| Kalla a întrebat:

"Ateii nu exista, sunt doar niste persoane suparate pe Dumnezeu".Ce parere aveti?

48 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

...de ce a fi ateu inseamna neaparat ca ai ceva contra religiei, lui Dumnezeu...etc?

| Hombre a răspuns:

Doar imatura.

| Kalla explică (pentru Hombre):

Hey! NU sunt imatura!

| Rapplex a răspuns:

Nu poţi simţi nici un fel de sentiment faţă de un lucru inexistent!

| Inferno a răspuns:

Pe Dumnezeu se supara doar prostii.

| Kalla explică (pentru Inferno):

Adica ateii sunt prosti? Hei! M-ai insultat pe jumatate.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Kalla):

Voia sa spuna ca ateii nu sunt suparati pe Dumnezeu...

| BlackSulphur a răspuns (pentru Kalla):

Nu, ateii nu sunt prosti, insa cei ce se considera "JUMATATE ATEI", probabil ca sunt...
Si nu draga, ateii nu sunt suparati pe dumnezeu, deoarece nu poti fi suparat pe ceva ce nu exista. In plus, crestinismul nu este singura religia, pe cand ateismul neaga existenta TUTUROR zeitatilor... Sunteti cam aroganti, nu crezi?

| soimisos a răspuns (pentru Thunderstruck):

Atei nu se pot supara pe ceva ce nu exista!

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Pai ce ea mai stie ce e, maine ne spune ca e lezbiana.

| Inferno a răspuns (pentru Kalla):

Nu,daca ateii se supara pe Dumnezeu nu sunt prosti, sunt nebuni.

| liviacomsa a răspuns (pentru Inferno):

Nu pot fi suparata pe cineva in care nu cred deci logic...

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

O persona suparata pe Dumnezeu, nu se poate numi sau defini imediat ca fiind atee!

NOname
| NOname a răspuns:

Eşti supărată pe Zeus, Allah şi Moş Crăciun?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

As dori sa te intreb ceva, doar asa, de curiozitate. Ce semn ai dori sa primesti de la Dumnezeu ca sa te faca sa crezi in El?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Unul convingător, plus un consult psihiatric (eventual, amândurora).

...de fapt, nu-mi doresc nimic de la "el", cum nici de la Allah, Zeus sau Moş Crăciun nu aştept vreun semn.
Mai ales că există o mare problemă cu semnele: sunt al naibii de interpretabile (şi par a fi şi acolo unde nu sunt)!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Cred ca un ateu in adevaratul sens al cuvantului ar fi raspuns ceva de genul: ''Nu am cum sa cer un semn unei entitati care nu exista'', sau ceva de genul. Tu, cerand un semn convingator, nu excluzi posibilitatea ca Dumnezeu sa existe. Corect?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus vreodată că sunt atee? Sunt eu şi nu mă încadrez în tiparele standard.
Există fel şi fel de posibilităţi, pe care ar fi o ignoranţă şi aroganţă să le exclud în totalitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Imi pare rau. Am crezut ca esti atee. Am si eu prejudecatile mele.
Am inceput sa promovez (ca sa zic asa) o povestioara. Poate o stii, poate nu. Cred totusi ca daca n-o stii, te-ar interesa.
http://www.aimee.ro/evolutie-spirituala/povestea-celor-doi-lupi/

| doctorandus a răspuns:

Daca esti suparat pe Dumnezeu nu devii ateu, ci pacatos sau razvratit. Ateii nu pot fi suparati pe Dumnezeu, cum nu pot fi suparati pe Mos Craciun sau Zana Maseluta. Nu poti fi suparat pe cineva care esti convins ca nu exista.

| Musique a răspuns:

Are și o urmă de adevăr această afirmație.Ateu devi în timp, nu de la naștere. (din câte știu, alegerea religiei e unul dintre drepturile omului)
Nu cred că devenim atei de la prea mult bine.
O zi frumoasă!

| Crâstoşelul a răspuns (pentru Musique):

rolling on the floor.

Ateu te naşti, religia îţi este băgată în cap.

| Musique a răspuns (pentru Crâstoşelul):

E și ăsta un punct de vedere.

| usuk a răspuns:

Ateii se pot supara pe multe lucruri...nu insa si pe cele inexistente. sorry

| RAY a răspuns:

Si crestini sunt ateii pentru mii de zeii si ei sunt suparati pe zeii aia nu? uni sunt suparati pe dumnezeu, dar cand esti ateu nu poti fi suparat pe ceva nu exista

| Mădă0611 a răspuns:

Inainte sa topai de fericire ca ai gasit ceva impotriva ateilor, pune "mos craciun" in locul lui dumnezeu, tu esti suparata pe mos craciun?

| oprescudorin11 a răspuns:

Adevarat. Ateii sunt persoane care fac referire la Dumnezeu. Cata vreme faci referire la Dumnezeu, in postiura declarativa de ateu, e clar ca esti suparat.Dar vin cu o alta intrebare :exista si personaje care nici nu adera la vreo religie si nici nu sunt suparati pe vreun Dumnezeu? Care nici nu le pasa, fac abstractie de toate astea, nu polemizeaza pe tema asta si-si fac doar alta treaba, a lor? Exista? Daca exista, astia sunt adevaratii atei. Daca.

| M25M a răspuns:

Daca exista persoane care sunt suparate pe Dumnezeu e cam logic ca acele persoane nu sunt atee avand sentimente, ganduri fata de entitatea respectiva...

