| Octavian199 a întrebat:

Ati semna o petitie ca sa fie interzisa biblia?

145 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Au incerca unii, sute si sute de ani sa faca asta si nu au reusit, cum crezi tu ca s-ar putea face asta cand ESTE cartea lui Dumnezeu? A sa nu uit, tu nu crezi ca exista Dumnezeu. Uite ca asta este o dovada in existenta lui Dumnezeu in ciuda eforturilor facute de Papalitate in peste 1300 de ani, Infaptuitorii Revolutiei Franceze si alti neaveniti ai istoriei iar acum avem pe "eroul" national antibiblic "Octavian199", esti tare neamule, dai inainte. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ma.Eu cred ca nu ai citit decat noul testament. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ce scrie in leviticul capitolul 21 pana la versetul 9?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Nu cumva scrie Porunci privitoare la preoţi
1 Domnul a zis lui Moise: „Vorbeşte preoţilor, fiilor lui Aaron, şi spune-le:‘Un preot* să nu se atingă de un mort din poporul său, ca să nu se facă necurat;

2 afară de rudele lui cele mai de aproape: de mama lui, de tatăl lui, de fiul lui, de fratele lui
3 şi de soră-sa care-i încă fecioară, stă lângă el şi nu este măritată; afară de aceştia, să nu se atingă de niciun alt mort.
4 Ca unul care este fruntaş în poporul lui, să nu se facă necurat atingându-se de un mort.
5 Preoţii* să nu-şi facă un loc pleşuv în cap pentru un mort, să nu-şi radă colţurile bărbii şi să nu-şi facă tăieturi în carne.

6 Să fie sfinţi pentru Dumnezeul lor şi să nu necinstească* Numele Dumnezeului lor, căci ei aduc Domnului jertfele mistuite de foc, mâncarea Dumnezeului lor, de aceea să fie sfinţi.

7 Să nu-şi ia de nevastă o curvă* sau o spurcată, nici o femeie lăsată** de bărbatul ei, căci ei sunt sfinţi pentru Dumnezeul lor.

8 Să-l socoteşti ca sfânt, căci el aduce mâncarea Dumnezeului tău; el să fie sfânt pentru tine, căci Eu* sunt sfânt, Eu, Domnul, care vă sfinţesc.

9 Dacă fata* unui preot se necinsteşte curvind, necinsteşte pe tatăl ei: să fie arsă în foc. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Pedepse
1 Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
2 „Spune copiilor lui Israel:‘Dacă un om dintre copiii lui Israel sau dintre străinii care locuiesc în Israel dă* lui Moloh pe unul din copiii lui, omul acela să fie pedepsit cu moartea: poporul din ţară să-l ucidă cu pietre.

3 Şi Eu* Îmi voi întoarce Faţa împotriva omului aceluia şi-l voi nimici din mijlocul poporului său, pentru că a dat lui Moloh pe unul din copiii săi, a spurcat** Locaşul Meu cel Sfânt şi a necinstit† Numele Meu cel sfânt.

4 Dacă poporul ţării închide ochii faţă de omul acela care dă lui Moloh copii de-ai săi şi nu-l* omoară,

5 Îmi* voi întoarce Eu Faţa împotriva** omului aceluia şi împotriva familiei lui şi-l voi nimici din mijlocul poporului lui, împreună cu toţi cei ce curvesc† ca el cu Moloh.

6 Dacă* cineva se duce la cei ce cheamă pe morţi şi la ghicitori ca să curvească după ei, Îmi voi întoarce Faţa împotriva omului aceluia şi-l voi nimici din mijlocul poporului lui.

7 Voi* să vă sfinţiţi şi să fiţi sfinţi, căci Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.

8 Să păziţi* legile Mele şi să le împliniţi. Eu** sunt Domnul, care vă sfinţesc.

9 Dacă* un om oarecare blestemă pe tatăl său sau pe mama sa, să fie pedepsit cu moartea; a blestemat pe tatăl său sau pe mama sa: sângele** lui să cadă asupra lui.

10 Dacă* un om preacurveşte cu o femeie măritată, dacă preacurveşte cu nevasta aproapelui său, omul acela şi femeia aceea preacurvari să fie pedepsiţi cu moartea.

11 Dacă un* om se culcă cu nevasta tatălui său şi descoperă astfel goliciunea tatălui său, omul acela şi femeia aceea să fie pedepsiţi cu moartea; sângele lor să cadă asupra lor.

