| AtateaConditii a întrebat:

Ateii au religie? Exemplu: ortodox, penticostal, baptist etc.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
53 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ateu crestin ortodox rolling on the floor hai ca asta e tare. Ateii nu cred in nicio divinitate, ei nu apartin unei religii.

| RAY a răspuns:

Nu, ateismul este lipsa credintei, religiei, dogme, doctrinei, cultului, ateismul este un minus nu un plus, nu contine idei, nu are nici o legatura cu stiinta, nici dovada stiintifica, ateismul nu inseamna anti -teisim, nici infirmarea existentei unui zeu, e doar o lipsa a credintei atat

| Mădă0611 a răspuns:

Da, toti am fost botezati cand am fost mici. Eu sunt ortodoxa, dar din moment ce nu cred in botez, slujbe, pomeniri, nu vad rostul umblatului pe nu stiu unde ca sa ma declar atee.

| M25M a răspuns:

Iti dau un citat care spune totul

Atheism is a religion like abstinece is a sex position-- Bill Maherwinking

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Ateu înseamnă că nu crezi în nicio divinitate şi eu una sunt atee.
Dovada că există Dumnezeu nu există.
Pe curând!

| dracu14 a răspuns:

Ateismul reprezinta lipsa unei religii nu o religie

| victorandrei a răspuns:

Nu se pune problema de "a avea" religie ci a avea credinta. Ateii nu cred in creatori, zei, etc...

| Irena97 a răspuns:

Ateii sunt prin convingere atei dar s-au nascut si ei intr-o familie de catolici, ortodocsi etc.
Si sigur mananca cozonac de Paste de ex.

| Zenit313 a răspuns (pentru Irena97):

Ateismul nu este o religie.
Religia se bazeaza pe credinta.
Ateismul se bazeaza pe convingeri demonstrabile, logice, impartiale si incontestabile.

| Irena97 a răspuns (pentru Zenit313):

Da ma, dar sunt si niste ipocriti. Pentru ca obiceiurile le respecta din religia cu care s-au nascut.

| Zenit313 a răspuns (pentru Irena97):

Eu sunt Ateu si m-am nascut intr-o familie ortodoxa, nu inteleg ce legatura are mancarea gustoasa cu religia happy

| Irena97 a răspuns (pentru Zenit313):

Pai cred ca ateii ar trebui sa mearga pana la capat daca sunt cu adevarat convinsi in necredinta lor. Sa respinga tot ce tine de ea, inclusiv traditiile astea pe care tu le numesti mancare gustoasa tongue. Dar nu vreau sa insist mai mult decat am raspuns, nu e zona mea de interes pe TPU. byehappy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Irena97):

rolling on the floor Ce treaba are traditia cu religia, mai ales cand traditia e pagana?

| Zenit313 a răspuns (pentru Irena97):

Tot nu reusesc sa inteleg ce legatura are mancarea gustoasa cu credintalaughing
In fine.

| dracu14 a răspuns (pentru Irena97):

Pai si voi trebuie sa renuntati la pc si Apple, bill gates e ateu iar steve jobs a fost adept al filozofiei zen...

| Irena97 a răspuns (pentru dracu14):

Speculezi acum, nu e acelasi lucru si in plus am zis ca nu ma bag in discutiile astea decat minim.
I-am raspuns la intrebare si gata.

| iHateStrike a răspuns (pentru Irena97):

Ce legătură are mâncarea cu religia?

| dragos9234 a răspuns (pentru Irena97):

Ipocrita esti tu...tu cea care vorbesti despre lucruri despre care habar nu ai!

| Irena97 a răspuns (pentru dragos9234):

Baiatule nu vad unde e raspunsul tau. Eu l-am dat. Tu ai intrat sa faci scandal, sa jignesti lumea sau sa raspunzi la intrebare?

| Irena97 a răspuns (pentru iHateStrike):

Asta e spiritul de turma? Intri la o intrebare sa raspunzi la ea sau off topic? Deja am raspuns prea mult, inclusiv tie.

| andreiush25 a răspuns (pentru Irena97):

Poti sa ne explici ce legatura are religia cu mancarea?
Daca ar fi sa nu respect nimic...ar trebui sa nu mananc nici paine...straight face

| Irena97 a răspuns (pentru andreiush25):

Esti cam greu de cap nu? citesti si poti sa si intelegi un raspuns? esti ateu dar ciocnesti oua rosii si mananci cozonac nu? daca esti ateu convins ai respinge asta, ti-ar incalca principiile nu? si doi, care e raspunsul tau la intrebare? ca nu il vad. cei care posteaza la religie sunt niste fanatici cel mai des, ori atei dispretuitori ori credinciosi habotnici. stiam ca e de ocolit rubrica asta. si nu mai continua discutia cu mine te rog.

