| Nilsson a întrebat:

Ati observat ca aproape de fiecare data cand cineva isi exprima o opinie in favoarea credintei la acesta categorie urmeaza niste postari din partea ateilor care incearca sa ii combata?

Asta dovedeste ca Satan turbeaza de furie cand vede ca e pe cale sa isi piarda niste adepti si pune biciul pe slugile lui ca sa ii recastige?

Nu trebuie decat sa urmariti aceasta categorie ca sa vedeti ca am dreptate.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Aici nu e vorba de credinta, ci de neseriozitate si lipsa de bun simt.
Atat timp cat oamenii sunt seriosi si au bun simt, pot sa raspunda. Pe mine ma deranjeaza intrebarile puse aiurea ("Isus isi va alege o sotie de pe pamant?", "Yhwh dadea comanda de mancare la restaurant?") sau raspunsurile puse aiurea (majoritatea raspunsurilor de la dany1988 si cateva de la alti useri).

Despre cat bun simt putem vorbi cand punem un raspuns sau o intrebare doar ca sa ne batem joc de o comunitate? Lipsa bunului simt si a educatiei se observa prin aceste raspunsuri si intrebari.

Satan incearca prin orice si oricine sa distruga lucrarea lui Dumnezeu. Poate si noi ne-am lasat ispititi la un moment dat.

44 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Adică tu "ții" cu ateii sau cu credincioșii?

| Nilsson explică (pentru sierra1):

Tin cu bunul simt.
Poate unii au avut probleme si necazuri si si-au gasit alinarea in credinta, de ce vor ateii cu atat inversunare sa le ia aceasta bucurie cand isi pot vedea linistiti de viata lor?
Ei cred ca par mai destepti in modul acesta dar demonstreaza tocmai contrariul.

| sierra1 a răspuns (pentru Nilsson):

Religia implică automat bunul simț iar
ateismul exclude bunul simț?

| Nilsson explică (pentru sierra1):

Religiile sunt un set de principii care ii invata pe oameni sa fie mai buni, nu vad de ce ar trebui sa fie atacate.
Ateismul in schimb nu are niciun principiu, e convigerea ca omul e 100% stapan pe viata lui si ca el decide ce e bine si ce e rau, si asta doar daca hotaraste el daca sa ii pese sau nu de moralitate.
Orice parere as avea e una subiectiva, vezi si tu cum se exprima cele mai active persoane religioase si cum se exprima ateii cei mai activi de pe acest site.

| sierra1 a răspuns (pentru Nilsson):

Înainte de toate
- religia e "credința în supranatural, sacru sau divin"
- ateismul reprezintă respingerea credinței în existența unor zeități

Afirmația că una "are principii" și alta n-are, te situează iremediabil într-o tabără. Mă gândeam că încerci să fii echidistant și asta îmi plăcea!

| Nilsson explică (pentru sierra1):

Sunt cam discutabile definitiile acestea. Exista o categorie de persoane care se declara spirituali dar nereligiosi si ei cred in Dumnezeu.
Nu am de ce sa fiu echidistant, in viata trebuie sa facem niste alegeri clare si sa ni le asumam, a fi ``politically correct`` nu e printre principiile crestinismului happy
Dar care sunt principiile ateismului?
M-am documentat si nu prea am intalnit nicio opinie clara, doar utilitarianismul incearca sa formuleze niste principii dar nu sunt prea consistente si usor atacabile.

| sierra1 a răspuns (pentru Nilsson):

"Sunt cam discutabile definitiile acestea" - ceartă-te cu wikipedia și alte siteuri de genul ăsta

- să fii echidistant în cazul de față când pui o întrebare pentru ambele tabere.

| DeyCj a răspuns:

