| unprietenaproape a întrebat:

Au suferit sfintii din cauza lui Dumnezeu?

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dacă te referi la creștinii autentici, da au suferit și suferă, dar nu din cauza lui Dumnezeu, ci pentru Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

In istorie au existat si exista tot felul de nebuni care au facut tot felul de nebuni pentru credinte bazate pe nimic, vezi nebuni care se arunca in aer pentru virgine

| T0T a răspuns:

Cred că toți am suferit din cauza lui Dumnezeu. Până la urmă el fiind creatorul a tot e și creatorul suferinței, nu? Nu spun că e un lucru rău. Poveștile unor sfinți sunt însă cazuri destul de extreme de suferință. Normal că va veni un creștin care va spune că acești oameni au ajuns în rai și acolo vor fi răsplătiți veșnic pentru ce au îndurat. Deci ce mai contează pentru sfinții ăia că au suferit o viață scurtă de om pe Pământ în raport cu o veșnicie în cea mai înaltă formă a fericirii? Să nu fi suferit strict din cauza lor și a umanității, atunci e mai grav că cu aia rămâne și se încheie povestea lor...

| DeyCj a răspuns:

Cică nu, deoarece sunt „oamenii" lui.Că şi ei sunt invenţii la fel ca el, asta-i altă treabă.Să nu uităm de Ştefan cel Mare care a devenit sfânt că a făcut beserici, el ucigând zeci de oameni în luptele duse de el; Dar e sfânt că aşa au decis popii!

| mentholinks a răspuns:

Nu exista sfinti si Dumnezeu nu-i lasa sa sufere pe cei pe care ii iubeste. Sfintii de care zici tu au fost doar oameni care n-au inteles de fapt ce vrea Dumnezeu de la noi.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Din cauza lui Dumnezeu nu au suferit ci din cauza lui Satan si-a acolitilor lui, care il urasc pe Dumnezeu si pe Fiul Său Isus,. Pentru ca ei oamenii indrumati de dumnezeu fac lucrurile pe care Dumnezeu le pretinde de la ei in deosebi isi iubesc semenii dar cei ce nu- si iubesc semenii, ii persecuția ii umilesc aduc tot felul de oprobrii asupra lor.În vreme ce se laudă ca sunt crestini,.Ai cui? Ai lui Satan!?

| oykoj98 a răspuns:

Ohoho... si cat...