| albaKiara a întrebat:

Ateii spun ca este imposibil ca Dumnezeu sa fi creat Universul.Atunci de ce nu vi se pare imposibil o explozie ce a venit din nimic? Intrebarea la care as vrea sa-mi raspundeti este:cine sau ce a declansat explozia? Ce era inaintea exploziei?

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poate nimicul sa creeze ceva?
Exista in stiinta un fel de religie.Fiecare efect trebuie sa aiba o cauza a lui; nu exista o cauza primara.Dar aceasta credinta religioasa a omului de stiinta este violata de descoperirea ca lumea a avut un inceput in niste conditii in care legile cunoscute ale fizicii nu mai sunt valide si ca rezultat al unor forte sau circumstante pe care nu le putem descoperi.Cand asa ceva se intampla, omul de stiinta isi pierde controlul. Daca ar examina serios implicatiile ar deveni de-a dreptul traumatizat, si mintea reactioneaza ignorand implicatiile.In stiinta este cunoscut drept refuz de a specula, sau bagaterizand originea lumii numind-o Big-Bang, ca si cum universul ar fi o pocnitoare.

| Inferno a răspuns:

Hет cultura.

| Nucreeed a răspuns:

"Atunci de ce nu vi se pare imposibil o explozie ce a venit din nimic?"
Atunci de ce nu ti se pare imposibil ca dumnezeu sa fi aparut din nimic?
Tu vezi ca te contrazici aici?
Nu pare mai credibil ca ceva cum este universul sa apara din nimic, decat ca un zeu atat de puternic si complex...sa fii existat dintotdeauna?
De ce sa nu fii existat universul dintotdeauna...ca pan' la urma este mai real si mai credibil decat zeu' ala al taurolling on the floor

| albaKiara explică (pentru Nucreeed):

Da pentru noi Dumnezeu nu a aparut din nimic, El a existat dintotdeauna.Dar teoria Big-bang-ului nu are un ceva inainte de explozie de acea noi nu credem in ea.Noi il avem pe Dumnezeu inainte de tot, voi ce aveti inainte de Big-beng?

| RAY a răspuns:

Da eu sunt convins ca din nimic nu o aparut dumnezeu care a creat universul, sunt convins ca totul a pornit de la ceva simplu spre complex exact prin mecanismul simplititate spre complexitate

de ce cred asta?

cele mai raspandite elemente din univers sunt hidrogenul si helui in proportie foarte mare asta sta ca dovada, apoi ecutatia lui einstein rezolva cea s-a intamplat cu eliberearea acea de energie nu explozie, e=mc2
ce era inaintea acelei eliberari de energie era o singularitate, ceva mic cuantic care sa extins de atunci tot se extinde de 13, 87 miliarde de ani
ce a cauzat acea singularitate nu stiu
eu unu recunosc cand nu stiu, nu afirm ceva ce nu pot dovedi cred ca asta ne face diferiti pe noi ateii cand nu stim recunostem asta nu inventam povesti cu zeii care nu explica nimic din contra complica mai mult treaba
vezi niste documentare despre inainte de big bang, nu uita adevarata ignoranta nu e faptul ca nu sti si ca nu vrei sa stii acel lucru
http://istoria-lumii.ucoz.com/load/inceputul_universului_big_bang_1/141

| albaKiara explică (pentru RAY):

Bine am zis o prostie big grin noi spunem ca Dumnezeu a creat universul si sunt 100% convinsa de asta!

| Hombre a răspuns (pentru albaKiara):

"noi spunem ca Dumnezeu a creat universul si sunt 100% convinsa de asta!"
Bine, voi spuneti si tu esti convinsa 100%, atât, si cu asta convingi pe cineva care vrea o demonstratie obiectivă? Pai cu "spun" si "convins" nu-l convingi nici pe cel care crede deja.

| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

Fiecare crede ce vrea

Răspuns utilizator avertizat
| albaKiara explică (pentru ßirGagaWelch):

Satanistii spirituali sunt siguri ca satan a creat universul, ateii sunt sigur ca s-a intamplat multumita Big-bengului.Asa si noi crestinii suntem siguri ca Dumnezeu l-a creat happy

Răspuns utilizator avertizat
| dragos9234 a răspuns:

