| AvalohAlyn a întrebat:

Ati citit Biblia?
Ce v-a placut si ajutat mai mult, Vechiul Testament, Psaltirea sau Noul Testament?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Despre Biblie se spune ca este primul roman al lumii. Poate ca o fi sau nu. Dar nu cunosc vreo carte de adevarata arta sau literatura sau filozofie care sa nu faca referire la Biblie. Sau vreun savant in tehnica sau politician sau orice om din orice domeniu in care lucreaza sa nu faca referire la Biblie.
In privinta mea, am citit si recitesc din Biblie. Nu as putea spune care parte imi place, caci toate au sublimul lor. Daca vrei sa intelegi despre Dragoste fata de semeni si deci fata de Dumnezeu si dragostea Lui dumnezeu fata de noi, afli din NT. Daca vreau sa pricep cum se face o rugaciune sau spovedanie, exprimate neasemuit de stiintific si literar in acelasi timp, citesc Psaltirea. Daca vreau sa aflu Calea spre Dumnezeu si ceva istoria comportamentului si nazuintelor umane as alege VT.
Daca sunt indragostit si vreau sa ma inspir ce vorbe sa folosesc iubitei mele, sigur as alege un pasaj din Biblie care pare scos din contextul biblic si anume, cea mai mare capodopera, nedepasita nici de 1001 de nopti araba, doar copiata, care este Cantarea Cantarilor(tot din VT).Nu am citit chiar toata Biblia, astept momentul cand am sa inteleg ceea ce am citit deja ca sa pot continua.Preotii spun ca trebuie inceput cu NT apoi continuat cu VT, asa li se recomanda la teologie.
Unii spun ca VT propaga ura, iar NT iubirea. E un fel de corectie, dar nu mai pot gandi doar asa, Biblia imi pare acum o lucrare coerenta.Si este o incantare sa citesc si daca as deschide-o la intamplare.Imi da putere si idei de intelegere si supravietuire.

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

TOATA Biblia vorbeste despre un singur lucru, deci nu exista un loc mai...decat altul, toata are aceiasi frumusete si importanta.

| danay72 a răspuns:

Imi place toata, pentru ca vechiul testament se completeaza cu cel nou.Si amandoua te ajută sa intelegi scopul vietii si despre viitorul nostru.

| Doub a răspuns:

Da, am reuşit să o citesc pe toată.
Noul Testament mi-a plăcut cel mai mult.

| RainmakerX a răspuns:

Am citit o mare parte din ea...Mi-a placut in tot ce am citit dar mai mult partea cu Noul Testament.-m-a ajutat mai mult in mai multe privinte
Vechiul Testament m-a ajutat mai mult la cultura generala

| dragos38 a răspuns:

Da,am citit-o,cand eram mai copilandru,si nu am intels-o,dar odata, l-am intrebat pe un tip care a copilarit cu mine si vroia sa devina preot laughing) (daca exista un singur d-zeu de ce exista mai multe religii )el a zis ''nu stiu'' a inceput sa rada, si eu am ras, de fapt stiam amandoi raspunsul (din interes) de ajutat ma ajuta propria mea vointa, biblia cu nimic, doar ca i-mi aparea cateva contradictii in creieras, ce mi-a placut, as putea sa zic pildele lui Solomon(dar nu cred ca au fost scrise de el)un om cu sute de neveste, nu cred ca mai are timp si de filozofiat laughing)) in 2010 in urma unor excavari arheologii sustin ca naratiunea biblica care ar reflecta existenta unor monarhii puternice in Ierusalim este in mare parte mitica si ca nu exista acolo vreun guvern puternic in acea epoca/Era un documentar pe digiworld ''secretele ingropate ale bibliei'' poate il vor mai reda vreodata, oricum unde exista chesti neclare, ceva pute, probabil solomon asta nici nu a fost rege, doar in imaginatia celor care au scris biblia.

| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Da. Noul Testament.