| PorumbRodica1965 a întrebat:

Ați dori i sa găsiți adevarul? Daca in Biblie sunt scrise foarte clar cele 10 porunci,acestea sunt de la Dumnezeu care ne-a creat, si El stie ce ne este de folos si ne îndruma pe ce cale trebuie să umblăm,dar daca noi oamenii creați de El cu liber arbitru,alegem unii sa folosim traditii si obiceiurisi nu mergem pe drumul pe care Dumnezeu ne invata,atunci de cine ascultam? La cine ne închinăm? De exemplu una dintre porunci ne îndeamnă,,:sa nu te închină la idolii si sa nu le slujeste lor..."Ce parere aveti?,, Creștinii adevărați trebuie sa respecte aceasta poruncă?"

12 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Incepem cu inceputul de unde stim ca Dumnezeul Biblic e cel rea? Ca concluzia ta sa fie acceptati in primul rand premisa trebuie sa fie real, sau asta nu poti dovedi.

| Mclaren12 a răspuns:

Biblia nu contine niciun adevar. Exista (sau au existat) carti/documente pre-crestine de infinit de ori mai importante si valoroase precum cartile/documentele care contineau informatii inportante despre alchimie sau suflet. Biblia este doar o gluma proasta pe langa ele, pentru ca nu contine absolut nimic spiritual, ci din contra, biblia este anti-spirituala.

| PorumbRodica1965 explică:

Ai facut un efort ca sa argumentezi si la urma ai dat cu băta in balta.De ce?

| PorumbRodica1965 explică:

Sigur, bine zici tu ca am fost o nenorocita de crestina asa este, ma inchinam la idoli,caci doar asa ceva se practica in biserica ortodoxă,cât despre Biblie,habar nu aveam cum arata,darămite so si citesc,la Biserica orto. Nu este necesar sa cunosti Biblia, nici sa practici ce scrie in ea, asa ca nenorocirea nu este singura, i se mai adaugă si altele, specifice oamenilor.Dar multumesc lui Dumnezeu care ne-a creat, si al cărui nume este Iehova, ca m-a invatat adevarul prin intermediul Martorilor Săi si al Cuvântului Sau Biblia, si m-a invatat ceea ce inseamna iubirea de semeni astfel încât sa am interes pentru ei ca sa cunoasca si ei adevarul si sa practice inchinare adevarata si tocmai de aceea am intrat pe acest site, sa fac asa cum ne invata Isus (Matei 28:19, 20).Cat despre comunism, eu nu am avut legaturi cu politica, dar daca asa a fost sistemul, si am trăit in mijlocul lor, nu avem noi vina, nu l-am instalat, nici nu l-am înlăturat.Acum este altul, iată ce roade aduce. ORICUM GUVERNATEA UMANAeste pe locul ei relativ. Asa si acum sa-ti spun unde ai gresit, la sfarsit, spui,, nici Iehova nu se respecta pe ele nici fiul sau nu-l respecta ".Ai fost sigur si constient de ceea ce spui? Si,, noi de ce l-am respecta?"Pai, daca noi nu-l respectăm pe cel de care depinde viața noastra, pe cine respectăm? Pe Satan, adversarul lui?

| PorumbRodica1965 explică:

Du-te măi ca numai tampenii scrii si copiat prostiile cuiva fara sa-ti dai seama de ceea ce scrii.Acolo unde nu este interes pentru adevar omul este in click lusItan. Satana nu este numit nicăieri in Biblie! Lucifer. Daca esti prietenul lui iti va lua folosul. Păcat, ca mulți asemenea tie nu pot răspunde invitatiei lui Iehova dea i fi prieteni.Il preferați pe Satan care orbeste mintea celor necredinciiosi. Bucuros este Satan adversarul lui Iehova atunci cand oamenii asculta de el (deSatan)si nu de Cel care ia creat IehovaDumnezeul Atotputernic.

| NGheorghe a răspuns:

Bineanteles ca nu trebuie sa respecte aceasta porunca deoarece ea a fosta data cu multe milenii in urma si apoi a fost schimbată(împreuna cu restul de 9), singura valabilă este : sa iubesti pe aproapele tău ca pe tine(nici mai puțin si nici mai mult ci ca pe tine). Rostul poruncilor este ca oamenii sa se comporte "civilizat" deoarece sunt multe feluri de a descoperi minciuna si pe mincinoși, just relax, dar tu in ziua de azi, urmând niște "reguli" (porunci) vechi si inutile, semeni mai mult a papagal decât a om... ba mai si execuți "proceduri de închinare" de parca ai avea circuite integrate gata programate in cap, in loc de creier.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Depinde de fiecare, dacă se simte om sau creatură. Fiecare persoană ar trebui să aleagă în mod liber ce să facă cu viața și cum să o trăiască. Totuși dacă nu ar exista frica că acest Dumnezeu pedepsește cu foc veșnic, ar mai dispărea măcar jumătate, dacă nu chiar mai mulți, dintre creștini. De bani avem nevoie, uneori și de plăceri trupești, că ajungem să acordăm mai multă atenție acestor nevoi decât divinității. Totuși dacă vrei să fii creștin devotat ar trebui să fii cumpătat în tot ceea ce faci. Poți să fii creștin și să te bucuri de viață, dar niciodată nu vei simți că ești liber cu adevărat atât timp cât trebuie să te închini Lui.

| PorumbRodica1965 explică (pentru 94Lucifer94):

Stii ca spiritul de independență la promovat Satan? El nu doreste ca oamenii sa creadă in Dumnezeu.Dar apartine viata noastra de El, fara El noi ce am fi?

