| AvalohAlyn a întrebat:

Ati citit Biblia, mai ales Noul Testament? Ce impresie v-a lasat? Sincer

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Pentru mine e cea mai importantă carte, e cartea de căpătâi a vieții mele.O recitesc tot timpul și de fiecare dată găsesc ceva nou, care parcă nu am observat data trecută.L-am transcris aproape tot la persoana I apoi, la a II-a ca să văd cum sună ca și cum Dumnezeu îmi vorbește direct.Viața lui Iisus mi se pare fascinantă, cititnd NT înțelegi de ce e cea mai importantă persoană din istorie după care se calculează erele.

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Este impresionant mai ales ca primele carti ne ajuta sa il cunoastem mai bine pe Isus.

| syd2 a răspuns:

m-a impresionat doar faptul ca sunt niste lucruri care par la prima vedere educative insa in niciun caz folositoare, cam asta

| Deaad a răspuns:

Da,am citit o parte din Noul Testament, mai exact evangheliile şi proverbele lui Solom.
Şi mi-a lăsat o impresie foarte proastă, desigur.

În cartea aia te învaţă să te supui duşmanului şi să te laşi călcat în picioare, ca un gândac.
Celebrul "întoarce şi obrazul celălalt când cineva îţi dă o palmă" reprezintă una dintre cele mai cretine filosofii
Deoarece contrazice instinctul animalic al omului de a se apăra de orice ofensă adusă acestuia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru tine si cativa idioti; Biblia nu se citeste, se traieste.Biblia o respiri, biblia o meditezi, biblia e temelia, constructia si piatra din capul unghiului.cum poate cineva pricepe asta daca nu are cu ce?

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun