| Elide a întrebat:

Ați avut vreodată o întâmplare paranormală? Adică:moarte clinica,vis extrem de ciudat,manifestări demonice(fantome),senzații ciudate, viziuni ciudate! Revelații de la Dumnezeu? Povestiti.mi va rog frumos!

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O data am vazut ceva cand eram mic dar era doar produsul imaginetiei mele

| T0T a răspuns:

Pe scurt dacă mai sunt cât de cât sănătos mintal? Cred că da căci nu sufăr de halucinații. Aici nu mă refer la vise căci toți visăm și nici la moartea clinică(nimeni de pe TPU nu cred că a trecut prin așa ceva și încă mai poate scrie aici) deci e o aberație să le includem în paranormal.

| SG1995 a răspuns:

Se pune dacă am visat că am vorbit cu diavolul?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

La cateva zile dupa Craciun 2016. Era 11 noaptea. Singur acasa. Am fost la bucatarie sa imi iau un pahar cu apa. Nimic ciudat. Peste o ora, revenisem sa imi mai iau un pahar cu apa inainte de culcare. SI ERA RADIOUL PORNIT. Nici pana acum nu pot gasi o explicatie logica, privind ce ar fi putut porni radioul, dar nu cred in fantome.

| VelaJohnny a răspuns:

Moartea clinica, visele extreme de ciudate nu sunt lucruri paranormale, iar senzatiile si viziunile ciudate, nu neaparat. Ma bucur insa ca realizezi ca fantomele sunt niste farse ale unor fiinte spirituale malefice, eu n-am avut legatura cu vrajitoare, ocultism sau culte „crestine" care practica spiritismul, astfel incat sa iau contactul in vreun fel cu ele. Apoi, nu-s nici profet sa primesc revelatii divine, tot ce era necesar sa stim a fost deja revelat, dupa ce se implinesc mai vorbim.

| Elide explică (pentru VelaJohnny):

Io am întrebat dacă 'ati avut parte' nu 'ce parere' aveți...dar mă rog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manifestări demonice am văzut la mănăstirea Adormirea Maicii Domnului de la Nicula.
Eram acolo într-o vineri seara, participam la Taina Sfântului Maslu.
Am mai văzut tot la Nicula de Hram în noaptea de 14 spre 15 august.
Nu merita povestit e macabru. Cei de la Nicula nu mai fac Maslu pentru cei cu probleme numai în privat. E oribil. Nici delegările nu mai sunt publice pentru cei cu probleme.

| Elide explică (pentru anonim_4396):

Am înțeles...îmi dau seama cat de oribil este.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Nebunia, in toate formele ei, nu e "manifestare demonica", este doar o afectiune a creierului.
Acum ca unii profita de asta sa ia niste bani de la cei afectati sau de la rudele lor pentru a le face niste chestii fara nici o valoare practica, e altceva.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Si in general, pentru orice boala, nu ajuta cu nimic prostiile alea.

| Iunix a răspuns:

Într- seară m-am dus în spatele casei să iau un balot de paie și să-l pun la porc. Porcul era tocmai în spatele curții, deci la o distanță destul de mare. În fine, am luat balotul de paie și la un moment dat am auzit lângă mine un guițat de porc. La început nu am știut ce s-a întâmplat, am ignorat fenomenul, poate mi sa părut. După câteva luni am văzut pe Youtube un episod din „ Fenomene stranii ", o emisiune ce se difuza în trecut pe Discovery. În această emisiune sunt reconstituite întâmplările povestite de niște oameni ce au avut experiențe paranormale. Ok, și în acel episod o femeie se mutase cu familia ei într- o casă etc. la un moment dat, noaptea, în timp ce ea dormea geamul camerei s-a deschis, femeia s-a trezit și auzea prin cameră un porc care guița. Mda...

Alte fenomene „ paranormale " care mi s-au întâmplat în ultima vreme au legătură cu televizoru. Eu cred că sunt mai de grabă niște probleme tehnice. S-a întâmplat de câteva ori ca televizorul să se aprindă singur deșii stau singur în cameră, telecomanda era mereu lângă televizor cu butoanele în sus, nu mai am alte telecomenzi care să meargă la televizorul din camera mea și în nici un caz nu l-am programat eu să se aprindă. Stau pe laptop, televizorul se aprinde singur, eu îl sting și gata.

| Hitalix22 a răspuns:

Visez tot felul de prostii, unele devin realitate. Pacat ca nu-ti pot dovedii asta

| Elide explică (pentru Hitalix22):

Ciudat...dar te cred oricum.

| 393Dan a răspuns (pentru Hitalix22):

Eu tot am asa cazuri cand visez ceva si apoi se intampla in realitate cam peste vreo 2-3 saptamani. Drept ca nu-s chiar visuri lungi, sunt cam de vreo 3 secunde, sau vreo imagine cu sunet, deseori cand ma trezesc imi dau seama de vis insa nu inteleg de unde-i imaginea asta (in ce loc se petrece visul) doar pana se intampla in realitate realizez locatia. De multe ori chiar visez oameni si locuri pe care nu i-am vazut si respectiv n-am vizitat niciodata, pe care sa-i intalnesc mai tarziu in realitate.