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Acum să recunoaștem, fiecare suntem nevoiți să ne descurcăm singuri cu toate greutățile și problemele noastre, oricare ar fi ele. Chiar dacă uneori se întâmplă să primim ajutor, îl primim tot de la oameni. Și eu dacă fac un bine, îl fac din compasiune, pentru că știu ce înseamnă să ajuți sau să fii ajutat. Dar nu pentru că Dumnezeu ar fi acționat prin mine. Dacă ar exista Dumnezeu, ar fi trimis un înger măcar în vis, că mă rugasem și tot așteptasem. Nu aveam nevoie de un semn, pur și simplu aveam nevoie de cineva. Dar nu s-a întâmplat și nici nu cred că o să se întâmple. Tot ce e bun este asociat cu dumnezeu iar tot ce e rău cu diavolul sau satana. Dar să nu uităm că noi înșine alegem din propria inițiativă dacă facem un bine sau un rău. Plus că eu nu cred că ar exista dumnezeu sau diavol ca persoană. Dumnezeu reprezintă binele iar diavolul răul. Dar tot oamenii fac binele sau răul. Să zicem că totuși există un sistem în Univers, care permite să atragem anumite consecințe în viața noastră, cum ar fi binele sau răul, în funcție de acțiunile noastre. Dar când văd câte persoane inocente își pierd viața sau suferă... mă gândesc că dacă eu aș fi Dumnezeu și aș avea această putere de care se tot vorbește, cu siguranță nu aș omorî păcătoșii, că toți suntem păcătoși uneori. Dar cu siguranță aș omorî pe cel care provoacă suferință altora. Răul este nociv pentru viață, nu are un scop anume. Dar oricum viața fără credință pare fără sens, să trăiești și să mori, iar apoi să dispari pentru totdeauna. Omul a avut mereu aspirația unei vieți viitoare. Și totuși nu văd posibilitatea unei existențe viitoare, dar nici nu neg că e posibil să existe ceva. Credința pare ceva pentru moși și babe, care săracii chiar cred tot ce aud. E o diferență între a fi bun și a fi credincios, iar eu am ales să fiu bun.

| PorumbRodica1965 explică (pentru 94Lucifer94):

Bravo, ai un atuu, este important sa fii bun,ca sa fii bun, trebuie sa ai o sursa de bunatate. Dumnezeu ne-a creiat dupa asemănarea sa, ne-a înzestrat cu bunătate, iubire Credinta, răbdare, înțelepciune, ...insa toate aceste calități trebuie sa le cultiva, sunt strâns legate, insa ne-a mai dat ceva:çonstiinta,liber arbitru,discernământ,si dependenta de El?!'Iata oamenii isi doresc sa fie independenti,trăsătură adusa de Satan adversarul lui Dumnezeu.El Satan,cel care cauzează raul suferința si moartea,ură,destrămarea,violenta criminalitatea. Uite,tu de pilda,nu ai putea comunica cu mine in pace si armonie, ca doar Dumnezeu ne-a facut si ne invita la iubire si lucruri excelente? Ce placut este cand oamenii comunica, intr-un mod placut, chiar daca nu au facut acest lucru inainte, tocmai de aceea au nevoie de umilință si bunătate, sa se lase invatati de Dumnezeu, si sa-si iubeasca semenii cu o iubire de sacrificiu.Asa a facut Dumnezeu pentru noi.Ioan 3:16!

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Uneori religia mai mult separă, ura dintre ortodocși și catolici, sau chiar și ura împotriva celorlalte culte inferioare, martorii lui Iehova, protestanți, etc. Cu siguranță iubirea este cea care unește și iubirea vine din interior. Toate emoțiile se nasc și vin din interiorul nostru. Nu satan cauzează răul, ci oamenii care n-au iubire și compasiune în suflet. Cât despre a comunica în pace și armonie, ține de fiecare persoană în parte și de felul ei de a fi. Dacă există înțelepciune, ea întotdeauna va asculta.

| PorumbRodica1965 explică (pentru 94Lucifer94):

Asa este.Dar, întrucât sursa înțelepciunii este Dumnezeu, este o sursa inepuizabilă si cred ca el se bucura daca noi, oameni imperfecti si cu multe slăbiciuni căutăm îndrumarea Sa pentru a fi mai înțelepți.Si este asa cum ai spus multele forme de religii nu comunica între ele se resping nu au interes unii pentru binele altora. Însă Isus a spus, că urmasii lui, adică cei care practicau închinarea adevarata vor fi recunoscuti prin iubirea ce o vor manifestă unii fata decaltii, si un interes profund fata de semeni pentr ca fiecare si de orice fel sa audă despre mesajul lui Dumnezeu. Daca iti face plăcerea sa citesti in Biblie, in Ioan 13:34, 35si Matei 24:14; Matei 28:19, 20.