| dragos9234 a răspuns (pentru Irena97):

Fato....nu e treaba ta ca nu am raspuns.

| iHateStrike a răspuns (pentru Irena97):

Fetițo, ți-am pus o întrebare, răspunzi la ea sau du-te naibii. Nu-mi răspunde altceva.winking Zi pur și simplu că ai fost o idioată și gata.

| Irena97 a răspuns (pentru iHateStrike):

Esti in plus la genul asta de discutii. Ti-am vazut si raspunsurile. La un Iq de 30 cat ai, nu poti depasi zona trivia decat pentru a fi trivial. the end.

| iHateStrike a răspuns (pentru Irena97):

Fetița, nu-mi mai studia răspunsurile, și nu mai schimba subiectul. N-am un iQ de 30, și văd că nu prea știi ce înseamna '' iQ ''. Oamenii cu iQ-ul sub 50, sunt retardați. Un retardat nu știe să scrie. Știai? Dar ce să știe o fetiță care nu știe ce înseamnă gluma și ia în serios o glumă. Văd că nu prea ai umor... Știi, oamenii care nu râd la nici-o glumă amuzantă, sunt considerați proști.

| Calininio a răspuns:

Ateu inseamna ceva: Persoana care neaga existenta divinitatii de orice fel. Religia se bazeaza pe credinta intr-o divinitate. Nu ti se pare o contradictie colosala sa spui ca ateii au religie laughing?

| AtateaConditii explică (pentru Calininio):

Poi poate parintii nu au stiut ca copilul lor va deveni ateu si l-au botezat. Nu mi se pare o contradictie colosala, ci doar o nelamurire.

| Calininio a răspuns (pentru AtateaConditii):

Daca esti botezat nu inseamna ca in mintea ta, esti de religia aia. Eu sunt agnostic, dar m-a botezat mama cand eram mic. Vrei sa spui ca in mintea mea sunt agnostic, dar oficial sunt crestin ortodox pentru ca m-a scapat popa in caldarea cu apa? Si daca da, ca sa devin oficial agnostic trebuie sa ma "de-botez"? Adica, eu prin atei, ma refer la cei care sunt atei in capul lor, nu cei care nu au certificat de botez in vreo religie.

| ooolifeoolol a răspuns:

Din cate stiu ei au religia atee insasi.

| Thunderstruck a răspuns (pentru ooolifeoolol):

Religia atee? Hai ca mi-ai dat portia de ras pe ziua de azirolling on the floor.

| ooolifeoolol a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mi-am dat seama de perla dupa 1 minut de la postare dar nu m-am deranjat sa corectez.

| dragos9234 a răspuns (pentru ooolifeoolol):

Stii prost!

| ooolifeoolol a răspuns:

Ce ma face curios pe mine,daca ateii nu cred intr-o forta creatoare,cum isi explica crearea universului?
Acum stiu ca nici crestinii,sau ma rog, cei care cred intr-o forta supranaturala nu pot, insa intr-o anumita masura, exista mai multa logica intr-o plasmuire a unei posibile realitati(adevar), decat exista in nimic.

| Zenit313 a răspuns (pentru ooolifeoolol):

Nu stim inca cum s-a format universul,avem rabadare si cercetam,este doar o chestiune de timp pana cand o sa reusim happy
Dumnezeu a creat universul, atunci cine l-a creat pe Dumnezeu?!
Daca Dumnezeu a existat dintotdeauna, atunci de ce nu putem spune acelasi lucru despre univers?
Este clar si demonstrat ca universul s-a format in urma Big-Bang.
Adevarata intrebare este CUM si CE a provocat acel Big Bang?
Daca nu gasim explicatii, asta nu inseamna ca trebuie sa inventem povesti stupide happy
Daca Dumnezeu exista, este mult peste intelegerea umana si este prea arogant din partea noastra sa il explicam.

| ooolifeoolol a răspuns (pentru Zenit313):

Big-bang a avut loc acum 13 miliarde ani aprox.S-au descoperit galaxii vechi de 90 miliarde ani aprox.Nu-mi explic...

| Zenit313 a răspuns (pentru ooolifeoolol):

Inseamna ca universul este mai vechi, sau doar o parte din el s-a format in urma Big-Bang.
Dar de ce sa discutam numai despre universul nostru din moment ce exista universuri paralele happy
Poate ca exista o infinitate de universuri si dimensiuni..si universul nostru nu este cel mai vechi, cel mai nou..etc.
Aceasta este frumusetea stiintei, fiecare raspuns gasit, ridica tot mai multe intrebari happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru ooolifeoolol):

Big-Bang-ul e o teorie --> http://i.imgur.com/QXF4n.jpg
S-a observat ca galaxiile se departeaza una de cealalta, ipoteza, astfel s-a ajuns la concluzia ca erau apropiate.
Unde ai gasit stirea cu galaxii de 90 de miliarde de ani?

