| IoanieCriminalul a întrebat:

Ati observat ca biblia se contrazice singura?

Răspuns Câştigător
| DyNo a răspuns:

Da, am observat.

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia nu se contrazice singura doar pentru ca tu nu o intelegi. Biblia nu poate fi, in definitiv inteleasa de mintea omeneasca. Ai nevoie de lumina de la Duhul Sfant. Nu exista diferente calitative in afirmarea adevarului referitor la cartile biblice sau la scriitorii lor. Astfel, Vechiul Testament nu poate fi folosit impotriva Noului Testament sau Evangheliile impotriva epistolelor lui Pavel, caci toate Scripturile se bazeaza pe revelatie. Dar profunzimea intelesului afirmatiilor nu e deloc totdeauna acelasi. Cine se orienteaza mereu dupa Cuvantul lui Dumnezeu si asculta de indicatiile Lui, va avea reusita clara si vadita in viata lui. Eu am incercat si am vazut.

| IoanieCriminalul explică (pentru EmaS):

Esti total pe langa subiect!

| EmaS a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Biblia nu se contrazice, ci tu nu o intelegi!

| IoanieCriminalul explică (pentru EmaS):

Oare?

| EmaS a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

AhA!

| IoanieCriminalul explică (pentru EmaS):

Eu cred ca tu nu o intelegi!

| shadovv a răspuns:

Nu se contrazice singura, ci are concepte paradoxale. Nu false, ci paradoxale.

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname a răspuns:

Ați observat că apa e udă?

| danay72 a răspuns:

Biblia nu se contrazice ci versetele ei se completeaza unul pe altul, facand din ea un tot armonios. 2Timotei3:16

| Mădă0611 a răspuns:

Da. Fiecare isi creeaza zeul in functie de nevoi sau perceptii, asa ca daca biblia a fost scrisa de mai multe persoane...

| fllu07 a răspuns:

Dovedeste!
de ex: aici zice asa, aici zice asa. uite contredictia! sa vad, mooor de curios!

| IoanieCriminalul explică (pentru fllu07):

Citeste si tu biblia si o sa afli daca citesti cu cap!

| GRs a răspuns (pentru fllu07):

Exod 32:27
El le-a zis:,, Aşa vorbeşte Domnul, Dumnezeul lui Israel:, Fiecare din voi să se încingă cu sabia; mergeţi şi străbateţi tabăra dela o poartă la alta, şi fiecare să omoare pe fratele, pe prietenul şi pe ruda sa"
Exod 20:13
Sa nu ucizi.

Geneza 1:31 :
Dumnezeu S'a uitat la tot ce facuse; si iata ca erau foarte bune. Astfel a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a sasea.
Geneza 6:6 :
I-a parut rau Domnului ca a facut pe om pe pamînt, si S'a mîhnit în inima Lui.

Ieremia 13:14
Îi voi sfarîma pe unii de altii, pe parinti si pe fii laolalta, zice Domnul., Nu -i voi cruta, nu voi avea mila de ei, nu Ma voi îndura de ei, nimic nu Ma va împedeca sa -i nimicesc.
Psalmi 145:9
Domnul este bun fata de toti, si îndurarile Lui se întind peste toate lucrarile Lui.

1Timotei 6:16
Singurul care are nemurirea, care locuieste într-o lumina, de care nu poti sa te apropii, pe care niciun om nu L -a vazut, nici nu -L poate vedea, si care are cinstea si puterea vecinica! Amin.
1Imparati 8:12
Atunci Solomon a zis:,, Domnul a zis ca vrea sa locuiasca în întunerec!

http://www.google.ro/......http?/url

| ania a răspuns (pentru GRs):

Și în legile penale din America se prevede că omuciderea e infracțiune totuși ei omoară oameni pe scaunul electric. Prunca să nu ucizi se referă la răzbunarea privată.În orice sistem de drept există un principiu al râzbunării colective, în numele colectivității. Nu cred că păcătuiește în fața lui Dumnezeu cel ce pornește curentul de la scaunul electric pentru a se executa pedeapsa pentru un criminal în serie.
În 1 Împărați 8 -12 se face trimitere la Levitic 16-2 unde Dumnezeu i-a spus lui Moise că în încăperea interioară a cortului mobil - dincolo de predeaua dinlăuntru, înaintea capacului ispășirii...Mă voi arăta în nor.Solomon, cel ce vorbește în 1 Impărați, a construit Templul și a dus obiectele din cort în camera interioară unde era întuneric și unde Dumnezeu i-a spus că acolo se va revela, în înutnericul acelei camere. Textul din 1 Timotei se referă la rai, unde e lumină.
Faptul că Dumnezeu e bun și îndurător nu exclude faptul că e și drept și că pedepsește pentru a -și împlini dreptatea.

| fllu07 a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Nu asa, citeste. trebuie sa vii cu dovezi.
nu ma pui pe mine la munca ca sa cred ceea ce vrei tu sa cred. convinge-ma tu! sau nici tu nu stii, ai spus asa... sa fie spus, sa spui si tu ceva!

| IoanieCriminalul explică (pentru fllu07):

De ce masi chinui sa te fac sa intelegi? Chiar daca o sa iti dau dovezi o sa le negi.

| fllu07 a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Sa le vad. dovezile.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru ania):

,,Prunca să nu ucizi se referă la răzbunarea privată,,
Din asta sa inteleg ca eu nu am voie sa omor pe cineva, dar,, in numele Domnului,, este ok sa ucid? Daca aud pe unul ca injura de dumnezeu, e ok daca il omor?

