| Mirela67 a întrebat:

Ați auzit de darul lacrimilor? Ce este? Cine îl are?

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Inseamna sa iti pese pana la lacrimi de problemele cuiva. E dat ca sa simti, sa te identifici cu persoana, pentru a te putea ruga eficient. Acesta e si scopul, sa te rogi. Sansa de a primi raspuns la cel ce are darul lacrimilor e mai mare decat ale celor ce se roaga in mod normal, pentru ca se implica, ii pasa cu adevarat.
Cine il are? Oricine il poate avea. Dar Dumnezeu hotareste cui il da, pentru ca nu e ceva natural. Ar fi de inteles sa il primeasca mai mult cei care au trecut prin dureri si probleme serioase, caci ei se pot implica mult mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain a răspuns:

Nu,dar suna a dar ieftin

| Digikey a răspuns:

Este un dar la fel ca diareea.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Digikey):

Este intr-adevar un dar, lacrimile. Cine nu le are va trebui sa faca tratament cu lacrimi artificiale. Si pana la urma chiar si diareea este de dorit atunci cand esti constipat. Dar nu numai, in caz de toxico-infectie te curata si de toxine.

| Digikey a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Daruri pentru credinciosi intoxicati.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Darul lacrimilor il are cine isi constientizeaza cu adevarat numarul si gravitatea propriilor pacate. In crestinism, nu este alta cale decat cea a lacrimilor, plansul, conform parintilor pustnici egipteni si athoniti. "Plata pacatului este moartea", scrie in Biblie la Romani 6, 23. Moartea adevarata este cea duhovniceasca, adica despartirea de Dumnezeu si coborarea in iad. Gandul la pacatele proprii si la rasplata lor - iadul - intunericul de nepatruns si scrasnirea dintilor, viermele neadormit, ar trebui sa ne faca sa plangem, dar sa nu deznadajduim, asa cum l-a invatat Hristos Dumnezeu pe Sfantul Siluan Athonitul de la Manastirea Pantelimon, la sf. sec al 19-lea: "Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!". "Harul lui Dumnezeu, viata vesnica in Hristos Iisus, Domnul nostru", scrie in Biblie tot in versetul de mai sus.