| anonim_4396 a întrebat:

Ateii au un sistem de valori universal? Am vazut ca aveti fiecare valori indepent, dar universal exista?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Fiecare ateu are un sistem de valori al sau, pe care si-l impune.

9 răspunsuri:
| HueyFreeman a răspuns:

Nu, ateii nu au dogme sau comunitati (desi exista pesoane care incearca sa-l transforme intr-o miscare, naiba stie de ce), ei sunt doar oameni care au in comun un singur lucru: necredinta in zei. Fiecare este individual, are motivele lui, moralitatea lui si gandirea lui.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

De ce doar scrii ateii de parca ateismul e o religie cu valori universale, de unde sa stiu eu ce valori are toti ateii din lumea asta prin ateism nu are nici o valoare, poate sa fie budisti sau sa regaseasca valoarea prin filozofi, stiinta etc
da sa ma pronunt eu pentru toti nu stiu daca ar scrie in definitia ateismului de valori ti-as spune, ti-am explicat ce e ateismul mereu numai fa din ateism cea ce nu este

| RAY a răspuns (pentru HueyFreeman):

Pentru banii,sunt si in Romania asa zise culturi atee care colecteaza banii deigur cand mam impotrivit mau banat,ateismul din Romania e anti teism, multi nici macar nu stiu cei ala ateism, nu doar in rom si in usa se fac banii prin asa zise fundati atee, cica ele reprezinta ateismul, mie imi place de dawkins promoveaza ratiunea ok dar nu sa faca din ateism o religie la propiu in fine

| ErrorFound a răspuns (pentru bluebutterfly2013):

Orfani? Se pare ca pe tine te-a scapat maica-ta in cap si dupa-ia nu te-a mai vrut. Scepticii de serviciu intr-o lume in declin? Uita-te putin la modelul din occident unde marea parte a populatiei a scapat de credinta in zei si este in plin progres. Mai lasa-ma cu "societatea in declin" a celor fara credinta caci singura societate in declin este Romania, fix din cauza religiei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Stiam,aceasta,dar am intrebat ca pe langa valorile individuale exista un set universal, dar se pare ca nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ateismul nu e o religie, e absența ei.
Probabil singurul sistem e cel legat de convingerile ce se opun religiei.
În rest, sunt oameni normali, ce își trăiesc viața cum știu ei în absența dogmelor religioase, nicidecum imorali sau cum cred unii creștini.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Nici macar crestinii n-au un sistem de valori universal, darmite ateii.