12 Dacă* un om se culcă cu noră-sa, amândoi să fie pedepsiţi cu moartea; au făcut o** amestecătură de sânge: sângele lor să cadă asupra lor.

13 Dacă* un om se culcă cu un om cum se culcă cineva cu o femeie, amândoi au făcut un lucru scârbos; să fie pedepsiţi cu moartea, sângele lor să cadă asupra lor.

14 Dacă* un om ia de neveste pe fată şi pe mama ei, este o nelegiuire: să-i ardă în foc, pe el şi pe ele, ca nelegiuirea aceasta să nu fie în mijlocul vostru.

15 Dacă* un om se culcă cu o vită, să fie pedepsit cu moartea, şi vita s-o omorâţi.

16 Dacă o femeie se apropie de o vită ca să curvească cu ea, să ucizi şi pe femeie, şi pe vită; să fie omorâte: sângele lor să cadă asupra lor.
17 Dacă* un om ia pe soră-sa, fata tatălui său sau fata mamei lui, dacă îi vede goliciunea ei şi ea i-o vede pe a lui, este o mişelie; să fie nimiciţi sub ochii copiilor poporului lor; el a descoperit goliciunea surorii lui, îşi va lua pedeapsa pentru păcatul lui.

18 Dacă* un om se culcă cu o femeie care este la sorocul femeilor şi-i descoperă goliciunea, dacă-i descoperă scurgerea şi ea îşi descoperă scurgerea sângelui ei, amândoi să fie nimiciţi din mijlocul poporului lor.

19 Să nu* descoperi goliciunea surorii mamei tale, nici a surorii tatălui tău, căci înseamnă să descoperi** pe ruda ta de aproape: amândoi aceştia îşi vor lua pedeapsa păcatului.

20 Dacă* un om se culcă cu mătuşă-sa, a descoperit goliciunea unchiului său; îşi vor lua pedeapsa păcatului lor: vor muri fără copii.

21 Dacă* un om ia pe nevasta fratelui său, este o necurăţie; a descoperit goliciunea fratelui său: nu vor avea copii.

22 Să păziţi toate* legile Mele şi toate poruncile Mele şi să le împliniţi, pentru ca ţara în care vă duc să vă aşez să nu vă verse din gura ei.

23 Să nu trăiţi* după obiceiurile neamurilor pe care le voi izgoni dinaintea voastră, căci ele au făcut toate aceste lucruri şi Mi-este scârbă** de ele.

24 V-am* spus: «Voi le veţi stăpâni ţara; Eu vă voi da-o în stăpânire: este o ţară în care curge lapte şi miere.» Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru, care** v-am pus deoparte dintre popoare.

25 Să* faceţi deosebire între dobitoacele curate şi necurate, între păsările curate şi necurate, ca să nu vă spurcaţi** prin dobitoace, prin păsări, prin toate târâtoarele de pe pământ, pe care v-am învăţat să le deosebiţi ca necurate.

26 Voi să-Mi fiţi sfinţi, căci Eu* sunt sfânt, Eu, Domnul; Eu v-am** pus deoparte dintre popoare, ca să fiţi ai Mei.

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Asta e din capitolul 20

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Mai bag si Deuteronom capitolul 17 si capitolul 22

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Oau, cata intelpciune din partea lu matale. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ce scrie a fost valabil cat timp a functionat sistemul preotesc la Templu. Acest sistem S-A SFARSIT odata cu SACRIFICIUL facut de Mielul lui Dumnezeu, Domnul Isus Hristos. Asta nu intelege caputul tau, sistemul iudaic sa Sfarsit acum 2000 de ani, Dumnezeu a SCHIMBAT poporul evreu cu poporul crestin. Deci vechiul sistem a disparut. P.S. Scrie in Biblie daca studiezi dar nu vei gasi usor asa ceva pe net.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Deci.Esti de acord cu asta?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Geneza unde e?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ma, TU nu ai citit ca odata cu Hristos S-A DESFINTAT sistemul preotesc, ce vor unii si alti (religile traditionale) nu inseamna ca mai este in functie, CITESTE Biblia. Acum DOAR Domnul Isus Hristos mai ESTE Mare Preot, restul au fost desfintati conform Bibliei.
Matei 23, 8. Voi sã nu vã numiti Rabi! Fiindcã Unul singur este Învãtãtorul vostru: Hristos, si voi toti sunteti frati.
9. Si "Tatã" (Parinte, preot) sã nu numiti pe nimeni pe pãmânt, pentru cã Unul singur este Tatãl vostru: Acela care este în ceruri.
10. Sã nu vã numiti "Dascãli", cãci Unul singur este Dascãlul vostru: Hristosul.
Sistemul preotesc SA DESFINTAT la CRUCE, ori crezi in Cruce ori in popi.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Arata-mi unde scrie. Iiisus a zis 'Nu am venit sa stric, ci sa implinesc'

