| mentholinks a întrebat:

Ati citit vreounul apocrifa lui Ioan? Prezinta o alta versiune a creatie. Pe voi crestinii nu va intereseaza si alte scrieri in afara de Biblie? ca eu am mai pus intrebari despre altele dar vad ca sunteti paraleli. Nici nu ma mir ca stramosii vostri au ars cea mai mare biblioteca din lume.

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu exista apocrife reale a lui IOAN.

| mentholinks explică (pentru danut):

De ce? Pentru ca asa au spus sfintii parinti ai bisericii pe care tu nici macar nu ii cinstesti?

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

NU, fiindca nu putea sa faca asta din punct de vedere ISTORIC (daca nu sti informeaza-te).

| RAY a răspuns:

Pe crestini nici propia biblie nu le intereseaza,dar alte scrieri straine, ei stiu atat cat au fost indoctrinati de mici atat, in rest minti inchise, ignorante, mereu in noaptea minti

| milan9 a răspuns:

"Pentru distrugerea finala este considerat de vina musulmanul calif Omar."
Noi, crestinii, NU ne consideram urmasii califului Omar! :-?
https://www.descopera.org/arderea-bibliotecii-din-alexandria/

| RaulAlmășan a răspuns:

Apocrifele in general au fost scrise după moartea apostolilor, deci nu mai aveau cum să fie cărți demne de crezare.
Iar cărțile apocrife conțin adevăr dar si mici erezii care contrazic scripturile.
Fiecare carte din noul testament are o legătură cu alta, adică sunt legate între ele.
La fel SI in vechiul testament.
La fel si testamentele între ele.
Din moment ce ni se cere să anatemizăm orice învățătură diferită de ceea ce este scris, adică să nu luăm în considerare, sau să fie blestemate acele învățături.
Noi creștinii trebuie să ascultăm doar ceea ce este cu adevărat Cuvântul Lui Dumnezeu.
De asta nu ne interesează alte scrieri.
Ți-au adus cumva liniște sufletească apocrifele?
Eu te văd răzvrătit in fața lui Dumnezeu.