| anonim_4396 a întrebat:

Ati citit Biblia? As vrea si eu sa o citesc. Proful meu de religie spunea ca daca un om citeste doua capitole pe zi din Noul Testamen va se va simtii foarte bine

24 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

Încercă Vechiul Testament, găseşti mult mai mult adevăr.winking

| OOOLEOOO a răspuns:

Am citit Noul Testament.
Insa m-am simtit mai bine cand am inceput sa citesc dezvoltarea persoanala

| danay72 a răspuns:

Am citit-o si o citesc in continuare pentru ca e o carte care ne apropie mai mult de Dumnezeu si e practica pentru zilele noastre.Ca sa o poti intelege pe subiecte de un real folos iti poate fi situl www.jw.org

| anonimg a răspuns:

"O principialitate fermă. - Acceptarea adevărurilor Bibliei va înnobila mintea şi va înălţa sufletul. Dacă ar acorda Cuvântului lui Dumnezeu o apreciere cuvenită, atât tinerii, cât şi cei mai în vârstă ar avea o integritate morală şi o principialitate fermă, care i-ar face capabili să reziste ispitei."

"Singura călăuză adevărată. - Familiarizarea cu Scripturile dezvoltă capacitatea de discernământ între bine şi rău şi întăreşte sufletul împotriva atacurilor lui Satana. Biblia este o sabie a Duhului care nu va da greş niciodată în învingerea adversarului. Ea este singura călăuză demnă de încredere, în domeniul tuturor aspectelor legate de doctrină şi practică. Motivul pentru care Satana deţine o putere atât de mare în dominarea minţii şi a inimii oamenilor este faptul că aceştia nu au făcut din Cuvântul lui Dumnezeu sfătuitorul lor personal şi nu şi-au verificat conduita prin intermediul testului veritabil al Scripturii. Biblia este cea care ne va indica traseul precis, pe care trebuie să-l urmăm pentru a deveni moştenitori ai slavei."

"Biblia este fără rival. - Din punct de vedere al influenţei educative, Biblia este fără rival. Nici un alt domeniu de cercetare nu conferă capacităţilor minţii o vigoare care să poată fi comparată cu puterea intelectuală generată în efortul de a surprinde şi de a pătrunde adevărurile uimitoare ale revelaţiei divine. Mintea are însuşirea de a se adapta treptat la subiectele cu care i se îngăduie să se ocupe. Dacă este preocupată numai de lucruri banale şi ignoră sau evită subiectele mari şi înălţătoare, ea va ajunge pipernicită şi slabă. Dacă niciodată nu i se cere să lupte pentru înţelegerea problemelor dificile şi dacă nu este angajată în mod stăruitor în asimilarea adevărurilor majore, după o perioadă de timp, mintea îşi va pierde aproape total orice capacitate de a se dezvolta."

"Acceptarea Bibliei cu o credinţă simplă. - Dorinţa lui Dumnezeu este aceea ca omul să-şi exercite capacităţile raţionale, iar studiul Bibliei va înnobila şi întări mintea, aşa cum nici un alt domeniu de studiu nu o poate realiza. Cercetarea Bibliei constituie exerciţiul cel mai bun pentru dezvoltarea minţii umane, atât din punct de vedere spiritual, cât şi din punct de vedere intelectual. Deşi dezvoltarea capacităţilor raţionale este în acord cu voinţa divină, noi trebuie să fim conştienţi de pericolul idolatrizării acestei raţiuni, care este supusă slăbiciunii şi infirmităţii omenescului."

Citate extrase din volumul 1 al cartii "Minte Caracter şi Personalitate", Cap. 11 - "Studiul Bibliei şi dezvoltarea minţii".
http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

| milan9 a răspuns:

Bineînţeles, este foarte importantă şi necesară citirea zilnică a cuvântului Scripturii.

Pentru varianta on-line, iată două recomandări:
- http://www.dervent.ro/biblia.php
(-cu explicatii în cazul versetelor mai complexe)
şi
- http://www.bibliaortodoxa.ro/

| milan9 a răspuns:

Este foarte importantă şi necesară citirea zilnică a cuvântului Scripturii.