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ori este Dumnezeu, ori este mare preot?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Matei 5 cu 17

| Octavian199 explică (pentru danut):

Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc. Matei 5 cu 17

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Deci sistemul evreesc PREFIGURA in esenta cu jerfa mieilor si a celorlalte animale JERTFA PRIMORDIALA care avea sa o faca insusi Dumnezeu pentru om. Odata facuta aceasta JERFA sistemul preotesc de la Templu a fost DESFINTAT chiar de Dumnezeu continuand cu sistemul lasat de Donmul Isus Hristos unde NU mai sunt popi ci toti sunt frati si surori cu conducatori alesi in cea mai evoluata si democratica forma care se numesc pastori, diaconi si prezbiteri. Ce vor traditionalisti NU TINE DE Dumnezeu ci de o religie transformata din paganism intr-o forma idolatra de crestinism. Cu asta sunt de acord.

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Mai este si ceva anti profeti.Dar trebuie sa caut.Parca era 'Sa nu va luati dupa profeti, chiar daca profetiile lor se adeveresc, ca e un test de la mine ca sa va pun la incercare '

| Octavian199 explică (pentru danut):

Nu ai citit ce am scris? E vorba despre oameni, ca daca fac un anumit lucru, sa fie omorati.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Oricum.Ba o arzi cu zeul evreu, ba cu profetul evreu, dar cand nu iti convene de celelalt.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Sunt unul si acelasi dar e greu pentru tine, nu?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Am citit dar acea Lege a fost DESFIINTATA de Dumnezeu acum 2000 de ani, asta nu pricepi tu.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Tocmai.Se contrazice singur?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Corect, se refera la CELE 10 PORUNCI nu la altele.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Si una si alta, CITESTE Apocalipsa.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ia arata-mi ce lege a desfiintat

| Octavian199 explică (pentru danut):

Omorarea copiilor, femeilor, vrajitoarelor, etc.Lasa cele 10 porunci.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Arata-mi si mie aceea lege desfiintata. Unde scrie ca a desfiintat?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

In VT sunt DOUA legi, Prima SCRISA DE Dumnezeu, cele 10 porunci si alta scrisa de Moise, sub indrumarea lui Dumnezeu, Legea Ceremoniala in care se PREFIGURA venirea lui Hristos (Mesia). Odata cu IMPLINIREA Legi prin sacrificiul Lui Dumnezeu aceasta lege a fost DESFINTATA, a doua. Cea scrisa de Dumnezeu ESTE VESNICA.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Crezi ca numai alea sunt? Ma refer la cele postate de mine.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Matei 27, 50. Isus a strigat iarãsi cu glas tare, si si-a dat duhul.
51. Si îndatã perdeaua dinlãuntrul Templului s-a rupt în douã, de sus pânã jos, pãmântul s-a cutremurat, stâncile s-au despicat,
52. mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor care muriserã, au înviat.
Cand perdeau din templu s-a rupt sa descoperit Sfanta Sfintelor unde Doar Marele Preot intra oadata pe an acolo fiint Duhul lui Dumnezeu. Prin disparitia acelei Legi Dumnezeu a distrus perdeaua din Templu aratand ca EL NU MAI ESTE ACOLO, deci Legea care arata in spre moartea lui Hristosa fost desfintata. Apopos, perdeaua avea sute de kg si era numai din materiale grele si aur, nu o putea rupe un om sau chiar mai multi.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

"Omorarea copiilor, femeilor, vrajitoarelor, etc"
Ar fi fost un lucru folositor si astazi dar Dumnezeu a desfintat acea lege.
"Lasa cele 10 porunci."
Ai citit Legile? Ai vazut ca sistemul juridic are incluse ultimile 6 legi, primele fiind pentru Dumnezeu si pentru respect fata de CREATOR.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Vezi sa nu invieze.Dar milioanele de oameni ucisi de evrei in razboaie, homosexuali, 'vrajitoare, atei, etc.Si astia au inviat?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Cele 10 porunci sunt date inainte

