| AvalohAlyn a întrebat:

Au fost multe cazuri in care oameni aflati in moarte clinica au vazut deasupra corpului cum pluteau si vedeau doctorii si auzeau ce vorbesc iar apoi cand si-au revenit le-au spus doctorilor ce ziceau si ce faceau ei (doctorii)cat timp oamenii erau morti clinic..Asta a uluit si a impartit lumea medicala.Practic ei erau desprinsi cu sufletul de trup si vedeau tot ce se intampla apoi medicii aproband ca e adevarat dupa ce le-au zis ce se intampla cat timp erau morti clinic. Unii o sa zica ca e halucinatie dar cum poate fi ada ceva cat timp doctorii au afirmat ca ceea ce vazuse si auzise omul mort clinic a fost adevarat? Prea reala pare experienta ca sa fie o halucinatie.Si intrebarea mea e cum de au vazut si auzit tot daca unii sustin ca dupa ce mori iti pierzi cunostinta si nu mai functioneaza creierul? Sunt multe cazuri in care oamenii deci s-au vazut de sus cunmorti erau morti si ii resuscitau si este destul de inexplicabil asa ceva... Poate cineva sau ceva sa explice acest lucru? Sau e clar ca e o dovada a existentei vietii de dincolo? Ce parere aveti de asta si de astfel de cazuri?

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

După mine e o dovadă că sufletul are o viață aparte, independentă de trup, da, o dovadă vieții dincolo de mormânt.

| Freya1 a răspuns:

In religie se spune ca sufletul paraseste corpul si mai sta o perioada de timp pe pamant sa iti viziteze rudele si locurile dragi deci nu creierul e cel care functioneaza ci spiritul. Oameni de stiinta cel mai probabil au gasit o alta explicatie plauzibila sau spun ca nu este posibil asa ceva.Acuma depinde parerile vor fi mereu impartite si pana nu ajunge in acel punct nu avem de unde sa stim sigur nimic din ce se intampla cu noi dupa moarte

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Naty in religie dar nu si in biblie

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu daca in biblie ca nu am citit despre din astea acolo am spus ca asa se zice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am visat noaptea trecuta ca eram in casa parinteasca si venise o viitura ca un potop pe tot campul ( era o zi insorita si am facut cateva poze ) pana putin peste nivelul pervazului de jos de la fereastra ( in camera "buna" ) iar la scurt timp disparuse potopul ( se scursese la vale spre lunca toata apa aceea care acoperise tot campul ) si ma intrebam oare de unde venea acea viitura pentru ca nu ar fi avut de unde si apoi m-am trezit. O sa-i intreb pe parinti daca a fost vreun "potop". Sunt convins ca nu a fost nici un "potop" si ca in aparatul de fotografiat nu e nici o poza cu acel "potop". Este interesant ca si acum am in memorie o poza cu acel "potop" pe care am facut-o prin fereastra privind spre afara din casa. Deci visele sunt doar activitate cerebrala in timpul somnului si NU calatorii in afara corpului. Visele sunt imagini si evenimente IREALE generate de creier in timpul somnului, de obicei in momentele ce preced trezirea din somn. laughing

Inseamna ca nu murisera de fapt. Demonii pot induce in creier imagini si evenimente ce au avut loc in realitate. Demonii pot face la fel si cu premonitiile: induc vise care vor avea loc iar tot demonii fac in asa fel incat acele premonitii sa se adevereasca. happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Subconstientul poate inregistra ce aude in somn omul in operatie, si isi poate aminti sau imagina apoi dupa operatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

"Au fost multe cazuri in care oameni aflati in moarte clinica au vazut deasupra corpului cum pluteau si vedeau doctorii si auzeau ce vorbesc iar apoi cand si-au revenit le-au spus doctorilor ce ziceau si ce faceau ei (doctorii)".

"Subconstientul poate inregistra ce aude in somn omul in operatie, si isi poate aminti sau imagina apoi dupa operatie." - la explicatia asta m-am gandit si eu. Este o explicatie logica rationala si corecta si buna. happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi mersi happy