| Duhovnicul a întrebat:

Ati incercat vreodata sa faceti propaganda religioasa? Sa incercati sa convingeti o persoana de alta religie / alta credinta, ca aveti dreptate si ca trebuie sa vina de partea dvs.?

15 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Am incercat sa conving vreo doi sa nu fie marlani. Insa e grele cu convingerile...

| Narcis2007 a răspuns:

Am incercat doar sa conving persoana respectiva ca am dreptate...

| mODIN a răspuns:

Am convins 3 oameni sa nu mai creada in Dumnezeu.Se pune?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mODIN):

Se pune.ai imbogatit pamantu cu trei hoituri umblatoare, pana vor ajunge in groapa, si a saracit raiul de trei suflete.dar nu-i bai.fiindca te-ai descurcat atat de bine probabil vei si raspunde pentru rodul tau.bun, rau, ce mai conteaza?

| mODIN a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu crezi ca ma sperii pe mine cu povestiile tale? Nu mi-e frica de iad pentru ca NU CRED IN IAD! Tu nu prea intelegi termenul de ateu nu-i asa? E ca si cum m-ai ameninta ca nu-mi va aduce nimic Mos Craciun. https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/......8186_n.jpg

| anonim_4396 a răspuns (pentru mODIN):

Nu draguta.ca eu nu cu tine vorbeam, cum te-o fi chemand in realitate.eu vorbeam cu constiinta ta, de om, care ai postat asa ceva.ca aici esti ateu.in realitate esti om.nu te-am amenintat.am facut o constatare.si de ce te-as speria? esti speriat gata de cand ai scos capul din gaoace la fel ca toata lumea.stiuuu ca esti viteaz.dar tie frica totusi.

| mODIN a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa-mi fie frica?

| OnuOnulică a răspuns:

Fac asta în fiecare zi dar fără rost...eu sincer nu înțeleg atei nu mi se pare ceva frumos să fi ateu!
Mai nou acuma să fi ateu e la modă... păcat mare păcat.
Oricum Dumnezeu vede tot!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Mai bine vorbesti la pereti caci sectantii sunt mandri si daca le dovedesti negru pe alb tot nu cred, prefera credinta lor comoda

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

E destul de greu sa convingi un om in cateva ore, ca el toata viata a crezut in prostii.
Creierul asociaza tot felul de evenimente din viata ta, cu tot felul de simboluri, orientarea religioasa e unul din ele. e greu sa il convingi ca tot ce i s-a intamplat bun lui in viata, i se datoreaza lui, si nu lui dumnezeu, sau oricarei alte divinitati, sfant, mos craciun...

| Kalla a răspuns:

Oho.Da.Cu prietena mea satanista.Dar pana la urma i-am inteles alegerile.

| Jardelin a răspuns:

Popo, dar de propaganda atee ce zici? Ia citeste un pic pe aici si vezi cam cum sta treaba cu propaganda! Ti se pare firesc ca la categoria Religie trei sferturi din intrebari si raspunsuri sa fie atee?

Si ca sa-ti raspund totusi la intrebare, nu, eu personal nu am facut propaganda religioasa si nici nu am incercat sa conving a o persoana de alta religie sa se converteasca la religia mea! Eu sint ortodox si noi ortodocsii nu facem prozelitism. Atunci cind am discutat cu cineva pe acest forum sau direct intr-o discutie, eu nu am facut altceva decit sa-mi apar credinta impotriva acuzelor. Din pacate, in ochii unora daca incerci sa-ti aperi credinta esti catalogat fanatic religios. Daca taci din gura si nu ti-o mai aperi esti doar religios!

| fllu07 a răspuns:

Stii pe cineva care face chestia asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.doar am discutat despre diferentele, dintre cultele noastre.

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu, dar ai grijă că există o diferență între propagandă religioasă și propagandă creștină. Diferența constă prin faptul că propaganda creștină nu există...