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

S-au numarat cca 500 de oameni care au inviat, restul la Judecata Finala.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Da, da. Vezi sa nu.Ai vazut tu oameni care invie?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Da, am vazut. EU.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Pe cine?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Si culmea. Iiisus se ruga la el insusi

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Pe mine.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

La Tatal caci EI sunt UNA.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Deci.Se ruga la el.Stiind ca el si tatal lui sunt una.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Oricat m-as chinui eu sa te fac sa intelegi daca nu pui mana sa studiezi tot nestiutor vei ramane sau poate chiar "gica contra" daca stam bine sa judecam. Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant sunt UNA in GANDIRE, nu ca fiinte fizice. Dumnezeu Tatal si Dumnezeu Duhul Sfant sunt Duhuri sau folosind un limbaj mai vechi Fiinte Fluide, Dumnezeu Fiul are acum trup uman NEMURITOR dar cat a fost pe pamant a avut doar trup uman muritor. Tot ce am scris eu este Biblic.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Spune-mi la cine se ruga, ca doar el era zeul suprem.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Dumnezeu Fiul cand A RENUNTAT la prerogativa de Dumnezeu INTRUPANDU-SE ca om se ruga Dumnezeului Tata pentru al ajuta fiindca El nu mai avea puteri de Dumnezeu ci era doar un om normal. Si inca ceva, pune mana si studiaza ca parca sti sa citesti.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Bagi de la tine asta. Cu ateii nu tine

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ce raspuns, de nimeni nu il crede

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Eu nu-mi permit sa "bag" ceva caci imi compromit viitorul, nu ai inteles inca asta?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Asta cu crezutu e de la cei ce nu stiu sa citeasca, tu crezi sau citesti? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

ASA se intampla cand le Scoti din burta

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Dovada.

| sadrian46 a răspuns (pentru danut):

Da, când îl scoți pe Dumnezeu la înaintare, poți să justifici apoi orice.
Dacă e așa, și dacă există, în mod sigur este un zeu foarte mare, de ce? Nu se supără, oricâte tâmpenii s-ar scrie despre el. Asta ar fi cea mai concludentă dovadă a existenței lui.

| danut a răspuns (pentru sadrian46):

" în mod sigur este un zeu foarte mare, de ce? Nu se supără, oricâte tâmpenii s-ar scrie despre el. "
Este Dumnezeu si nu zeu, nu se supara asa cum un Tata care isi iubeste copii nu se supara pe ei ci doar ii dojeneste cu dragoste. Unii doresc sa fie siguri de prezenta LUI ca sa stie sigur ce varianta"
de comportament sa aleaga dar Dumnezeu vrea ca noi sa ne comportam natural nu conform intereselor, de aceia nu se arata.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Zeul evreu are un singur popor, cel evreu, si e cam gelos.Asa zice in biblie. Daca nu asculta de el, le mai da cate un razboi, viol, ardere pe rug.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Chiar nu ai inteles nimic dar nu-i nimic, vom persevera. Mai intai iti spun ca daca nu arati respect iti dau ignore, nu este un zeu ci Dumnezeu (cu D mare). Zeul este o plasmuire umana, Dumnezeu ESTE o fiinta VIE. Dumnezeu nu are poporul evreu ci Israel care in VT a fost poporul evreu iar acum o parte din crestinatate. Cam greu de inteles pentru unul care citeste doar de pe net.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Te jignii?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Fiinta vie? Unde locuieste?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Exodul 20
Cele Zece Porunci
1 Atunci, Dumnezeu a rostit toate* aceste cuvinte şi a zis:
2 „Eu* sunt Domnul Dumnezeul tău, care te-a scos** din ţara Egiptului, din casa robiei.
3 Să* nu ai alţi dumnezei afară de Mine. Deci zei sau dumnezei tot aia e

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Eu nu ma simt jignit, ar fi trebuit sa pricepi acest lucru demult.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

In Univers, in capitala Universului.

| ania a răspuns:

Sunt și acum țări în care e interzisă Biblia, în unele țări musulmane, comuniste creștinii sunt și azi omorați.Degeaba interzici Biblia standardele ei morale sunt înscrise in conștiința fiecăruia dintre noi și ne aduc vinovăție și nefericire de câte ori încăcăm poruncile ei.

| RAY a răspuns:

Si asa nimeni o citeste decat atei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, pentru că nu ar avea nici un efect, și nici un sens.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Nu are? Ia sa vedem. Daca un copil citeste sau aude ce e scris in biblie despre crime, razboaie, nimicire, etc, oare ce ajunge acel copil?

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu este singurul loc unde el citește sau aude despre acestea. Va afla despre ele de la TV, de pe Intenet, din desenele animate. Nu le putem interzice pe toate.

| AG777 a răspuns (pentru Octavian199):

Serios, ia sa vedem daca un copil se uita la filme de groaza sau de actiune, ori joaca jocuri pe pc cu violenta cum ar ajunge acel copil

| GabiDumitrescu a răspuns:

La o prostie mai mare nu te puteai gindi? As propune o lege prin care toate exemplarele in libera circulatie sa aiba un disclaimer care sa zica clar ca e o lucrare DE FICTIUNE. Aoleu, danut, cartea barbosului... fiindca scrie in ea, nu? Ce rationament circular misto.

| Octavian199 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, ma, dar toti se iau dupa ea, si ajung fanatici.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Octavian199):

Nu "toti" se iau dupa ea. E suficient sa mai citesti doua-trei carti pe linga ea si sa gindesti logic. Plus de asta, poti sa iei doar chestiile bune de acolo si tot esti un pic cistigat. Gen sa nu furi, ca restul poruncilor sunt cam de cacao. happy

| Panamax a răspuns:

Ar avea efectul contrar.
Da-le oamenilor ce vor.Paine, circ si cativa zei la care sa se inchine.
Daca le dai un zeu 3 in 1 i-ai scapat de politeism.

| Octavian199 explică:

* Ioan 2 cu 12
12 După aceea, S-a coborât la Capernaum, împreună cu mama, fraţii* şi ucenicii Lui; şi acolo n-au rămas multe zile. Ca sa vezi.Mai avea frati, poate mai mari.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Frati VITREGI, Iosif fusese casatorit anterior si avea copii din casatoria anterioara, fratii si surorile Sale erau mai in varsta ca EL.
Maria NU a mai avut copii si nici cu familia lui Iosif nu a mai stat dupa crucificare. Dar ce-ti spun eu, voi chiar NU CITITI Biblia, deloc?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Cam multi frati, nu?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ia sa vad ce zice in biblie.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Nu scrie nicaieri ca Iosif a mai fost casatorit

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Pai citeste ca de aia ti-a dat Dumnezeu cap.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ai cautat bine?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nicidecum, se vede ca nu citesti presa, exista in Ecuador o femeie de 39 de ani care are 45 de copii (in anul 2019).

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"Frati VITREGI, Iosif fusese casatorit anterior si avea copii din casatoria anterioara, fratii si surorile Sale erau mai in varsta ca EL.
Maria NU a mai avut copii si nici cu familia lui Iosif nu a mai stat dupa crucificare."
Nu știam că și adventiștii susțin poveștile ortodoxe, culese din tradiții și fără temeiuri biblice.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Nu ti-as mai raspunde avand orientarea laa care ai aderat DAR pentru confirmare, nu sunt traditii ortodoxe ci documentari istorice evreesti. Adventistii au arheologi in Israel care fac cercetari impreuna cu evreii de foarte multi ani avaand acces la arhivele evreiesti la care cei ca tine nu vor ajunge niciodata. Asta a fost asa ca sa nu te mai zbuciumi dar tu in esenta nu ai treaba cu Hristos. P.S. Daca citesti o BIBLIE NEMODIFICATA de voi vei descoperi multe din ce am scris si in EA.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

" Daca citesti o BIBLIE NEMODIFICATA de voi vei descoperi multe din ce am scris si in EA." - dacă ar exista așa ceva scris în Biblie ai fi adus argumente, dar ala sunt vorbe goale ca de obicei.
" documentari istorice evreesti. Adventistii au arheologi in Israel care fac cercetari impreuna cu evreii" - mă faci să rîd!
Dacă Isus n-ar fi fost întîiul născut al lui Iosif n-ar fi avut dreptul legal de a moșteni tronul lui David.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

"mă faci să rîd!"
Atata poti, atata dai.
"Dacă Isus n-ar fi fost întîiul născut al lui Iosif n-ar fi avut dreptul legal de a moșteni tronul lui David." Nu mai spune, a fost intaiul nou nascut al Mariei care era descendenta pe linie directa cu David, chesti arheologice care te fac sa razi. Apopos, avem destui arheologi adventisti in Israel, asta ca sa razi pe deplin.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Îți dai seama ce îndrugi? Arheologi care au descoperit că Iosif fusese căsătorit anterior? Bine barem că nu mai zici iar că Biblia susține aceasta.
" a fost intaiul nou nascut al Mariei care era descendenta pe linie directa cu David" -mda, era și ea descendenta lui David, dar genealogiile și moștenirile se făceau după tată.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

