| RAY a întrebat:

Au scris apostolii sau niste anonim Evanghelia?

https://ro.wikipedia.org/wiki/Evanghelia_dup%C4%83_Matei
Această evanghelie nu susține că ar fi fost scrisă de martori direcți la evenimentele relatate:[13][14][15]

„Ele nu pretind că ar fi fost scrise de martori la viața lui Isus, iar istoricii au recunoscut de mult că ele au fost produse de creștini din a doua sau a treia generație, trăind în alte țări decât Isus (și Iuda), vorbind o limbă diferită (greacă în loc de aramaică), trăind în circumstanțe diferite și adresându-se unui public diferit.[15]"
—Bart D. Ehrman, The lost Gospel of Judas Iscariot: a new look at betrayer and betrayed.
Documente de la începuturile creștinismului spun că apostolul Matei a scris de asemenea Evanghelia după Evrei.[16][17][18]

Brown, Erhman și Amy-Jill Levine cred că „Evanghelia după Matei a fost scrisă la origini în limba greacă de către cineva al cărui nume nu ne este cunoscut și care se baza pe surse cum ar fi Evanghelia după Marcu și sursa Q."[19][20][21] Totuși alți cercetători și-au exprimat dezacordul cu aceste idei.[21][22]

„Ceea ce cei mai mulți nu-și dau seama este că titlurile lor au fost adăugate ulterior de creștini din secolul al II-lea, la decenii întregi după ce aceste cărți fuseseră scrise, pentru a putea pretinde că ele au fost scrise de apostoli. De ce ar fi făcut asta creștinii? Amintiți-vă discuția anterioară asupra formării canonului Noului Testament: numai cărțile care erau apostolice puteau fi incluse. Ce trebuia atunci făcut cu evangheliile care erau citite și larg acceptate ca autorități în timp ce fuseseră scrise în mod anonim, cum a fost cazul celor patru evanghelii din Noul Testament? Ele trebuiau asociate cu apostoli pentru a putea fi incluse în Canon, așa că le-au fost atașate nume de apostoli.[23]"
—Bart D. Ehrman, Truth and Fiction in The Da Vinci Code : A Historian Reveals What We Really Know about Jesus, Mary Magdalene, and Constantine

32 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Sunt doar 4 Evanghelii, si toate vorbesc despre viata Mantuitorului. Nu sunt nici 12 dupa numarul apostolilor, si niciuna nu este in contradictie cu alta sau cu Vechiul Testament.
Normal ca ele au fost scrise in limba celor care le-a scris; dar au fost preluate de greci pentru ca evreii le-au respins si nu acceptau pe Isus Hristos ca fiind Mesia.
Cine cunoaste scrierile lui Pavel isi poate da seama ca Epistola catre Evrei a fost scrisa de el, dupa bogatia cunostintelor lui fata de lege, jertfe, a sanctuarului ceresc; si in final a lucrarii si prieteniei lui cu Timotei (Evrei.13:23).

| Ion4k a răspuns (pentru anonimg):

Da sunt total de acord.multumesc.

| RAY explică (pentru anonimg):

De pavel da, a fost scris de el, dar eu vorbesc de cele 4 evangheli, pavel nu a scris vreo evangelie

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Pai Pavel a fost prima generatie de crestin. De fapt cam el a intemeiat crestinismul. Eu cred ca nici nu avea informatiile despre ce a facut s-au spus Isus ca altfel sigur ar fi scris despre ele. El a avut doar o vedenie sau halucinatie cu Isus cum au multi si in zilele noastre daca cauti pe Youtube. Eu tind sa cred ca evangheliile sunt inventii pur umane.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Dar pavel nu a scris nici o evangelie, nici nu a povestit de viata lui iisus

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Si eu ce-am spus?

| RAY explică (pentru mentholinks):

