| Meme10Memu a întrebat:

Atmosfera e un mediu prin care trec unde. Omul e un mediu prin care trec unde si nu poate sa-si formeze o parere obiectiva despre nonexistenta lui dz si libertatea de alegere?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu putem avea o părere obiectivă despre Dumnezeu deoarece existența lui Dumnezeu este incognoscibilă.

| darrio2007 a răspuns:

Nu prea inteleg ce vrei sa spui.

| Meme10Memu explică (pentru darrio2007):

Mediu vidat, mediu cu materie, mediu etc. De fapt doar ceva care e sursa primordiala a undelor nu poate fi numit mediu. Lumina e unda.

| RAY a răspuns:

Cu toti suntem agnostici, atei agnostici sau teisti agnostici, diferenta e ca uni nu cred iar alti cred, de stiut nu stie nimeni daca exista vreun creator.

| FreddieM a răspuns:

Pare interesanta intrebarea, dar nu pricep treaba cu undele. Poti elabora niste detalii, te rog?

| Meme10Memu explică (pentru FreddieM):

Un mediu cotropit de unde. Perceptiile omului asupra realitatii depind de cum trec undele prin el ca mediu. In fizica cuantica nu se poate determina pozitia si viteza in acelasi timp pentru ca omul e mediu. Doar ceva inteligent care e format din unde care au viteza macar precum viteza luminii poate detecta in acelasi timp viteza si pozitia.
De aceea omul e imposibil sa aiba o parere obiectiva. De aceea legile umane sunt arbitrare. Cat despre libertatea de alegere aceasta exista insa e greu sa ne dam seama noi oamenii ce am ales nesiliti de nimic si ce am ales din constrangere. Orice alegere luibera depinde de anumiti factori fie genetici etc dar asta nu inseamna ca nu se poate numi alegere libera. De exemplu cineva e liber sa aleaga sa mearga sau sa stea insa nu e liber sa-si aleaga parintii etc. Libertatea de alegere e relativa si nu absoluta. Nici dz nu are libertate absoluta.

Fasciculul laser e un mediu unde pot incapea mai multi fotoni cu aceeasi frecventa, faza si directie de propagare.

| FreddieM a răspuns (pentru Meme10Memu):

Mersi de efortul depus pentru a formula raspunsul.
Pace

| Algo098 a răspuns:

Undele trec si se duc. La fel trece si fantezia, superstitiile si promisiunile false.

| oz_1736 a răspuns:

Fiecare varsta are jucariile ei: papusi, masinute, fete, femei, pastile, nepoti. Cam la fel si cu credinta. Creste sau descreste in functie de necazuri sau varsta