! happy

gandeste si in afara cutiei de chibrituri in care ai fost incorsetat! toti suntem, pana la urma, captivi in cutiile de sticla mata, dar putini au curajul sa ia ciocanul si sa vada: ce mama naibii e dincolo? se poate mai mult? daca DA, ce?! big grin salutwinking