| Superior a întrebat:

Ateii exclud posibilitatea existentei unui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Da.Ei exclud din principiu absolut tot ceea ce nu se poate dovedi fizic că există.

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ateismul este o stare provizorie de lipsa a teismului,cand se va dovedi ca exista vreun creator vom crede ca exista, consider ca orice om ar accepta un creator care este dovedit stiintific, desi raspunsul este NU, asa cum banuiesc ca nici tu excluzi ca alt creator sa existe, dat fiind faptul ca crezi in iisus doar datorita faptului ca te ai nascut intr o tara crestina

| Jay1 a răspuns (pentru RAY):

Slăbuţ răspuns e de râsul lumii
acum 46 minute | RAY a răspuns:
Ateismul este o stare provizorie de lipsa a teismului, cand se va dovedi ca exista vreun creator vom crede ca exista, consider ca orice om ar accepta un creator care este dovedit stiintific, desi raspunsul este NU, asa cum banuiesc ca nici tu excluzi ca alt creator sa existe, dat fiind faptul ca crezi in iisus doar datorita faptului ca te ai nascut intr o tara crestina

| Superior explică (pentru RAY):

Stiintific o dovada concisa nu, dar sunt argumente stiintifice care conduc la existenta unui Dumnezeu, iar aceste argumente desi nu sunt dovedite ca fapt stiintific, ele au la baza sau sunt sustinute de afirmatii stiintifice.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Neeeeeeeee nu ma intereseaza argumente, nu exista argumente stiintifice pro/contra un creator, seby are dreptate, totul e subiectiv

| RAY a răspuns (pentru Jay1):

Cuvântul "ateism" este format din două cuvinte grecești: prefixul „a" (care înseamnă „fără") și sufixul „theos" (care înseamnă „zeu"). Astfel, un ateu este cineva care nu crede în existența zeilor - fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, deoarece ateismul în sine este absența credinței (și crezării) în zei.[16][17]

Se disting două modele de ateism: ateismul pozitiv (sau „tare") și ateismul negativ (sau „moale"). În timp ce un ateu pozitiv afirmă inexistența divinității, un ateu negativ nu face decât să nu afirme existența sa. Cele două modele sunt cel mai ușor de distins cu ajutorul următoarelor enunțuri: „Consider că nu există zei." (ateu pozitiv); „Nu consider că există zei." (ateu negativ).

| Jay1 a răspuns (pentru RAY):

SERIOS COPY PASTE Cuvântul "ateism" este format din două cuvinte grecești: prefixul „a" (care înseamnă „fără") și sufixul „theos" (care înseamnă „zeu"). Astfel, un ateu este cineva care nu crede în existența zeilor - fără a fi necesar să creadă că zeii nu există,... WIKIhttps://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism

| Superior explică (pentru RAY):

Ray,de ce spui asta? Macar ai cautat sa te documentezi?
Nu are nici o legatura cu subiectivitatea, sunt argumente stiintifice la fel cum e Big Bang-ul (oarecum Big Bang-ul il sustine pe Dumnezeu).
Daca incepi cu Francis Collins, te calauzesc mai departe si cu altii.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Superior):

Tu, imediat cum auzi ca "stiinta nu sustine ca Dumnezeu nu exista" te gandesti, in mod gresit, la Dumnezeul din biblie.
Stiinta sustine ca o entitate superioara poate exista. Aceasta entitate superioara nu a fost, nu este si nici nu va fi acelasi lucru cu Dumnezeul biblic.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Asta pentru ca Dumnezeul biblic a facut lumea prin supranatural. Dumnezeul biblic face il face si pe Boca sa leviteze si le trimite oamenilor semnale despre ce se va intampla in viitor.

O entitate superioara poate crea respectand niste legi clare, ce nu pot fi violate.

| Superior explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cine zice ca nu Dumnezeu a creat legile fizice?

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Unde scrie in biblie de vreun big bang?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Superior):

Pfoai. Exact aceeasi carte care spune ca Dumnezeu incalca legile fizice.

| RAY a răspuns:

Shuriken omule de ce sa cercetez eu care nu cred, tu cercetezi existenta lui zeus? voi teisti afirmati ca exista deci dovediti ca exista, admini nu au nimic cu tine si cu limbajul tau care numa crestinesc nu e

| Holiday a răspuns:

Satanaaaa! laughing)
https://ibb.co/hAKNBp

| SG1995 a răspuns:

Nu neapărat.

Răspuns utilizator avertizat
| Jay1 a răspuns:

Ateismul este termenul de origine greacă și în traducere literală înseamnă "fără Dumnezeu". În sens mai larg, acest termen, contrar sensului teismului terminologic, înseamnă absența unei adevărate religii în existența zeităților, adică absența adevărului în ceea ce crede stratul predominant al populației unei anumite comunități sociale. Ateist înseamnă un om care nu crede sau nu are credința că Dumnezeu există.

| RAY a răspuns (pentru Jay1):

Ce e de ras baiete?

| Jay1 a răspuns (pentru RAY):

Eşti băieţas de 20-30 de anii
o stare provizorie.cand se va dovedi ca exista vreun creator vom crede ca exista, consider! foarte amuzant.

| RAY a răspuns (pentru Jay1):

Da baiete, pentru ca un ateu nu este un dogmatic, inchis la minte, ofera o posibilitate

| RAY a răspuns (pentru Jay1):

Ai grija cu jignirile ca primesti ignor, comparatate ca un om

| Jay1 a răspuns (pentru RAY):

Nici gand băieţas ca ateul să fie inchis la minte, de unde ai scos si de ce?

| Tannoy2020 a răspuns:

Google
ateism
enter.
Chiar esti handicapat mintal sau doar te prefaci?