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Afirmaţie greşită.
Pe curând!

| AlexanderAdrian a răspuns:

E un nonsens. Ateii nu cred in existenta lui Dumnezeu asa ca spune-mi si mie cum te poti supara pe ceva care nu exista?

| Kalla explică:

Nu ai dreptate.Nu sunt ne proasta ne suparata pe nimeni. Vreau doar sa-mi gasesc adevarata credinta.Sunt foarte confuza in cea ce priveste religia mea.Tu nu esti nimeni ca sa ma judeci! ìNu ma cunosti ca sa spui cum sunt.

| Kalla explică:

Nu am hotarat nimic. Daca ma faci proasta inseamna ca tu esti prost.Nu chiulesc iar cat despre parintii mei nu-ti voi spune nimic pentru ca nu ai dreptul si nu esti nimeni ca a-ti dau explicatii!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cam asa, slabi pregatiti sau deloc spirituali. Se-ngrijeste Satan de ei sa-i tina bine prinsi in mreaja.El se bucura si poate sa-i spuna lui Dumnezeu :-Iata 1 Fii tai, fac voia mea! Nu?

| Maxim96 a răspuns:

Ateii cel putin o data au crezut in Dumnezeu, iar apoi pur si simplu l-au ignorat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suparate pe conceptia crestina de Dumnezeu bun si iubitor dar totusi mai al dracu decat toti.

| Maxim96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu e iubire!
Iubirea Sa e lumina nearzatoare pentru acei care o primesc si foc neluminos pentru acei care nu o primesc!

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

"Iubirea Sa e lumina nearzatoare pentru acei care o primesc si foc neluminos pentru acei care nu o primesc!"
Cu alte cuvinte, daca nu vrei de buna voie sa facem sex te violez.

| Maxim96 a răspuns (pentru Hombre):

Ce are sexul cu Iubirea dumnezeiasca?
Pe cine sa violezi?

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

Bai dar greu iti merge capu', e un termen de comparatie mai ciobane. Cu cat crezi ca te lumineaza religia asta cu atat te intuneca mai mult.

| Maxim96 a răspuns (pentru Hombre):

Iisus este Lumina lumii si intunericul nu a cuprins-o!

| liviacomsa a răspuns (pentru Maxim96):

Pe mine nu ma arde nimeni si ma lumineaza becul si adevarat nu primesc foc primesc caldura electrica ( si nu de la Dumnezeu cum stiu ca o sa raspunzi ci de la Energoterm)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord cu afirmatia ta.

| AlexeHellsing a răspuns:

Ateii există cu siguranță și nu sunt persoane care sunt supărate pe Dumnezeu, ci sunt persoane care nu cred în Numele Lui cel Sfânt. Sunt persoane care caută să descopere străfundurile pământului dar nu caută să descopere calea spre absolut.

| SelenaMe a răspuns:

Nu cred ca toti atei sunt suparati de Dumnezeu. Multora din ei povestile din bibile li se par niste basme sau povesti de adormt copii.

| sabrina103 a răspuns:

Singurele persoane care se pot supara pe Dumnezeu sunt fie credinciosi(crestini, musulmani sau mozaici) (nu din alte religii) fie agnostici. De exemplu sotia lui Iov care il cunostea pe Dumnezeu. Din cauza a ce patise, i-a spus lui Iov sa-l blesteme pe Dumnezeu. Numai o persoana care a simtit sau are o experienta cu Dumnezeu poate fi suparat pe El. Este o suparare constienta.

| Yuruva a răspuns:

Imi place cum raspunsurile date de Maxim96 nu au niciodata legatura cu intrebarea! hahahahappy
Apropo, pentru cei care s-au suparat pe kalla...Doar pentu ca a pus fraza intre ghilimele nu inseamna ca ea a inventat-o. Cred ca doar cerea o opinie. Mare lucru...

Oricum, ultima oara can am verificat, inca existam..si nu sunt suparata pe dumnezeu(nu cred in povestile alea) ci pe sclavii/servitorii/supusii/curvele lui care fac numai tampenii, daca intelegi ce vreau sa spun.winking

| liviacomsa a răspuns:

Bai si noi putem sa zicem,, Crestini sunt doar niste persoane frustrate care cred in unicorni si zane si suparate pe realitate,, Voi ce parere aveti