Da, dar având în vedere ca întrebările la această categorie sunt ca niște topituri pe un forum, se răspunde cu argumente la afirmații.Ce e culmea că cei îndoctrinați într-u domnu nu au argumente sau contraargumente sustenabile pentru acest subiect, și dau vina pe ceva imaginar în gen Satan(care nu există numai în mintea lor bolnavă) și adresează ofense celor ce nu sunt cu domnul lor ce real nu există.

| SG1995 a răspuns:

Voi sunteți spălați pe creier și noi cu Satana.

| mentholinks a răspuns:

Daca n-ai avea tu o barna in ochi ai putea foarte usor scoate paiul din ochii ateilor. Te deranjeaza ca cuvintele lui Dumnezeu sunt puse la incercare? Vino tu cu argumente irefutabile in favoarea credintei si atunci cu siguranta multi atei vor inchide gura. Din ce am observat pe site crestinii pun intrebari ca sa faca propaganda nu fiindca ar avea vreo nelamurire sau fiindca ar dori sa auda si alte pareri diferite fata de ale lor.

| Nilsson explică (pentru mentholinks):

"Din ce am observat pe site crestinii pun intrebari ca sa faca propaganda nu fiindca ar avea vreo nelamurire sau fiindca ar dori sa auda si alte pareri diferite fata de ale lor."

Vorbesti de barna din ochii altora dar chiar ateii fac cel mai des lucrul acesta, pun intrebari nu pentru ca nu ar avea un raspuns propriu ci pentru a semana indoiala in randul crestinilor.
Tu ar trebui sa stii despre ce vorbesc, iti dau copy-paste din propriile raspunsuri in care recunosti asta daca vrei.

| Nilsson explică (pentru mentholinks):

în 7 Iunie | LoZio explică (pentru danut):
Eu deja stiu cum sta treaba. Voiam sa vad cat va duce mintea.

| mentholinks a răspuns (pentru Nilsson):

Pai daca credinta voastra e bazata pe lucruri slabe e normal ca poate fi semanata indoiala. Multi atei au fost crestini pana la un moment dat. Rugati-va la Dumnezeu pentru putere nu va plangeti pe un amarat de site.

| Nilsson explică:

Sper ca v-ati dat seama ca vorbesc de un bici la modul figurat, ma refer la acea stare de furie si nemultumire pe care o simt ateii cand vad ca religia castiga teren, ganduri care vin de la cel rau.
Daca urmariti raspunsurile celui mai activ ateu de pe acest site veti vedea ca nici nu poate sa se culce pana nu da o replica sau posteaza o contraintrebare.
Chiar va provoc sa faceti asta sa va convingeti si voi happy

| SG1995 a răspuns (pentru Nilsson):

Te asigur că nu e furie e amuzament să dai zilnic de impecibili care postează întrebări fără sens. Cât despre contra-argumente te asigur că nu Satana mi le pune în cârcă decât dacă nu admiți că voi sunteți o masă impecibilă pe care diavolul o combate cu logicași common sense.

Răspuns utilizator avertizat
| alexxtreme a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta este și planul lui, oamenii să nu creadă că există, in timp ce el iși face treaba, iar pe lângă asta și adepți, din nefericire

| Nilsson explică (pentru SG1995):

Nu am vazut in viata mea vreun argument logic din partea ateilor care sa demonstreze ateismul, mai degraba intrebarile lor sunt fara sens si in mare parte cam aceleasi care nu fac decat sa atace Biblia dar sa nu puna nimic in loc.

| SG1995 a răspuns (pentru Nilsson):

Biblia e un non-sens în sine. ateismul e la fel de subiectiv ca si teismul, doar ca teismul crestin pe langa ca e subiectiv e si foarte, foarte ilogic.

| Nilsson explică (pentru SG1995):

Biblia nu este o carte care sa fie citita ca pe un roman si sa descoperi imediat toate secretele vietii, aceasta se studiaza in ani de zile.
Daca unele pasaje nu sunt intelese de toti nu inseamna ca n-au logica ci ca nu sunt interpretate corespunzator.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns:

