| Megas a întrebat:

Ateii facuti sah-mat...din nou :)
Întrebând "Cine l-a creat pe Dumnezeu" e asemănătoarea cu situaţia în care un cititor citeşte un roman istoric scris de Alexandre Dumas, se întâlneşte cu diferite personaje memorabile, ca duci, conţi, cavaleri etc., şi apoi se întreabă: "Dar la ce pagină apare şi Alexandre Dumas?" Răspunsul e desigur acesta: Alexandre Dumas nu se află în roman. El trăieşte în afara romanului, căci el l-a scris. El a creat perioada, povestea şi personajele. Romanul este doar o carte, cu un număr finit de pagini, c-un început şi un sfârşit. Dumas e dincolo de acţiunea romanului, şi trăieşte în altă dimensiune
decât cea a cărţii. În mod similar, Dumnezeu trăieşte în afara timpului şi spaţiului. El a creat timpul. El a creat spaţiul. El nu este limitat de niciunul din aceste lucruri. Este puţin cam mult pentru unii din noi să ne imaginăm aşa ceva, dar un fizician sau un matematician îţi va confirma că aşa ceva este posibil: adică, nu-i nimic absurd sau ilogic de a vorbi de dimensiuni din afara spaţiului sau timpului; de fapt, dimensiunile adiţionale sunt necesare pentru a putea explica Universul. De exemplu, teoria stringurilor din fizica modernă vorbeşte de 11 dimensiuni, dintre care noi experimentăm doar 4. Toată experienţa noastră ne spune, fără excepţii, că toate efectele au cauze. Nu există efecte fără cauze. Concluzia inevitabilă este aceea că legile fizicii
explică cum operează Universul, dar nu explică cum s-a ajuns acolo. Dar toate explicaţiile necesită un ingredient "etern". Pentru că altfel n-am mai scăpa niciodată de întrebarea "dar de unde a venit aia şi aia?" O pură explicaţie fizică (materialismul sau o credinţă ateistă precum că nu există lume spirituală) se bazează pe principiile fizice încă nedescoperite. Se crede că într-o zi ştiinţa va descoperi o formă prin care materia şi energia va apărea din nimic. Marile religii ale lumii spun că Dumnezeu există în afara timpului. Din moment ce trăim într-un Univers cauză şi efect, presupunem că aceasta este singura modalitate prin care orice existenţă poate funcţiona. Dar totuşi, premiza e falsă. Fără dimensiunea timpului, nu există cauză şi efect. Toate lucrurile pot exista în afara timpului, fără să fie nevoie a fi cauzate de cineva, ele existând acolo dintotdeauna. Altfel, Dumnezeu n-avea nevoie să fi fost creat, şi, de fapt, crearea dimensiunii timpului în Universul nostru s-a făcut pentru un singur motiv: ca această cauză şi efect să existe pentru noi. Aşadar, din moment ce Dumnezeu a creat timpul, cauza şi efectul nu se poate aplica existenţei Sale. Ideea că Dumnezeu poate fi etern, i-a condus pe unii la ideea că poate Universul este etern şi, astfel, nu e nevoie ca Dumnezeu să existe. De fapt, acest ultim punct de vedere e împărtăşit de ateişti. De ce? Pentru că un Univers non-etern ar implica faptul că el trebuie să fi fost creat de cineva. Aşa că ateiştii au inventat un fel de ştiinţă metafizică, pentru a încerca să respingă ideea existenţei lui Dumnezeu. Astfel, ei cred că ceea ce vedem este doar partea vizibilă al unui "multivers" mult mai mare care "varsă" întâmplător "universuri", cu diferiţi parametri fizici. Din moment ce nu există nicio dovadă pentru a susţine o asemenea teorie, totul a fost creat doar pentru a substitui conceptul de "Dumnezeu" din vocabularul ateiştilor. Dar acest punct de vedere ar necesita o teorie mult mai complexă, ce nu poate fi demonstrată. În concluzie, Dumnezeu n-are nevoie să fi fost creat,
din moment ce El există în afara timpului (iar cauza şi efectul nu operează în dimensiunea non- temporală). De asemenea, din moment ce Dumnezeu este etern, El n-a fost creat niciodată.
documentati-va pe www.lovendal.net

Răspuns Câştigător
| Me29 a răspuns:

De acord cu Megas! Haha!

19 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Folosind lovendal ca punct forte a dovedirii existenței Divinității tale este atât de stupid încât e amuzant.laughing
Înseamnă că God-ul nostru e vreun George RR Martin înfocat.

Răspuns utilizator avertizat
| Polaris a răspuns:

Prostul*, s'trăiți.
Informația e așa subiectivă încât se poate spune că este direct proporțională cu nivelul de stupiditate al sursei.
Tot am văzut că ești creștin satisfăcut atât din punct de vedere științific, cât și spiritual. Împărtășește-mi câteva din argumentele tale, pretty please? N-avem ceai aici, dar sunt în veșnica căutare a cuiva care să-mi arate că mă înșel.

| Polaris a răspuns:

Never go full retard, mi amigo, not even when trolling.

| Zenicide a răspuns:

Ce comparatie stupida si plina de erori logice. In primul rand "ateul" nu intreaba la ce pagina apare Alexandre Dumas ci cum sau cine l-a creat Alexandre Dumas. Cum Dzeul tau e in afara timpului si a dimensiunilor tot asa poate exista un alt "zeu" superior lui sa zicem tatal lui Alexandre Dumas si tot asa. Poate Dzeu a fost creat doar pentru ca o fiinta superioara lui a vrut ca el sa creeze la randul lui si tot asa. Speculatia mea e la fel de valida ca a ta, spune-mi daca gresesc.