Daca dumnezeu a aparut din nimic de ce din nimic nu ar fi putut aparea o explozie?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Oamenii sunt incapabili să înţeleagă pe deplin mediul în care trăiesc (Universul), totuşi unii au curajul de a se afirma categoric şi cu privire la ceea ce nu ţine de fizic. Personal consider mult mai logică ideea existenţei unui Creator decât ideea că suntem rezultatul unei explozii întâmplătoare. (Evrei 3:4 - Bineînţeles, orice casă este construită de cineva, dar cel care a construit toate lucrurile este Dumnezeu.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi folosesti argumentullaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inaintea exploziei? Pai, nu era nimic. Mi-e greu sa cred ca cateva particule, aparute asa din senin a putut sa creeze acest Univers. Eu unul, nu pot sa cred chestia asta. Nu am nimic cu cei care cred, e treaba lor. Desigur, Dumnezeu apare tot din nimic. Cineva a spus intr-un raspuns ca totul a plecat de la ceva simplu. Bun, dar chestia aia simpla de unde a aparut? Primele particule cum au aparut? Cum a aparut acea explozie? Sunt foarte multe intrebari la care nu avem raspuns, desi oamenii de stiinta au dat raspunsul, eu cred ca nu acela este raspunsul care sa spuna adevarul.

''Dumnezeu nu joaca zaruri''. Einstein

| Nucreeed a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma...odata ce tu zici ca "dar chestia aia simpla de unde a aparut? Primele particule cum au aparut?"
De ce crezi ca dumnezeu exista dintotdeauna...O facut un "POOF!" si o aparut..asa din nimic...
Odata ce tu nu crezi in aparitia universului din nimic, dar crezi in faptul ca dumnezeu a existat dintotdeauna.te contrazici singur=)PA

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam a răspuns:

Prefera sa creada ca pamantul a aparut dintr-o explozie produsa de nimic pentru ca daca crezi in Dumnezeu, daca iti doresti mantuirea trebuie sa te lepezi de pacate, iar ei nu vor asta.

| tpuforyou a răspuns:

Orice raspuns pe care il vei primi este unul nefondat >sa nu il numesc fals happy, ce a declansat explozia? nu se stie daca a fost explozie, nu am aflat nici ce declanseaza gravitatia, si mici macar nu am reusit sa parasim sistemul solar!
Putem specula ciocnirea cu un univers paralel sa fi declansat explozia posibilitatile sunt infinite nu merita sa>ti bati capul nu vom afla niciodata!big grin

| albaKiara explică:

Ups greseala mea laughing

| Calininio a răspuns:

Nu stiu cine spune ca "era imposibil".Eu spun ca "era improbabil" care e total altceva. Tu spui ca la intrebarile tale nu pot raspunde prin teoria big bang. Dar tie nu ti se pare ciudat ca Dumnezeu e raspunsul la tot laughing? Cine sau ce l-a declansat pe Dumnezeu? Ce era inaintea lui? Si daca raspunsurile tale vor fi: Dumnezeu nu trebuia declansat sau nu putea fi nimic inaintea lui pentru ca-i Dumnezeu si e atotputernic si bla bla. Acelasi lucru il pot spune si eu despre Univers.

| Guildo a răspuns:

Cu asta ai aratat cat te duce si pe tine capul. Ai pus o intrebare inteligenta si ai primit raspunsuri sincere si rationale, dar acum o dai din nou cu amenintarile, ironiile, etc. Ce pacate mai fata, ce mantuitor? Insfarsit am intalnit si eu o intrebare inteligenta de la voi, dar vad ca m-am inselat ca puteti trece peste ignoranta voastra. Daca nu esti capabila sa intelegi raspunsurile pe care unii le-au formulat intr-un mod complex si in acelasi timp explicit pentru voi, atunci mai bine mergeti pe fb sau cu baietii prin oras. Nu am mai comentat de mult timp pe TPU, ca eram satul de aceleasi rahaturi si vad ca treaba nu s-a schimbat.

| traiescdeciexist a răspuns:

Inainte de marea explozie numita Big-bang era acel ou urias, de unde a provenit acel ou? nu stiu sa raspund. Dar daca vom descoperi ce a fost inainte de acel ou, ne vom intreba ce a fost inainte de acel ceva s.a.m.d si astfel nu vom ajunge nicaieri.