| Antisistem11 a întrebat:

Ati citit cartea lui Enoh?

8 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Eu am vazut filmul din 2010 si am citit jumate din ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| rapandula a răspuns:

Nu dar am vazut cateva paragrafe din ea intr-un documentar. Se vorbea despre extraterestrii si aparaturi extraterestre din cate stiu. Cred ca de-asta nici nu va fi citita de ordodocsii nostri care pentru ei Biblia e una si totul.

| Antisistem11 explică (pentru rapandula):

Ce documentar?

| rapandula a răspuns (pentru Antisistem11):

Ancient Aliens.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru rapandula):

Faraonii egiptului au fost cei mai puternici.

| alidenbealidenbi a răspuns:

Cartea lui Enoh nu face parte din canonul Biblic. Scrierea Bibliei a inceput pe timpul lui Moise, cand Moise a fost inspirat sa inceapa scrierea Bibliei incepand cu cartea Geneza. Cartea Geneza incepe asa "La inceput Dumnezeu a creat cerurile si pamantul." Aceste cuvinte marcheaza inceputul unei carti, a Bibliei.

| bettybetty a răspuns:

Da. Are un total de 106 capitole. Nu am apucat însă să o citesc toată... doar vreo 70 de capitole.

Trebuie să cunosti Biblia foarte foarte bine, ca să poti înțelege Enoh, fiindcă sunt în corelație.
Dacă nu, risti să te gândești la extratereștrii, avioane și chestii de genul... plus altele mai nasoale.

Enoh te poate duce într-o latura nasoală dacă nu ai pregătirea necesară să o citești.