Pentru varianta on-line, iată două recomandări:
- http://www.dervent.ro/biblia.php
(-cu explicatii în cazul versetelor mai complexe)
şi
- http://www.bibliaortodoxa.ro/

| milan9 a răspuns:

"Studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! La fel este şi cu Scriptura. De aceea există astăzi aproape 40000 de secte de origine creştină…

| milan9 a răspuns:

Un studiu făcut de o sectă nu este altceva decât un curs de FORMARE A MODULUI DE A PRIVI lucrurile, şi o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie. Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Sciptura susţine fix gruparea lor.

Cel care doreşte să treacă peste dificultăţile de înţelegerea le textului, poate uşor să ceară sfatul unui preot. Să citească Biblia (cartea sau on-line) iar ulterior să întreabe fie un preot, fie un profesor de religie, asupra versetelor care par a ridica ceva probleme de înţelegere…
Numai bine!

| PedoBarbie a răspuns:

Zău! Nu te cred.
Biblia e bună de citit pentru a te informa asupra religiei creştine ci nu pe post de aspirină.

| Maxim96 a răspuns:

Da,am citit-o si am recitit-o!
Intr-adevar este ca un izvor nesecat de intelepciune dumnezeiasca, din care se adapa sufletul omului.
Mai ales Evanghelia, o preadulce Evanghelie de ti-ar cunoaste omul iconomia ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu mi-am propus sa o citesc toata si la sfarsit sa obtin ceva ce imi doream foarte mult, si de care aveam mare nevoie in viata.a durat un an.fiindca citeam cate putin zilnic.dorinta mi s-a implinit, dar apoi am citit biblia iar, si iar si mereu descopar ceva nou.e inepuizabila exact ca un izvor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am cont pe skipe, nici messenger.dar putem aici in privat ca e cam aceeasi treaba.

| SelenaMe a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok

| anonim_4396 explică (pentru SelenaMe):

Uite alexutu are dreptate.ce nu intelegi imediat,ti se va releva dupa un timp, fiindca eu am inteles anumite versete de abia dupa ani, talcuite prin carti de catre sfinti parinti, vazand filme, citind lectrura crestina.deci rabdare si vointa.dai vointa, iei putere.

| gingergirl1 a răspuns:

Pai vrea sa va incurajeze! Mie imi place sa citesc din Psalmi si Proverbe sau Pildehappy

| BlackSulphur a răspuns:

"daca un om citeste doua capitole pe zi din Noul Testamen va se va simtii foarte bine "

Eu cred ca s-ar simti mai bine daca ar face ceva mai productiv...

| AlexeHellsing a răspuns:

Citește-o citește-o dar ai grijă, de citi poate s-o citească oricine, dar dacă n-o înțelege riști să mergi spre pieirea ta cum au făcut-o mulți. Aparent ce zic ți se pare ceva exagerat. Sincer, când am auzit-o prima dată am crezut la fel, dar în timp am văzut cum mulți s-au pierdut în Tainele Scripturii, taine pe care doar Sfinții Părinți au fost în stare să le tâlcuiască. Ai grijă, doar atât, când întâlnești un Paradox Biblic nu te va ajuta cu nimic să-l citești de o sută de ori. Mai bine caută prin cărțile Sfinților Părinți și vei găsi ce cauți, dacă nu vei găsi, atunci lasă-l căci a fost dat spre a rămâne o taină.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Daca gandesti asa, iti sugerez sa nu te apuci de Biblie, inca.
Ea trebuie citita si inteleasa, nu doar pe post de calmant.

| elena445 a răspuns:

Nu nu am citit-o dar ar fi bine sa o citesti.Pa o zi buna.

| sabrina103 a răspuns:

Eu cred ca m-am apucat de citit Biblia tot la recomandarea unui profesor de religie care avea har.

| viergedefer a răspuns:

Ce trebuie sa intelegi la Biblie? Este doar o poveste pentru oamenii care nu s-au dezvoltat psihic asa cum trebuie.

| Ciociu_Cosmin_1997 a răspuns:

Parerea mea este ca biblia nu trebuie citita din oblicatie sau din orgoliu, trebuie citita din placere si nu uita ca nu e o carte ca oricare alta biblia este "cartea cartilor" deci nu o poti citi cap-coada ca pe o carte obisnuita!

| FIFA14 a răspuns:

Nu am reusit s-o citesc toata.
Nt l-am citit de mai multe ori.
Trebuie doar sa verifici personal fara sa apleci urechea in stanga sau dreapta.
Diavolul are grija sa te impiedice de la asta.