Nu trebuie decat sa-ti citesc intrebarea ca sa vad cat de indoctrinat esti. Dogmele ateilor presupun niste concepte practic opuse de cele crestine, evident ca ateii o sa vina sa va bage voua pe gat basmele lor pentru ca voi crestinii sunteti cei care credeyi in bazaconii total opuse fata de ale lor.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu cred in zei, dar cred in basme precum Big-Bang, evolutia din primate, ei practic sunt dependenti de orice le vinde stiinta in momentul actual. Daca stiinta le zice ca nu te poti vindeca de cancer decat prin tratamente de zeci de mii de euro, ei asa sunt programati sa creada si o sa nege orice alta metoda de vindecare a cancerului care au fost demonstrate in istorie dar ei sunt prea ignoranti sa cerceteze. Si mai sunt multe alte lucruri gresite si false pe care stiinta condusa astazi de jîdani le imprastie prin mintea ateilor, cum ar fi realitatea despre piramide sau despre existenta spiritualitatii.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum ar fi ce?

| Mircea08 a răspuns:

Asa este, si in momentul cand fac atac la persoana ar trebui anuntata administratia. Noi nu ne propovaduim pe noi, cu noi nu trebuie sa aiba nimic deoarece ceea ce spunem este scris in Biblie si poate vedea oricine asta.

| NGheorghe a răspuns:

Biblia pe lângă adevăr mai conține si minciuni așa ca "turbarea de furie" (pana la crime) face parte si din comportamentul indoctrinatului religios.

| 6684464 a răspuns:

Nu turbeaza de furie ci sare in sus de bucurie cand vede asa ceva. Desi nu sunt sigur.

| Romanul86 a răspuns:

Așa e lumea unii cu Dumnezeu iar alți cu michiduță.

| SandraEve a răspuns:

Ai dreptate...total de acord. Dar asa se intampla cand ateutii se simt atacati. Dar nu inteleg de ce vor atat de mult sa arate ca au dreptate, sa convinga intr-un mod atat de agresiv.

| Kandia15 a răspuns:

Mda. Si unii mai folosesc si cuvinte urate.
Frate, daca esti asa impotriva crestinismului, macar ai respect pentru persoana care crede. Suntem oameni, pana la urma. Ar trebui sa ne respectam.

| BlackOldSun a răspuns:

De aia se numeste credinta...pentru ca nu e adevarat!

| SandraEve a răspuns (pentru BlackOldSun):

Cum ai ajund tu la concluzia asta? laughing) credinta inseamna fala, neadevar?

| LOVW a răspuns:

Eu una am încetat să mai răspund întrebărilor "obraznice" de pe această categorie fiindcă am făcut greșeala asta mult timp, tot timpul am cules batjocură și defăimare la adresa lui Dumnezeu și a creștinilor.
Fără să încerc să jignesc pe cineva, am pus eu întrebări la care mi s-au dat răspunsuri derivate de la subiect.
A fost ironie, poate chiar și frustrare pe categoria aceasta și nu este potrivit pentru religie, ca să nu se înțeleagă greșit, în răspunsuri și întrebări am găsit ironie nu în persoane.
Deasemenea, nici noi să nu ne credem prea deștepți și să recunoaștem când greșim.
Totuși să nu cădem de la vestirea Evangheliei nici așa nici așa : )

| blackmd a răspuns:

Sincer eu fiind creștin ortodox am cam aceeași părere la fel ca cei atei ce ține de credincioșii din ziua de azi. Dacă a fi să-i asociem cu o,, prostituată,, pe cei atei și pe cei credincioși păi credinciosul din ziua de azi e pe primul loc. De ce zic asta? Deoarece ateul își respectă alegerea dar credinciosul o face pe sfîntul atîta timp cît este în biserică, susține că e credincios dar nici idee nu are despre religia la care aparține, idee nu are de Biblie, păcătuiește mai mult ca un ateu și crezînd că dacă ține,, acel post,, păcatele îi sunt iertate, *** dacă crezi în Dumnezeu de ce mai păcătuiești, de ce te porți ca o prostituată? azi ești cu Dumnezeu și mîine cu Satana. Mulți spun că religia te face să fii sclav. corect, deoarece este o diferență între religie și credință. religia îți impune anumite reguli, religia te pedepsește dar credința te face să fii liber. Credința a ajutat mulți oameni care au avut probleme cu drogurile, alcoolul etc. Religia îi pedepsește... Biblia este singura sursa care te poate ajuta să îți întărești spiritualitatea si nimic altceva.

| SandraEve a răspuns (pentru blackmd):

Atat de eronat, 100%
Ok, nu zic. Poate unii sunt asa cum ai spus tu. Dar nu toti. In niciun caz, iar apoi asocierea cu p*rostituata...de prost gust. Cand te-a pedepsit pe tine ultima oara religia pentru ceva?
Si eu iti garantez ca cei care calca pragul bisericii, in marea lor majoritate, sunt oameni ok. Adevaratele p**rostituate fac parte din alte categorii, in niciun caz din randul celor ce merg la biserica, postesc si il iubesc pe Dumnezeu
Numai bine si sper sa iti lumineze Dumnezeu mintea!

| blackmd a răspuns (pentru SandraEve):

La mine mintea demult e luminată în comparație cu cei care încă pupă mîna la preoți, se inchină la icoane... la botez plătesc bani, cînd mor plătesc bani. tu crezi ca Dumnezeu are nevoie de toate astea? și cine vă luminează pe voi? aștea? https://www.youtube.com/watch?v=omBEii4zR5s Si ce tine de pedeapsă, Iadul. asta e pedeapsa care este dusă lumea în eroare, Papa Francisc singur a recunoscut că Iadul nu există, la fel și în Biblie este scris că după moarte omul pur și simplu incetează să existe.

| SandraEve a răspuns (pentru blackmd):

Si care e problema ta daca unii pupa mana preotului, mai cu seama care e problema ta cu icoanele? Normal ca nu are nevoie Dumnezeu de banii dati de noi. Dar banii aia sunt dati de noi, nu ne-a obligat Dumnezeu sa ii dam. Preotii nu sunt voluntari sau lucratori in folosul comunitatii, daca la asta te-ai fi asteptat.
Ia-te tu dupa Papa Francisc si vedem care e rezultatul. Eu nu impun nimic, punctul meu de vedere asta este
Al tau a problema ta care e si cum ti-l vei asuma mai tarziu.

| blackmd a răspuns (pentru SandraEve):

Eu nu am absolut nici o problemă, fiecare își trăiește viața cum dorește. Pace!

| Romanul86 a răspuns (pentru blackmd):

Dacă nu există iadul nu există nici Dreptate. Tu cu Papa susțineți eroarea numită Apocatastază.

| blackmd a răspuns (pentru Romanul86):

Eu nu am spus că sunt de acord cu ce a spus Papa Francisc, doar îmi e interesant. atîta timp ei au susținut ideea ca Iadul există și acum brusc susțin contrariul. Ce ține de mine, am crezut și eu odată ca după moarte omul ajunge în acel presupus Iad sau Rai pină am citit Biblia și am văzut adevărul, dar cum am mai spus fiecare trăiește și crede în ce vrea.

| BlackOldSun a răspuns (pentru SandraEve):

Madam Nirvana ma gandeam ca poate ajungem la o discutie inteligenta dar cred ca...nici macar o sedinta sau un semestru de psihiatrie nu e de ajuns pentru tine! dar anyway tine-o tot asa, eu nu fac o campanie impotriva religiei, e dreptul tau sa crezi in ce vrei tu dar nu uita ca e si dreptul tau sa te inseli! See you on the other side!winking