| ooolifeoolol a răspuns (pentru Mădă0611):

Un reportaj vazut acum vreo doi ani.Bine ca erau multe teorii contradictorii.Nu putea nici sa infirme big-bangul din cauza teoriilor lui Einstein,nici sa infirme existanta acelo galaxii.O teorie era in genul,ca acum mult timp, cand a avut loc big-bangul, peretele universului nostru era foarte subire, iar acele galaxii ar fi migrat(ca sa spun asa), dintr-un alt univers.Sau mai era o chestie putin mai complicata, un fenomen care facea referire la suprapunerea unor universe paralele.Deci ma rog...

| RAY a răspuns (pentru ooolifeoolol):

Prin stiinta cam stim cum a evoluat universul, prin dovezii stiintifice si logice dar in primul rand prin dovezi care sunt acceptate de toata comunitatea stintifica, stiinta nu detine adevarul absolut am sasi demonstrez ca nici religia intrebat isus ce e adevarul nu a stiut sa raspunda, deci ce e adevarul tu stii? poate nimeni nu stie dar putem sal aflam in timp incetu cu incetu, nu uita ca stiinta e de cateva secole religia de milieni intregi, tu te folosesti de stiinta sau de religie in prezent?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Sfintii spuneau: "la Dumnezeu nu exista timp, spatiu ", asa ca noi oamenii cu mintea noastra ne intrebam "da cine la creat pe Dumnezeu" fara sa intelegem ca acesta nu este asa cum noi ni-l imaginam, ca sta sus pe un nor, sau mai stiu eu ce.Este inexplicabil pentru fiinta umana.

De ce cu ajutorul datarii radiometrice s-au descoperit ca ar fi roci vulcanice mai vechi decat Pamantul?!

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Sfintii erau oameni, deci chiar nu conteaza parerea lor despre Dumnezeu.
PUNCT.
Tu chiar nu ai auzit de meteoriti?
Avem sute de metode prin care putem aproxima varsta unui obiect.
Roci vulcanice mai vechi decat Pamantul?
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

Te rog..lasa stiinta in pace, te descurci la religie...ramai la religie.
Daca pe site'ul tau legionar scrie ca pamantul este un cub...tu o sa crezi.
Deci, ramai la religie..lasa stiinta!

| Ionut a răspuns:

Ateismul - este un fel de religie fara credinta. Este "religia" urii si a dipretuirii.
Unii sunt atei din cauza mass-mediei, uni din pricina avutiei si asa mai departe. Totusi sunt oameni ca si noi si trebuie sa-i toleram si sa ne respectam reciproc indiferent de credinta fiecaruia.

| andreiush25 a răspuns (pentru Ionut):

Ia mai treci matale pe la scoala...si invata despre razboaiele date in numele aluia la care te rogi tu... Atunci sa mai vorbesti despre ura si dispretuire.
A da...si arunca o privire si la papa si la toti sclavii lui.happy

| Ionut a răspuns (pentru andreiush25):

Nu sunt catolic. Dar te rog sa-mi insiri niste razboaie a caror cauza a fost religia crestina findca trebuie sa-mi "iluminezi" calea.

| andreiush25 a răspuns (pentru Ionut):

Cruciadele

| stoica1 a răspuns:

Adica asa le zicem noi ortodoxi. Deoarece ei nu se inchina lui Dumnezeu ci Zeilor

| AtateaConditii explică (pentru stoica1):

Deci ateii sunt ortodocși? Si se inchina Zeilor? Dar ateu inseamna sa nu crezi in nici-o divinitate, sa nu crezi in D-zeu.

| stoica1 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Ai intels gresit noi ortodoxii le zicem atei.

| EmmaLoLy a răspuns:

Penticostali nu sunt atei...happy

| ghandi2013 a răspuns:

Au si biserica dar le este rusine sa recunoasca.

http://firstchurchofatheism.com/

| alehandraalexa a răspuns:

Ateismul este negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități.[1] Conform altui sens al aceluiași cuvânt, având în vedere etimologia greacă a cuvântului ateism, în care prefixul „a" înseamnă „fără" sau „nu" și „theos" înseamnă „zeu", este definit ca ateu cineva care nu crede în zei, fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, implicit ateismul este absența credinței în zei

| AtateaConditii explică (pentru alehandraalexa):

Trebuie sa raspunzi cu dau sau nu, stiu ce inseamna ateu ca de aceea am pus intrebarea ca doar nu sunt handicapata mintal, dar vreau sa stiu daca au o religie, adica eu sunt ortodoxa tu esti ateu sa zicem deci nu apartii de nici-o religie sau cum? toti mi-ati raspuns aiurea, nici voi nu stiti de capul vostru. Raspundeti total pe langa subiect.