| catalynx a întrebat:

Ateilor ce parere aveti despre satanism si despre traditiile lor. Vreau sa aud si parerea voastra deoarece nu prea am vazut sa vorbiti despre asta. Va rog sa aveti un limbaj decent, am sa iau masuri cu cei care au un limbaj indecent. Numai bine

26 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| trolololo a răspuns:

Da-i încolo de nebuni. Alta treaba n-au și s-au făcut sataniști.
Cred ca ar trebui sa ne doară în cot de ei. La fel sa facem și cu religioșii ăștia ca nu poți discuta cu ei. Suntem prinși intre 2 tabere de țicniți.

Sa-i lăsăm în lumea lor imaginara.

| JnY a răspuns:

De ce ateilor? Pai tu, sunt niste copii lipsiti de creier, care vor sa-si capete personalitatea prin ceva care de fapt le-o stinge happy.O zi buna.

| catalynx explică (pentru JnY):

Citeste si tu ce am scris mai sus, si fi mai explicita in ceea ce spui /Pai tu, sunt niste copii lipsiti de creier/ nu are un inteles dar cam stiu la ce vrei sa te referi si nu am chef de cearta cu tine, am dat odata explicatia de ce va intreb eu pe voi nu o mai dau si a doua oarahappy. Un + la ceea ce am zis este ca am dreptul sa va intreb si pe voi asta ca sa nu mai ziceti pe ici pe colo ca fac rasism. happy

| JnY a răspuns (pentru catalynx):

Sper ca nu ai pretentia sa spun ca sunt niste copii plini de creier raised eyebrows..in fine, nici nu stiu de ce ma complic ...tot batuti in cap ramaneti, ca si mine de astfel.

Răspuns utilizator avertizat
| catalynx explică (pentru JnY):

Pardon nu ma asemana pe mine cu tine ca nu exista asemanari la gramatica, nu ma consider cel mai bun dar nici asa ca tine.

| JnY a răspuns (pentru catalynx):

Merci, o iau ca drept compliment, sunt unica!laughing

| RAY a răspuns:

Din cate am auzit satanismul a fost inventat de crestini cu tot felul de povesti de groaza pentru a baga frica in oamenii, personal nu-mi pasa ce face un satanist ce traditi are atata timp cat nu se leaga de mine nu ma intereseaza de ei, daca ar fi sa le recomand ceva leas recomanda sa gandeasca rational si sa observe ca nu exista personajul imaginar satana si sa devina ateii sa dea dovada de maturizare

| catalynx explică (pentru RAY):

Auzi decat sa minti atata pe aici si sa indoctrinezi lumea numai cu prostii mai bine las-o balta si sti decat sa fiu eu ateu ca voi si copii mei sa-mi ajunga niste golani needucati mai bine o las moarta si asa la voi nu exista nimic frumos decat alcool, sex, droguri si stat in fund toata ziua si injurat online bine recunosc ca nu toti ateii sunt asa si ca pana la urma si la noi e asta cu alcoolul, sexul dar voi numai asta faceti, stati toata ziua pe TPU si injurati online ca trolli, eu nici nu cred ca tu si cu inca cativa de aici sunteti atei normal, cred ca faceti mult trolling, eu am mai vazut atei la viata mea dar sunt mult mai de treaba decat voi sincer. Incerci sa bagi lumii prostii pe gat cu minciunile tale, e ciudat ca numai tu sustii asta altii au alta parere bine tot din rasa ta. In a doua parte poate ca ai dreptate, nu stiu ce sursa de informare ai insa e cam naspa sursa ta, abereaza non-stop. Satanismul nu a fost inventat de crestini ci s-a inventat el insusi de catre sustinatorii sai, daca ar fi sa ma iau dupa aceasta aberatie as crede ca ateismul a fost creat de satanism insa de asta am si pus aceasta intrebare ca sa ma conving.

| RAY a răspuns (pentru catalynx):

Deci copii ateii sunt needucati, deci nemti sunt needucati? suedezi vezi ca ma enervezi sti ca poporul roman este format din curve si criminali

| catalynx explică (pentru RAY):

Te enervez ai?, adica eu ma pot abtine si tu nu? Ce legatura are suedezii si nemtii cu ateismul? Cand zici poporul roman te referi la toti era fain daca puneai si tu in paranteza ca nu toti sunt asa. Inseamna ca daca generalizezi te consideri si pe tine criminal nu? Man da intr-adevar de poporul roman am multe de spus si sunt de acord cu tine dar daca tot veni vorba de popor (ne mai aducem aminte si de popor cica) ar fi trebuit sa spui ca poporul roman are prin componenta sa si hoti, si profitor, si cocalari. Acuma nu vrei sa zici ca poporul roman le face pe toate. Da mie nu imi place o parte mai maricica din popor dar nu pot spune ca tot poporul roman este asa, acum ar fi trebuit sa spun si eu ca tot ateismul este asa dar nu am facut-o pentru ca nu este adevarat. Si ca tot veni vorba de popor mai bine ar trebui sa ne gandim si la tara. Bine ca stam aici si ne certam ca babele la barfa in loc sa nu ne pese de tara. Mai bine am vedea si de tara ca tara arde, niste tembeli o conduc si ne baga in prapastie pe noi. Acum ca tot ai deschis subiectul vreau sa vorbesc la modul general.