" moștenirile se făceau după tată."
Se faceau si dupa mama, dar te lauzi ca ai citit Biblia sau ai citit DOAR ce-ti spune de la regat? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Cum se face ca, copiii cei mai ai lui Iosif nu au fost mostenitori?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Mostenitori la CE, tu nu ai citit nimic din Biblie dar faci tot felul de comentarii din burta. Hai ca devi obositor cu intrebari fara sens. Vor fi si fratii lui Hristos mostenitori (vezi apostolul Iacov care a fost fratele vitreg al lui Hristos) dar odata cu restul omenirii, toate rudele lui Hristos sunt la ODIHNA (adica moarte) si asteapta reaniverea.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Cum sa reinvii? Daca se putea sa reinvie careva, o facea.Dar cum reinvii tu un corp putrezit?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

DACA nu citesti Biblia ce sa fac eu, sa-ti dau mura in gura? Nu eu o fac ci Dumnezeu o face cu fiecare.

| Octavian199 explică (pentru danut):

'Ti-am dat la pate' cu niste versete, dar ai zis ca nu sunt din noul testament, si nu se pun rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Care si unde? Poate ai gresit adrisantul. laughing

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Să înțeleg că te tăvăleși pe jos de rîs de la afirmațiile tale cu arheologii care au descoperit că Iosif fusese căsătorit anterior și că Maria n-a avut copii cu Iosif?
" DOAR ce-ti spune de la regat? " - Regatul a fost tema principală a învățăturii lui Isus. Și În Biblie scrie despre regat, nu de la regat.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

"Să înțeleg că te tăvăleși pe jos de rîs de la afirmațiile tale cu arheologii care au descoperit că Iosif fusese căsătorit anterior și că Maria n-a avut copii cu Iosif?"
Nu dragule, pentru asta nu trebuiau arheologi ci doar consultate (de cei care au acces) la cronicile evreiesti de sub Zidul care a mai ramas din Templul de la Ierusalim. Dar da, adventistii au arheologi si care au lucrat in Ierusalim multi ani, eu cunosc unul dintre ei care a sapat 15 ani in Ierusalim. Este real, daca te faci adventi stigur il vei cunoaste si tu, la ora actuala preda la Universitatea Adventista din Bucuresti (Cernica).

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Sincer, înțelegi ce afirmi?
Sunt puține referiri istorice la Isus, tu însă crezi că sunt cronici referitoare la tatăl lui adoptiv!
Și ca să vezi, sunt ținute în secret de adventiști! laughing

| danut a răspuns (pentru iurii75):

De evrei, nu de adventisti si daca te-ai uita mai des la Discovery ai vedea si ce se gaseste sub zidul ramas din Templul din Ierusalim. Sigur, eu inteleg ce spun dar tu poti citi si o Biblie nemodificata de ai tai?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Biblia e una singura.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"De evrei, nu de adventisti " și nu afirmai tu că " arheologi adventiști" au acces la aceste "materiale secrete"?
Deci vezi ce răi sunt respectivii ascunzând dovezi istorice ale existenței lui Isus?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ce vrei, sa oblige toti satanistii sa cereteze oarecare documente? Isus NU ARE nevoie de repere istorice, EL ESTE DUMNEZEU (Iahve cum ii spuneti voi).

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Aș vrea să mai gîndești barem puțin cu capul, nu să îndrugi prostii!
"EL ESTE DUMNEZEU " - să înțeleg că în sfîrșit ești în stare să răspunzi dacă este cineva mai mare în cadrul "trinității" pe care o promovezi, sunt toți fără început si care sunt relațiile în treime?
De dovedi Biblice nu mai zic, deja am văzut că n-ai.