La fel, wow gandim in comun

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Apostolul Pavel nu a scris nici o Evanghelie.
Ba inca Luca nu a facut parte din ce 12, si totusi el a scris una din Evanghelii pe baza marturiei oamenilor. Tot Luca a scris si "Faptele Apostolior". Ce vreau sa spun este ca nu conteaza cine le-a scris; conteaza ca toate au fost scrise sub inspiratie divina.
Si au fost scrise mai multe Evanghelii pentru ca sa intelegem ca aceasta poate fi vazuta din mai multe parti, tot la fel cum frumusetea unui diamant poate fi vazuta din mai multe laturi.
Astfel, unii au vazut Evanghelia prin prisma Vechiului Testament (Matei sau Marcu are foarte multe trimiteri catre Vechiul Testament amintind mereu expresia: "Sta scris" sau "Este scris"); Ioan, ucenicul care statea cu capul plecat pe pieptul lui Isus (Ioan.13:25), (Ioan.21:20) a vazut Evanghelia prin dragostea lui Dumnezeu; iar Luca nefiind martor imprejurarilor petrecute, a scris Evanghelia asa dupa cum i-au instorisit-o martorii oculari, si dupa ce mai inainte a facut cercetari amanuntie cu privire la lucrurile care s-au intamplat.
La fel este si astazi: chiar daca nu mai scriem o alta Evanghelie, noi vorbim altora despre ea asa cum o vedem noi, atat cat am cercetat noi insine despre ea. Dar important este ca sa fie acelasi Duh care i-a inspirat si pe scriitorii ei, si sa nu fie duh de cearta (Filipeni.1:15,17).

| RAY explică (pentru anonimg):

Stii ca eu am intrebat altceva nu? intrebarea e simpla, Au scris apostoli sau niste anonimi Evangelia?

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Dintre cei 4 care au scris Evangheliile, doar 3 au fost apostoli: Matei, Marcu si Ioan.
Luca nu a fost apostol.

| RAY explică (pentru anonimg):

Deci tu spui ca apostoli au scris, nu ca „Ceea ce cei mai mulți nu-și dau seama este că titlurile lor au fost adăugate ulterior de creștini din secolul al II-lea, la decenii întregi după ce aceste cărți fuseseră scrise, pentru a putea pretinde că ele au fost scrise de apostoli?

crezi ca asta e o minciuna?

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Da, citatul dat de tine este o minciuna (chiar daca se gaseste in el si putin adevar).
Citatul nu ar fi fost minciuna daca in el nu s-ar fi gasit cuvantul "pretinde"; deoarece acest cuvant poate fi inteles prin dex si in sensul urmator: "A-și atribui o calitate, însușiri pe care nu le are".
Citatul este scris de autori necrestini care sunt vrajmasi Evangheliei.

| mentholinks a răspuns:

Apostolii nici nu cred ca stiau sa scrie. Pe vremea aceea doar oamenii invatati prin orase aveau acces la educatie si ma indoiesc ca niste tarani, pescari, cooptati de Isus aveau capacitati de scriere sau citire. Plus ca Evangheliile au fost scrise toate in greaca si nu limba pe care o vorbeau Isus sau apostolii.

| Mclaren12 a răspuns:

NT a fost scris de o familie de aristocrati evrei. Nimic din ce scrie acolo nu este adevarat deci nu este posibil sa fi existat martori.

| Ion4k a răspuns (pentru Mclaren12):

La fel tot sunt presupuneri false.dea lungul timpului nenumarati oameni au incercat sa doboare Biserica ca Arie cu minciuni si vorbe false dar nimic nu e adevarat.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Ion4k):

Dar ce este adevarat cumetre? Cristos care a murit si a inviat? Teoria familiei Piso este singura teorie existenta in momentul de fata care sa demonstreze originea NT. In comparatie cu personajele biblice, familia Piso chiar a existat in lumea reala. Existenta lor este cat de cat bine documentata, in timp ce existenta lui Isus in care crezi tu orbeste cu atata ardoare nu este documentata absolut deloc.

| Ion4k a răspuns:

Toate aceste sunt doar presupuneri.acestea sunt contra credintei si de aceea cauta si incearca sa gaseasca dovezi contra credintei ortodoxe dar nu sunt adevarate.

| mentholinks a răspuns (pentru Ion4k):

De unde stii tu ca nu sunt adevarate?