Raspuns la intrebare: Nu stiu cat de paranormal era, insa mi s-a intamplat ca intr-o seara eram plictisit si am mers la bucatarie si ma uitam prin telefon. Dupa care am inceput sa filmez prin bucatarie (stiu, plictiseala duce la multe xD), am filmat vreo 5 minute si m-am asezat pe canapea (aveam o canapea la bucatarie, era comoda) si nu ma mai miscam, doar filmam intr-un punct, filmam dulapul la bucatarie. peste vreo 10 secunde a trecut o bila de lumina din podea spre pod, era mai mica ca pumnul de marime.
Nici nu stiam ce sa gandesc despre asta, m-am uitat din nou la ce am filmat, si am prins-o in cadru.
Si e straniu ca eram singir la bucatarie, flash-ul nu era aprins la camera si telefonul il tineam nemiscat asa ca nu era ceva tehnic de la el.
Nimic nu s-a intamplat doar a trecut din podea si prin pod, destul de lent ca se vedea clar.
Idee nu am ce ar putea fi.

| Elide explică (pentru 393Dan):

Si eu când îi făceam poza cățelului meu i.am făcut mai multe dar într.una a apărut un spectru de lumina galben.

| 393Dan a răspuns (pentru Elide):

Vezi ca la mine era video si era in miscare.

| Coquinnnna a răspuns (pentru 393Dan):

"Drept ca nu-s chiar visuri lungi, sunt cam de vreo 3 secunde, sau vreo imagine cu sunet, deseori cand ma trezesc imi dau seama de vis insa nu inteleg de unde-i imaginea asta (in ce loc se petrece visul)"

Se numeste deja-vu. Care poate fi de 2 feluri, dupa experienta mea si ce feeling am avut. Ba simt ca secundele alea le-am visat intr-o vreme super indepartata, ba simt ca am trait alta viata cu acelasi moment sau ca mi s-a repetat viata. Moment pe care il simt clar, intuitiv.

Iar partea cu bila aia miscatoare, e doar praf. Particulele de praf mereu apar mai mari pe filmari. Si eu ma speriasem cand filmasem ceva intr-o seara si aparusera mai multe bile ce se miscau in aer, dar s-a dovedit a fi doar praf.

Da, fantomele apar pe filmari ca si particulele de praf, ca niste bilute, dar in cazul meu, mi-am dat seama ca exista o explicatie ce contrazice elementul supranatural.

| 393Dan a răspuns (pentru Coquinnnna):

Mm alta viata? interesant, am auzit de asa ceva, insa nu mi s-a intamplat niciodata. Ce anume ai visat? vreun exemplu, ai visat familia precedenta vreodata? sau job skillu care l-ai avut? ar fi super daca ai putea tine minte totul despre o profesie din viata precedenta ca-n filme. Apropo daca tot zici de asa vise, inseamna ca crezi intr-o viata precedenta (reincarnare), esti religios(a)?
De bila, se misca vertical(putin diagonal spre dreapta) si lumina paraca de un albastru deschis, nu cred ca era praf. Insa voi cauta online sa vad cum arata particulele de praf, chiar mi-e interesant.
Uuuu xP fantome? sper ca nu xP nu vreau sa cred in asa ceva si sper ca nici sa nu mi se demonstreze contrariul. Plus ca nu avea forma de om x.x nici nu vreau sa ma gandesc )
Si inca ceva, de ce tie iti apare "raspuns utilizator avertizat"? pentru ca ti-au raportat raspunsul? ca am mai vazut si pe la alte intrebari iti apare asa.

| Coquinnnna a răspuns (pentru 393Dan):

Sa dau niste exemple sa ma fac inteleasa.
deci uneori simt ca secundele alea pe care le vizualizez au facut parte dintr-un vis foarte indepartat, sau pur si simplu simt ca am mai trait o data.
in ultimele dati de exemplu am vazut un film nou (pe care nu aveam cum sa il mai vad), si am avut 2 deja-vu-uri in timpul filmului, am vazut 2 scene pe care clar le-am mai vazut o data, am fost foarte sigura de asta.
apoi am mai avut un deja-vu in care ma uitam pur si simplu in camera, mi-am luat mobila noua si pac am avut un deja-vu in care am realizat ca am mai trait alta viata fix cu mobila aia, s-a repetat fix momentul ala, cu toate alea din camera asezate fix ca in cealalta viata.
si se mai intampla pur si simplu sa am deja-vu-uri cand vorbesc cu cineva nou sau cand ma vad cu cineva nou, dau exemplele astea in special pentru a specifica faptul ca nu aveam cum sa mai trec prin momentele astea, din moment ce vorbesc de oameni noi.

si am mai citit si auzit oricum de cazuri din astea similare cu ale mele.
mai toti spun cum simt ca au visat acele momente in vremuri indepartate.
e foarte interesant.

| 393Dan a răspuns (pentru Coquinnnna):

Wow fix aceeasi mobila ca-n alta viata? ca si Aang cand il testau cu jucariile alea sa vada daca chiar el e noul avatar.
Am vazut o emisiune la tv odata despre un copil care isi aducea aminte lucruri din viata precedenta. Pana si fugise de acasa ca sa-si gaseasca familia din viata precedenta (el murise copil), ca atunci cand sa-i intalneasca sa-i uimeasca pe toti cu povestirile lui pe care nimeni altcineva n-ar avea cum sa stie. Le zicea lucruri specifice despre parintii lui, despre viata lor. Chiar sa fie asa mult dezvoltat simtul acesta de deja-vu, cum zici tu? Si inca ceva, cand ai inceput sa ai vise de astea? De cand tin minte mie mi-au inceput pe la 7-8. Si cand eram mai mic mai des le aveam. Ultimul timp chiar foarte rar se intampla sa am cate unul. Mi-e frica sa nu-mi pierd fenomenul asta xP Ma intreb daca il poti antrena.

| Coquinnnna a răspuns (pentru 393Dan):

Nu ai cum sa antrenezi, ca apare pe neasteptate, cel putin din ce am simtit eu. Nu stiu exact de cand le am, cred ca dintotdeauna.