| AvalohAlyn a întrebat:

Ati citit Noul Testament? Cum vi s-a parut si ce parere ai despre mesajul pe care il da mai ales invatatura lui Iisus Hristos? Ce crezi despre Noul Testament?

Răspuns Câştigător
| Darr1u5 a răspuns:

Eu l-am citit si am aflat multe lucruri pe care nu le stiam insa ele sunt adevarate. Am aflat ca Dumnezeu ne-a iubit atat de mult in cat a trimis in lume pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine dintre noi, care crede in El adica in Isus, sa castige viata vesnica.

Multi cauta fericirea in bani, in femei, in multe alte lucruri, insa tot nu o gasesc, pentru ca adevarata fericire doar Dumnezeu o da.

Chiar Isus spune:
Marcu 16:16
"Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit."

2 răspunsuri:
| Deaad a răspuns:

Am citit evangheliile și apocalipsa.
Învățătura lui Isus Hristos mă lasă rece, nu aplic așa ceva în viață.Nu prea merge, nu prea.Să fii bun cu toată lumea este o filozofie care se împotrivește instinctului nostru animalic.Trebuie să ne descurcăm prin "metode mai avansate" pentru a supraviețui în jungla numită viață.

| Darr1u5 a răspuns:

Da, mos craciun, chiar este un basm, pentru ca stim cu totii ca acele cadouri care le primesc copii nu sunt de la nici un mos craciun ci in general de la parintii lor. Este un obicei, venit de la pagani. Daca doresti iti pot da mai multe linkuri sa vezi provenienta sarbatorii lui mos craciun care nu are nici o legatura cu nasterea lui Isus.

Dar Noul Testament nu este un basm asa cum crezi tu, sau altii. Vine o zi cand vei intelege si atunci vei crede insa mi-e teama sa nu fie prea tarziu. Toata biblia a fost insuflata de Dumnezeu prin Duhul Sau cel Sfant. Fie ca au scris in ea Moise, proorocii, David, Pavel, Ioan sau altii toti au fost inspirati si calauziti de Duhul Sfant.

Insusi, Isus a zis:
Marcu 16:16
"Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit."