| NOOOONAME a întrebat:

Ati merge la botezul cuiva, mai exact al nepotului vostru daca sunteti sau ati fi atei?

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Danut desi cine nu e crestin nu are bunul simt? serios, s-a vazut in istorie ce bun simt au crestini

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce ateu îndoctrinat ești.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule ateismul e lipsa unei doctrine

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ateii cred in diavolul nu? Ce parere ai despre antihristii astia? Niste satanisti.

| RAY a răspuns:

Mircea08 nu vad ce e rau in a merge la un botez fiind ateu, desigur ca e aiurea sa faci unui botez la 6 saptamani, nu esti de acord? asa incepe indoctrinarea de mic

| RAY a răspuns:

Da as participa, crestini sunt impartiti in 4000 de religi, secte, culte

| SG1995 a răspuns:

Da, e doar un ritual social-religios în pml.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

As merge la puscarie in timpul orelor de vizita sa vad cum individul care mi-a furat telefonul cand eram in gara isi primeste botezul in fu+nd de la colegii lui de celula 13 la numar https://www.youtube.com/watch?v=5ENfXyTCrCI nu uita Dumnezeu ne iubeste pe toti caci vezi tu cu totii suntem copii lui creatia lui, iti dorec multa sanatate si pace in suflet si nu uita "cine rade la urma rade mai bine".
https://www.youtube.com/watch?v=wcinzmfZeCc
https://www.youtube.com/watch?v=wLoXc18j34I

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ingerasul

Inger, ingerasul meu,
Ce mi te-a dat Dumnezeu,
Totdeauna fii cu mine
Si ma-nvata sa fac bine!

Eu sunt mic - tu fa-ma mare;
Eu sunt slab - tu fa-ma tare;
In tot locul ma-nsoteste
Si de rele ma fereste!

Doamne, ingerasul Tau
Fie pazitorul meu
Sa ma apere mereu
De ispita celui rau!

Doamne, ingerul ce-mi dai
M-ajute s-ajung in rai:
Mantuirea s-o primesc
Langa Tine, Domn Ceresc!

Amin!

| Panamax a răspuns:

Eu am fost nas de botez din obligatie si nu dau doi bani pe Biblie.
Incerc sa respect minimul posibil din miile de traditii tampite pe care le -am mostenit.

| Octavian199 a răspuns:

De ce sa nu mergem? Dar asta nu inseamna ca negam ca suntem atei.

| Mircea08 a răspuns:

Categoric nu!

| NGheorghe a răspuns:

As evita partea cu biserica si ritualul (spectacolul) botezului si m-as prezenta după.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca ești ateu eu as zice sa te duci pentru ca bun simt ma gândesc ca ai. Chiar dacă nu crezi în Dumnezeu, ai zis ca e nepotul tău. Du-te măcar ca să fii acolo

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde "bun simt" la atei? Bunul simt include credinta in Dumnezeu, de unde Legi Morale unde NU exista Dumnezeu?

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta este bun simt, sa criticati tot ce tine de biserica, crestinism, care nu poate exista fara botez, si sa mergeti dupa aceea la biserica la botez, si sa participati la crestinarea unui copil dupa care sa criticati crestinii ca obliga copii la credinta si le ingradeste in acest fel libertaea?
Acest mod de a te comporta in crestinism se numeste fatarnicie si este considerat pacat - la atei ar trebui considerat macar ceva de genul "nu-i frumos"

| raMLesS a răspuns (pentru danut):

Poti sa ai bun simt si fara Dumnezeu.
Cand crezi in god ai doar un confort mintal, in rest nu te ajuta cu nimic.
Lasa ca am vazut si eu ce bun simt au crestinii.
Nu mai vorbi in numele ateilor ca te zic lu Dumnezeu ca nu ai fost cuminte ai primesti bătăiţă.

| danut a răspuns (pentru raMLesS):

"Poti sa ai bun simt si fara Dumnezeu."
Probabil DAR, de unde fara moralitate (care apartine evident religiei)?
Bataita e pentru cei de varsta ta.

| raMLesS a răspuns (pentru danut):

Ti-ai format niste pareri false.
Ce intelegi tu prin moralitate de fapt? Cum iti explici ca eu sunt ateu si sunt moral? Cum iti explici ca sunt bun, cinstit, am un caracter si un comportament normal?
Prietenii tai morali, cand ies din biserica încep sa-si bage si sa scuipe. Cat de... Sa fii.
Mergi la biserica si zici "doamne iarta-mi pacatele", si cand iesi, peste cateva minute cand te intalnesti cu unu' sa incepi sa injuri. Cam asa sunt astia care cred in Dumnezeu, cat de retardat sa fii baa, si cel mai grav e ca nu-si dau seama.
Si aici vorbesc in special de cocalarii si de manelistii aia pe care tu ii consideri morali.
Aia spun "ba ma jur pe Dumnezeu baga... Si in toata familia ta, sa dea Dumnezeu sa n-ai parte de copii si de fericire, sa vezi ce te bat" si la biserica se duc sa se roage spunand ca Dumnezeu ii ajuta si tine cu ei laughing) Daca astea-s categoriile de oameni carora tu le tii partea, inseamna ca tu esti ala imoral, nici nu mai are rost sa aduci vorba de moralitate.

| danut a răspuns (pentru raMLesS):

"Ce intelegi tu prin moralitate de fapt? Cum iti explici ca eu sunt ateu si sunt moral? Cum iti explici ca sunt bun, cinstit, am un caracter si un comportament normal? "
Ca sa ai tot ce spui tu TREBUIE sa ai un ETALON, CARE este etalonul tau?
In privinta CARACTERULUI uni crestin adevarat NU faci ciulama din TOTI cei ce isi spun crestini, tu faci aici referire la asa zisa credinta nationala, ai gresit, Biblia specifica CLAR acest aspect:
Matei 7, 21. Nu orisicine-Mi zice: "Doamne, Doamne!" va intra în Împãrãtia cerurilor, ci cel ce face voia Tatãlui Meu care este în ceruri.
"Si aici vorbesc in special de cocalarii si de manelistii aia pe care tu ii consideri morali. "
Cred ca versetul de mai sus arata CLAR ce cred eu si ce spui tu.
MORAL este doar acela care respecta O LEGE MORALA. Care este aceasta lege care iti arata Moralitatea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nah, e plictisitor.

| CosminCD a răspuns:

Daca as fi ateu as merge. E un moment frumos si merita sa fiu alaturi de cei dragi ai mei. Credinta (convingerile) nu ar trebui sa fie bariera care separa oameni.