Dar culmea, susții că ați fi găsit ceva care să dovedească că Iosif ar fi fost căsătorit anterior,(ceea ce este o minciună) dar dovada (care nici nu trebuie căutată căci nu e ascunsă ci disponibilă pentru toți) că textul pe care te bazezi este apocrif (1 ioan 5:7 (Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul* şi Duhul Sfânt, şi** aceşti trei una sunt.), (culmea, sunt luate în paranteze deoarece e recunoscut faptul că nu sunt autentice) adăugat de un susținător al trinității ca și tine - n-o vezi! Halal.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ca sa nu o mai mentolim ca sunteti obositori si obtuzi in intelegere:
Textus Receptus varianta latina
1 Ioan 5, 5:7 Quoniam tres sunt, qui testimonium dant in cælo: Pater, Verbum, et Spiritus Sanctus: et hi tres unum sunt.
Textus Receptus varianta greaca
1 Ioan 5, 7 5:7 ὅτι τρεῖς εἰσιν οἱ μaρτυροῦντες ἐν τῷ οὐρaνῷ ὁ πaτὴρ ὁ λόγος, κaὶ τὸ ἅγιον πνεῦμa κaὶ οὗτοι οἱ τρεῖς ἕν εἰσιν
Textus Receptus varianta King James
1 Ioan 5, 5:7 For there are three that bear record in heaven, the Father, the Word, and the Holy Ghost: and these three are one.
"(culmea, sunt luate în paranteze deoarece e recunoscut faptul că nu sunt autentice) adăugat de un susținător al trinității ca și tine - n-o vezi! Halal.:
UNDE VEZI TU PARANTEZE gicule?
Adevarul ca voi nu veti vedea cerul niciodata daca continuati cu asa ceva, nu o spun eu ci chiar Dumnezeu. Pocaiestete si lasa-i pe demonizatii ce folosesc numele Domnului ca toti vor ajunge in Focul Vesnic.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Copilașule, pînă și variantele ortodoxe recunosc faptul neautenticității.
Căt privește "textus receptus" tu serios nu înțelegi ce îndrugi?
rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

și deja am înțeles că tot nu ești în stare să răspunzi.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ti-am prezentat textul de baza al NT. Mai mult duhul care va stapaneste va va duce unde nici nu va inchipuiti.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

La ce sa raspund cand tu habar nu ai ce in seamna Textus Receptus.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Lamureste-ma odata.Ce e Dumnezeu? Duh sau persoana?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Care din Cei trei?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Deci.Crestinismul e politeist pana la urma rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Sau pe tine nu te duce capul deloc. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Nu ai zis tu 'Care dintre cei 3?'?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

"1Ioan 5,7. Cãci trei sunt care mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvântul si Duhul Sfânt si acesti trei una sunt."
Pentru mintea ta (?) ceea ce ti-am relatat eu se intelege Duhovniceste, lucru la care tu in esenta nu poti ajunge deoarece "nu esti dotat" cu acest spectru al cunoasteri. Pentru tine este ca si cum ai dori sa vezi in specrul undelor radio fara utilaje specializate. Pentru a intelege aceste lucruri ar trebui sa faci niste schimbari radicale in viata ta lucru care eu nu cred ca ar fi posibil.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Vrei sa iti dau si eu citate din 'Dracula'?'Dracula' e un fel de biblie rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

E clar, daca compari Biblia cu dracula (?) este mai mult ca evident ca ai depasit nivelul intelectual al unui "chirias" al unei crese. Tot inainte luminatia ta, mai ai ceva pana la subprimara dar insista.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Biblia nu e o carte de povesti evreiesti?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Vezi ca Budha a existat rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Dupa tine si Dex-ul este o carte de povesti.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Esti sigur, ce dovezi ai? Eu nu cred in basme asiatice.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Il chema Gautama Siddhartha,'Cata pe goagle'.Si era doar lider religios.Era nepalez

| Octavian199 explică (pentru danut):

Dex-ul e doar o inventie omeneasca.rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Si TU esti o inventie omeneasca Gicule, dar inca nu te-ai prins.rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ti-am mai spus DOAR IDIOTII cauta intelepciunea pe Net. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Inventia naturii este je.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Esti inventia lui Dumnezeu dar din nevfericire te-ai defectat la "iesire". laughing

| Octavian199 explică (pentru danut):

Inventia naturii.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Daca tu esti din tarana, lasa pe altul sa fie din celule rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Desteptu lu peste, si celule sunt din tarana (tabelul lui Mendeleev). laughing

| Octavian199 explică (pentru danut):

Tarana nu e in tabel.Si ia transforma tu tarana in ceva lichid sau gazos. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ai "dreptate", materialele pentru ORICE se gaseste plutind prin aerul cosmic, nu? rolling on the floor)

| Octavian199 explică (pentru danut):

Nici din tarana nu sunt rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ai dreptate, tu esti facut din substante care nu exista pe Terra. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Nu au existat la inceput.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Am inteles au aparut odata cu aparitia ta. laughing

