| AvalohAlyn a întrebat:

Ati cunoscut vreun preot sau monah care v-a impresionat? Ce anume v-a impresionat la el? Cum este preotul la care va duceti voi, din Biserica voastra de suflet?

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Monahul in viata care m-a impresionat cel mai mult si pe care l-am vizitat de mai multe ori este Parintele Iustin PIRVU de la Manastirea Petru Voda. Recomand tuturor sa treaca macar odata pe la el, nu vor regreta. Peste citeva zile, pe 10 februarie va implini 94 de ani. Ma rog lui Dumnezeu sa-i dea sanatate si sa ne indrume cu intelepciunea sa inca multi ani de acum inainte!

http://www.crestinortodox.ro/parinti/parintele-iustin-parvu-99152.html

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Da pe Galeriu.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Constantin_Galeriu
Ce anume v-a impresionat la el?

În sens foarte negativ nemernicia și mizeria umană, de care putea să dea dovadă!
Am cunoscut și alte gunoaie de popi, dar nu le-am reținut numele!
Cum este preotul la care va duceti voi, din Biserica voastra de suflet?=
=nu am nici o treabă cu nici un popă!

| milan9 a răspuns (pentru MMihai):

Răutate viscerală gratuită! Altceva mai poţi oferi? Evaluezi destine umane tragice, doar prin prisma ignoranţei?

http://ro.wikipedia.org/wiki/Constantin_Galeriu

"În vara lui 1989, este atacat pe la miezul nopții de 8 spre 9 iulie, legat și bătut întreaga noapte. Pretextul ar fi fost - chipurile - banii, dar de fapt se căutau manuscrise recente de-ale părintelui, scrieri subversive împotriva guvernului (deși spiritualitatea și teologia dansului nu au prea multe în comun cu ordinea socială și politică). „Am fost martorul personal, alături de întreaga Biserică Sf. Silvestru, a modului exemplar în care părintele s-a raportat ulterior, cu milă și înțelegere infinită față de agresorii săi. «Sărmanii de ei. Îmi era milă de ei că își fac păcate». Mi se pare o datorie de suflet să reamintesc, chiar în puține cuvinte purtarea părintelui, care se cheltuia pe sine însuși, până târziu în noapte, pentru binele celor care apelau la ajutorul său. Nu de puține ori se descălța pe străzile Bucureștiului și venea desculț acasă, pentru a-și dărui pantofii sărmanilor. Am cunoscut un sfânt în viață care, desigur, cu cea mai sinceră modestie ar fi refuzat acest calificativ, pe care însă Dumnezeu îl oferă cu bucurie casnicilor Săi... "
(mulţumim totuşi pentru. link :) )

| costis a răspuns:

Intrebarea ta e chiar de religie, pe rubrica asta antireligie, sa nu te baneze astia. Fata catre fata am cunoscut doi preoti si un monah. La preoti mi-a placut ca sunt directi si modul in care reusesc sa spuna lucrurile esentiale. La monah, Protosinghelul Teofan Mierla, desi vorbea foarte putin, mi s-a parut ca vede si in sufletul si in viitorul meu. Din carti insa, am cunoscut sute de preoti, monahi si crestini care mi-au placut (Sfantii Ierarhi Ghelasie de la Ramet si Teodosie de la Brazi, Sfintii Moise si Varsanufie de la Optina, Sf Serafim de Viritza, Sf Ioan Valahul, Valeriu Gafencu si multi altii).

| Zenit313 a răspuns:

Gherontie Puiu si Ilie Cleopa!
Mai sunt doi,care nu mi-au spus numele lor,pe care i-am intalnit in munti cand m-am ratacit!

Credinciosi in adevaratul sens al cuvantului, au fost si sunt pustnici, au trait si traiesc numai cu CREDINTA!
Restul "credinciosilor"...

Locul care imi place sa il vizitez, este Sinca Veche, are peste 12000 de ani si este "incarcat" istoric, energetic si spiritual.

Mai vizitez ocazional bisericile vechi, monumente pentru ca sunt pasionat de istorie si simbolistica! happy

| AvalohAlyn explică (pentru Zenit313):

TU razi de mine? Parca spuneai ca esti ateu si ma contraziceai la alte intrebari puse de mine? Esti credincios sau ateu? Doar asa, sunt curios, pentru lamurirea mea.Ilie Cleopa a fost de toata lauda! SI mai sunt:Arsenie Boca, Arsenie Papacioc, Iustin Parvu etc

| Zenit313 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Daca sunt Ateu, asta nu insemna ca nu respect enorm de mult pe ultimii si adevaratii credinciosi...
Acesti oameni respecta cu adevarat ceea ce cred!
Si eu trebuie sa imi respect principiile persoanale la fel de mult ca ei!
Sunt un exemplu de urmat! happy

| AvalohAlyn explică (pentru Zenit313):

Aici sunt total de acord cu tine.Bravo

| Zenit313 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sincer,ma bucur! happy

| neaivan a răspuns:

In primul rand sa aiba o viata frumoasa si sa fie un model pentru cei din jur!