,, Nu cred că păcătuiește în fața lui Dumnezeu cel ce pornește curentul de la scaunul electric pentru a se executa pedeapsa pentru un criminal în serie.,,
Serios? Omuciderea e tot omucidere! Parca oamenii nu au dreptul sa se judece intre ei, sarcina asta ii revine lui Dumnezeu. El decide cine merita sa moara. Si daca moare pe scaunul electric un nevinovat?
,, Faptul că Dumnezeu e bun și îndurător nu exclude faptul că e și drept și că pedepsește pentru a -și împlini dreptatea.,,
Deci, Dumnezeu e bun, indurator, iubitor, ne da liberul arbitru, dar daca nu il alegi pe El, va pune pe cineva sa te omoare, te va trazni sau ceva de genul?

| soby47 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

O intrebarica, cam cum ai vrea sa intelegi Biblia daca. spre exemplu la avatar ai un MORT sau ce o fi ala?
Biblia se studiaza, dar nu de oricine. In primul rand trebuie sa ceri de la Dumnezeu daca vrei sa intelegi un cuvant macar din Ea.
Acum sa iti stau sa iti explic sau stau sa te contrazic ..pff nu sunt platit sa fac asta laughing. Si oricum daca Dumnezeu nu iti deschide mintea sa intelegi totul e degeaba...

| ania a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Nu este OK să ucizi în numele Domnului, Iisus a spus să ne iubim dușmanii și să ne rugăm pentru ei nu să omorâm pe cine nu e de acord cu noi.E adevărat că pot muri și oameni nevinovați pe scaunul electric și am citit că au fost cazuri și cred că e regretabil și mă bucur că în România nu e legală pedeapsa cu moartea.Dar în același timp știu că porunca să nu ucizi dintre cele 10 porunci la răzbunarea privată se referea din moment ce pentru anumite infracțiuni tot în Legea mozaică Dumnezeu cerea ca de exemplu cel ce ucidea intenționat pe cineva să fie omorât cu pietre de comunitate.
El e bun și iubitor și dacă nu îl alegem pe El nu pune pe nimeni să ne omoare și cred că nici nu ne trăznește, pur și simplu în viața de apoi ia act de alegerea noastră de aici și ne excludem singuri din prezența Lui, dar cred că la judecata finală de după moarte toți îl vor întâlni cred că va fi o durere eternă să știi că ai fi putut avea parte de prezența unei peroane atât de iubitoare și de minunate și că te-ai exclus singur.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru soby47):

In primul rand, ce conteaza ce imagine am la avatar? Imi influenteaza cumva comportamentul din timpul zilei o simpla poza?
Si in plus, eu nici macar nu pretind ca inteleg biblia. Comentariul meu a fost despre unele afirmatii facute de ania, si concluziile pe care eu, personal le-am tras din aceste afirmatii. Nu am scris nicaieri 'Eu inteleg biblia!'. Si nici nu vreau sa o inteleg. Nu ma intereseaza ce scrie acolo, pentru ca poate nici nu e adevarata. Nu vreau sa ii cer lui Dumnezeu sa inteleg o carte scrisa de oameni, care poate au vrut doar sa manipuleze multimea.

| soby47 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

1. BUN SI DACA NICI MACAR NU VREI SA O INTELGI DE CE VORBESTI DE EA? Daca nu te pricepi intr-un domeniu atunci TACI si nu iti mai da cu parerea.
E ca la copii aia mici vad o mancare si spun ca nu le place, dar nici macar nu au gustat-o. Cum spui tu ca e scrisa de mintea unor oameni, fara macar sa o citesti.

2. Pai nu dar se arata cam ce gandesti, sau ce vrei sa pari ca esti. Exemplu eu la avatar il am pe base Wanted = sunt anti-basist Intelegi?

| IoanieCriminalul explică (pentru fllu07):

Tia explicat Andrei54423 in locul meu.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru soby47):

1. Am mai spus, nu am comentat cu privire la BIBLE, ci cu privire la comentariul aniei! Am citit Biblia din scoarta-n scoarta, stiu in mare intamplarile, pildele si caracterele ('personajele'), dar nu m-a interesat mai in detaliu, sa citesc fiecare cuvintel.

2.Bun, am o 'moarte' la avatar, asta e. Imi place imaginea, si tu nu ai ce sa comentezi despre ea. Nu ti-am cerut parerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.nu deloc.am studiat versetele si se completeaza in adevar.nu se contrazice nicaieri dupa, trimiteri.este doar minciuna ta si a stapanului minciunii si al tau.pot paria daca vrei.

| jhonny999 a răspuns:

Da are dreptate in Geneza scrie caci dupa ce Cain il omoara pe Abel este izgonit si merge si locuieste in tara Nod se impreuna cu nevasta-sa si are un copil. Poti sa explici de unde a luat nevasta daca ei erau primi nascuti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru jhonny999):

In tarile de jos mai nu in tara de nord laughing

| jhonny999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste cu atentie este vorba de tara Nod.

| Never4ever a răspuns (pentru jhonny999):

Corect...o intrebare fara raspuns.

| Danaberciu a răspuns:

Argumenteaza!

| ven0m a răspuns:

Eronat, prostii si nebunii nu se contrazic niciodata.

| 085776 a răspuns:

Da! Dar se pare ca cei mai multi xini nu vad asta findca sunt prea absorbiti de acele minciuni ce vin de la "preoti" sau oricine altcineva care crede in JALNICUL d-zeu.

| Fritz18 a răspuns:

Da in unele parti