| greyhound a întrebat:

Ati venit de la slujba? Bun, am si eu o intrebare. Daca sa zicem ca de maine Dumnezeu si Satan n-ar mai exista, ce s-ar intampla cu sufletele celor morti?

13 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Nimic. Cine spune ca de fapt sufletul este o realitate? Este o teorie religioasa.
Daca chiar ar exista sufletul, asa cum il prezinta in momentul actual, el este impamantat in constiinta si s-ar pierde odata cu moartea.

| dragos38 a răspuns:

Nu exista satana, diavol e.t.c. diavol vine din grecescul dimon(nu stiu daca am scris corect)adica a barfi, deci cei care barfesc i putem considera demoni, e.t.c. si intrebarea ta e cam ciudata ''de maine nu ar mai exista d-zeu''divinitatea nu e chiar asa dupa cum si-a imaginat omul sau cum il prezinta biblia un ''mos cu parul alb''
este rodul imaginatiei noastre. divinitatea nu poate fi descrisa si nici cunoascuta este mult prea complexa.pai noi nu cunoastem propiul nostru sistem solar in totalitate intre timp s-a mai descoperit inca 1 sau 2 planete care fac parte din sistemul nostru solar pe langa cele 8 cunoscute.si te asatepti sa cunostem divinitatea.happy

| Maxim96 a răspuns:

Nu poate sa fie asa ceva, ca Dumnezeu sau satan sa-si inceteze existenta.
Daca ar fi asa, atunci nu ar mai fi nimic.

| AlexeHellsing a răspuns:

Logica ar fi: Dumnezeu este totul, nu-i Dumnezeu nu-i nimic, fără oameni, suflete, Rai, iad, pământ, băcănia din centru... Dumnezeu nu poate să nu existe.

| dragos38 a răspuns (pentru Maxim96):

Nu exista satan, diavol, lucifer, aghiuta.astea sunt prostii sunt inventii ale preotiilor rodul imaginatiei bolnave.

| Maxim96 a răspuns (pentru dragos38):

Daca am admite ca acestea nu exista, atunci de ce nu admitem ca nici creierul tau nu exista?

| dragos38 a răspuns (pentru Maxim96):

happy ma umfla rasul, probabil d-zeu se plictisea si ce a zis el, ia sa creez eu o finta malefica, sa am cu cine sa-mi etalez muschii happysi de atunci se tot lupta probabil de aceea exista si o zi libera ceea de a 7 cand probabil doamne, doamne a obosit si ai zis oponentului sau, stop sa ne odihnim putin ca nu mai pot reluam lupta dupa 24 h. si dracu inchelitat a fugit ascunzanduse in pantecele pamantului si de atunci doamne, doamne il tot cauta dar nu-l mai gaseste.si de atunci ne-a avertizat dumnezeu aveti grija ca in pantecele pamntului se ascunde un drac impielitat, dar cand va iesi o sa vedeti atunci o super gala de K1 ce n-ati mai vazut de la Bruce-lee incoace(sigur bruce-lee sta de-a dreapta domnului bodyguard ingerilor. happy sau bea o bere in rai alaturi de isus hristos. cine stie

| dragos38 a răspuns (pentru Maxim96):

Adica cu alte cuvinte divinitatea nu are ce face altceva decat sa-si creeze singur oponenti hm.toti aia pe care-i vezi la tv. spunand ca sunt posedati de cine stie ce entitati sunt de fapt bolnavi psihici si trebuie dusi la doctor nu la biserica

| mgtow a răspuns:

Savantii spun ca noi detinem niste particule microtubulare in creier, dupa moarte acestea se duc in spatiu asa sufletul nostru ramane acolo, se pare ca isi dau seama ca avem un suflet dupa atatea investigatii si asa e daca nu aveam suflet nu eram rai nici buni eram ca statuile nu vorbeam nu radeam nimic sau vorbeam in sec.

| 4b a răspuns:

In prima zi a saptamanii slujba? parca am auzit ca sabatul e zi de sarbatoare, da mno, cum omul se baga peste tat, schimba dupa bunul plac ce are chef.
Amu sa revin la scenariul tau: suflarea de viata mere la Creator, dar daca n-ar mai exista, atunci ceau si pusy suflare; ne-am rezuma numai la trup care va fi supus putrezirii.
Sanatatewinking

| greyhound explică (pentru 4b):

Esti adventist?

| 4b a răspuns (pentru greyhound):

Cu adventistul sunt adventist, cu ateul sunt ateu, cu grecul sunt grec si tat asa...alte nelamuriri mai ai? big grinwinking

| JustSolutions a răspuns:

Iti dai seama ca daca nu ar mai exista creatorul nu ar exista nici creatia