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ai dedus prost rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

rolling on the floor
Copilașule, textus receptus nu este "originalul" cum afirmai tu anterior! Manuscrisele originale nu mai sunt, sunt copii ale lor care sunt foarte apropiate de timp de originale, și minciuna pe care te bizui lipsește din ele.
Cît privește textus - cea de a treia ediţie, apărută în 1550, Estienne a adăugat o critică a textului şi trimiteri la pasaje din aproximativ 15 manuscrise, inclusiv Codex Bezae, din secolul al V-lea, şi Septuaginta. Această ediţie a lui Estienne a fost acceptată pe scară largă, astfel că, mai târziu, ea a constituit punctul de plecare pentru aşa-numitul Textus Receptus, sau text general acceptat, care a stat la baza multor traduceri ulterioare, printre ele figurând şi King James Version, din 1611.
Încă o dată - în 1550! Și tu bați cîmpii că este "originalul"!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

"Manuscrisele originale nu mai sunt, sunt copii ale lor care sunt foarte apropiate de timp de originale:
Cum sa nu fie texte din perioada lui Hristos, poate ai auzit de: "manuscrisele de la Marea Moarta" sau alea sunt tot copi la copi la copi iar tu il desconsideri pe Yehova, ba chiar il faci neputincios in a-si gestiona scrierile, sti cum a spus Hristos lui Petru, asa iti spun si eu, INAPOIA MEA Satana. Terxtus Receptus este acceptat ca original sau cel mai aproape de original asa ca fugi cu Diavolul de aici.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Mă uimești tot mai mult, doar că în partea proastă.
La marea moartă sunt manuscrise ale scripturilor ebraice (vechiul testament)
FRAGMENTUL RYLANDS - cel mai vechi manuscris al evangheliei lui Ioan datează din sec.2 mai există un manuscris, care conţine cea mai mare parte a evangheliei lui Luca şi a lui Ioan, şi anume Bodmer 14, 15 (P75), ce datează din anii 175 e.n.–225 e.n.
Nu te mai încarc cu alte detalii, sper să ajungă la tine că manuscrisele originale nu sunt, (originale sunt cele scrise personal de Matei, Luca, Marcu și Ioan). Avem acces în schimb la copii foarte apropiate de perioada scrierii originalelor. Cu toate acestea unii le ignoră și declară origilală o traducere din 1550 astfel desconsiderîndul pe Iehova care s-a îngrijit ca să avem acces la scrieri fidele și să putem astfelelimina minciunile adăugate de unii în Scripturi și pe care se bazează unii cărora le e lene să facă cercetări. De fapt nu atăt lene căt nedorința de a recunoaște că-și bazează convingerile pe minciuni.
P.S. Nu mă interesează cum stai cu taică-tu, care din voi e înainte și care în urmă, promovați aceiași minciună.

| Octavian199 explică:

Matei 13 cu 55-56
55 Oare* nu este El fiul tâmplarului? Nu este Maria mama Lui? Şi Iacov**, Iosif, Simon şi Iuda nu sunt ei fraţii† Lui?

56 Şi surorile Lui nu sunt toate printre noi? Atunci de unde are El toate lucrurile acestea?"

| Octavian199 explică:

Ateismul e fanatism?

| Octavian199 explică:

Prostie? Tu ce erai cand te-ai nascut? Crestin, musulman, iudaic, hindus, etc? Sau in ce credeai?

| TristanTzara a răspuns:

Nu numai una.

| Teffan a răspuns:

Nu mai are sens oricum nu prea o mai cumpără nimeni în afara de creștini înfocați născuți într-un mediu de creștini înfocați.

Tinerii de astăzi sunt în majoritate neatinsi de creștinism iar dacă vor spirtiualitate apelează la cu totul alte surse non creștine.

| Octavian199 explică (pentru Teffan):

Mai un dragon ball z, mai un Naruto.

| LupusDei1993 a răspuns:

Dar DE CE doar Biblia?

Pentru ca gadila la mandria unora?

| AG777 a răspuns:

O astfel de petitie se semneaza poate prin Coreea de Nord, stat cu conducere atee de extrema stanga si lipsit de dezvoltare, intr-un stat democratic nici pomeneala

| Gwydion a răspuns:

Eu sunt ateu, dar ar fi un haos total fara cartea aia, chiar daca nu e adevarat ce scrie in ea

| Octavian199 explică (pentru Gwydion):

De ce? Daca exista legi.