Decat sa stam aici si sa ne certam ca niste tatele mai bine am lupta pentru binele nostru, sa indepartam coruptia si hotia din toata tara. Pana la urma ce incercati voi sa faceti nu o sa va reuseasca ca si atei si nici noua nu ne va reusii. Mi se pare o prostie de fapt o tampenie totala sa stai toata ziua sa te certi online chiar e ceva de prost gust, tu ca secta si aici ma refer la toate sectele, deci tu ca secta ii spui ce ai sa-i zici daca vezi ca nu te asculta il lasi in pace nu iti mai pui mintea cu el fiindca daca tot il presezi asaltandui mesajele aiurea sa incerci sa il convingi sa fie in secta ta sincer deja esti un ipocrit pur si simplu. Nu sunt de acord ca sectele sa incerce in mod dur, obligat fortat sa le bage la alti secta pe cat, (adica ateismul sa le bage stiinta pe gat la crestini, si crestinismul sa le bage religia pe gat la atei) pur si simplu nu imi convine asta adica bagarea sectei pe gat obligat fortat. Fiecare avem dreptul sa alegem unde sa fim in viata adica ori la ateism ori la crestinism nu il putem obliga noi sectele pe ala sa fie la noi fiindca atunci suntem pui de comunisti ori comunismul este mort deja. Ce nu imi mai place la sectele astea este ca incearca ele sa opreasca promovarea. Si acum va intreb cine va credeti? cumva stapanii pamantului. Fiecare trebuie sa lasam de la noi si crestinismul pe aateism, si ateismul pe crestinism. Ala care incearca sa opreasca promovarea cred are o problema la creier. Siteurile gen TPU, youtube si asa mai departe sunt pentru toti, este important sa ne respectam rugamintiile si sa ne respectam intre noi. Nu cum ati facut voi adica va-m rugat sa imi respectati si mie rugamintea asa din semn de respect voi din potriva ati facut trolling. Imi pare rau ca nu ati avut de unde lua o educatie buna in viata fiindca eu am cativa prieteni atei si sincerc ma inteleg perfect cu ei, nu ne scoatem ochii unul altuia, nu ne certam pe tema sectelor, ne respectam intre noi, deci ma inteleg super cu ei insa voi v-am zis ori iubiti trolling-ul ori inca ati ramas la ideia ca in tara trebuie sa domneasca comunismul. Cam atat am avut de zis, eu nu tin nici cu voi dar nici cu crestinismul, eu tin cu dreptatea. Numai bine la toti, imi cer scuze daca am gresit ceva ortografic, sunt frand de obosit.

| laurentiu80 a răspuns (pentru catalynx):

Du-te si pune mana pe o carte, cultiveaza-te, si apoi fa copii. Daca nu-mi vei urma sfaturile, o sa ai plozi zidari ca tine.

| catalynx explică (pentru laurentiu80):

Raspunsul tau este total irelevant, adica daca eu vreau sa aflu si parerea voastra e vreo problema?, deranjez cu ceva sau nu am inteles, mai bine zidar ba decat la matura ca tine

| Mădă0611 a răspuns:

Nu inteleg de ce ne intrebi pe noi, pe crestini trebuie sa-i intrebi. Satanismul e un fel de crestinism (inchinare la zei), doar ca l-au ales pe cel rau din poveste, ateii nu cred in zei, deci nu sunt satanisti pentru ca nici in nenea cu coarne nu cred. Despre traditii eu nu stiu nimic, nu ma intereseaza.

| catalynx explică (pentru Mădă0611):

Pai vreau sa aud si parerea voastra doar am mai zis asta

| Mădă0611 a răspuns (pentru catalynx):

Eu (nu vorbesc in numele tuturor) nu sunt de acord cu nici o credinta in vreun zeu, mi se pare o tampenie. Daca te lasi prins in toate basmele adeptilor si o sa "gresesti" cu ceva, poti s-o iei razna (sugestie/autosugestie), sa nu mai zic de sangele varsat pentru acei zei, chiar daca cica religia le interzice... oh go on
Am zis ca nu stiu ce sustine secta lor, iti explicam ca ateii nu au treaba cu satanistii, ca unii zic ateism = negarea lui dumnezeu = satanism, ateu - gr. atheos, a – fara, theos – zeu.

| Dorugar a răspuns:

Satanismul este tot o religie, adica tot o excrocherie, doar ca satanistii il numesc pe satana cu numele lui si nu ii spun Dumnezeu asa cum ii spun crestinii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai imi cer scuze ca intervin dar voi nu stiti nimic de satanism..Satanismul este de mai multe tipuri: Cel traditional si cel modern. Satanistii moderni vor doar sa intre in evidenta prin stilul lor aparte dar de asemenea ei nu cred in nimic. Iar cei traditionali putem spune ca sunt cei despre care au vorbit si cei de mai sus.

Răspuns utilizator avertizat
| catalynx explică:

Deci eu ma refeream daca sunteti de acord cu traditiile si obiceiurile lor, daca sunteti de acord cu ce fac ei si daca sunteti de acord cu ce sustine secta lor. La asta ma refeream

| AnicaiAlin a răspuns:

Satanisti sunt extrema opusa crestinismului

| Dragulin_Serban_1982 a răspuns:

Satanistii-s putini si irelevanti, de-asa nu moare nimeni de grija lor. Satanismul lui lavey, desi pretinde ca nu este un satanism teist, nu prea pare a fi altceva in practica. Daca ideile nu au treaba cu supranaturalul, atunci de ce naiba sa il iei pe satan ca simbol? Oricum, ideile lui lavey sunt imprumuturi de ici de colo. este un egoism ieftin si ingust. Satanistii teisti, aia care cred ca in "ghiavol" si toate celelalte, dpdv al unui ateu, intra in aceeasi oala cu restul religiilor: superstitii. Ateii nu cred in supranatural. Cum Satana si toti dracusorii lui fac parte din aceasta categorie, ateii nu au nicio treaba nici cu satanistii. de cele mai multe ori fac misto de ei, din cate stiu eu. daca tot e sa crezi in povesti, macar crede in povestile celorlalti, de ce sa ti-i mai pui in cap?