| Thunderstruck a răspuns:

Si cu ce ai facut sah mat?

| RAY a răspuns:

Daca o carte este scrisa de cineva si eu o citesc stiu ca cineva a scris acea carte din moment ce fooseste caractere umane de scriere desigur daca ar scrii-o intr-un limbaj codificat am putea sai codificam sau nu limbajul deci nu conteaza cine a scris acea carte in contextul in care in carte apare ceva ce ne poate dovedi ca a fost scrisa de cineva putem presupune ca x a scris cartea de unde sti tu ca nu a scris-o y tu find in carte? intrebarea e de unde sti ca zeul tau e cel real din miile de zeii creati de om? nu ai cum sa stii care e creatorul cel bun decat daca dovedesti stiintific, apoi putem sa stim cine a scris acea carte dupa scris nu stiu daca stii dar fiecare dintre noi avem un scris unic, in fine ateismul nu-i facut sah mat dovezile ca nu a participat nici un creator in evolutia universului sunt multe, in plus acel autor trebuie sa aiba o cauza de aparitie si inca ceva personajele din carte nu iau viata decat daca esti nebun sau la tine sau trezit ceva?

ps argument prost, primitiv, tipic crestinesc, un creator aparut din nimic este imposibil, REPET APARITIA UNUI ZEU ESTE IMPOSIBILA

| RAY a răspuns:

Apropo domnul inteligent cei timpul, poti dovedi ca exista, mil arati sa-l vad si eu?

| Mădă0611 a răspuns:

Tam-has.
In romanul vostru il gasim des pe dumnezeu, personajele lui Dumas nu-l pomenesc pe creatorul lor, pentru ca ele sunt creatia, in cazul religiilor, oamenii sunt creatorii si zeii creatia.
Voi aveti nevoie sa credeti in dumnezeu pentru a va explica, intai, aparita vietii. Pai "fără dimensiunea timpului, nu există cauză şi efect. Toate lucrurile pot exista în afara timpului, fără să fie nevoie a fi cauzate de cineva, ele existând acolo dintotdeauna.", e, se pare ca omul a existat dintotdeauna, n-a fost creat de nimeni, el a inventat apoi dimensiunile, chiar si zeii. laughing

| dragos9234 a răspuns:

"Pentru că un Univers non-etern ar implica faptul că el trebuie să fi fost creat de cineva"
Pe baza carei logici a fost facuta aceasta afirmatie?
Tu ai citit macar ce scria acolo cand ai dat copy/paste?
"Marile religii ale lumii spun că Dumnezeu există în afara timpului"'
Arata-mi tu mie ca timpul exista in dimensiunea noastra.

Răspuns utilizator avertizat
| DyNo a răspuns:

Mda, alt frustrat...
Daca tu asa faci "sah-mat" ateismul, dand un copy-paste, esti "tare".
Ce te intereseaza pe tine ce cred alti? Te deranjeaza asa de tare? Cred ca ai foarte... multe kilograme in plus, avand in vedere cata frustrare ai in tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu Dumnezeu a creat timpul, oamenii l-au creat.

Răspuns utilizator avertizat
| TrentonChase a răspuns:

Deci tu ai facut sah mat ateismul dand un copy-paste de pe un site...wow meriti premiul Nobel!

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Ai un os cu puţină cărniţă, că ai depus mult efort, aproape că ţi-ai rupt un ligament de la degete dând copy-paste.
A şi era să uit.
DU-TE LA GARĂ!

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Eşti un troll infect.

| w33zy a răspuns:

Megas tata la inceputuri CREDINCIOSII puneau totul pe seama lui Dumnezeu (Ex: Dumnezeu da sa ploua, sa fulgere, sa rasara soarele, etc.) si inca mai sunt d'astia. Acum in secolul in care traim am descoperit de ce ploua, fulgera, rasare soarele si tot felul de chichite care mai demult erau minuni date de Dumnezeu. Asa se pune si problema cu universul creat de Dumnezeu ca si problemele astea mici (pe care niste,, ATEI'' care acum ca au descoperit ceva care iti este benefic ii faci,, sah-mat'') pentru ca la un moment dat o sa se descopere si cum a fost universul creat (de catre cine sau de catre CE) si marii credinciosi si piosi ai lumii, ca de obicei, nu o sa creada cum la inceput nu au crezut in astea mici, daramite sa li se spuna ca nu Dumnezeu a creat universul (Spun in cazul, si repet, IN CAZUL in care se va descoperi). Asa ca PROBABIL exista sau PROBABIL nu exista Dumnezeu. Acum tu ai spus ca Dumnezeu exista intr-o,, dimensiune non-temporala'' in care,, nu există cauză şi efect'' deci daca nu exista cauza si efect si Dumnezeu a creat universul CUM (Si te-as ruga sa imi raspunzi), CUM exista EFECTUL (In cazul nostru universul) fara CAUZA, pentru ca tu sustii sus si tare ca Dumnezeu traieste intr-o dimensiune fara cauza si efect deci de unde a fost creata cauza din care sa rezulte efectul (In cazul nostru universul) daca Dumnezeu NU traieste intr-o dimensiune unde sa se poata realiza CAUZA?