| anonim_4396 a întrebat:

Au voie să picteze astfel de desene pe pereții mănăstirilor? http://amfostacolo.ro/FOTO/GENUINE/d013/13727/5274_6601_ 22.jpg
Credeți că este normal ca un copil să vadă asta? Mai ales pe dracii ăia.Așa bagă frica în oameni.

12 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

Nu vreau sa intru in dispute teologice referitor la picturile prezentate. Nu discut cat de mult reflecta ele adevarul Scripturii. Nu spun nici ca mi se pare normal, dar, din nefericire, copiii nostri sunt bombardati zilnic cu imagini (cele mai multe dintre ele in miscare) mult mai nocive decat acestea.

| Lizzu a răspuns:

laughing pai bisericile la noi in Romania TREBUIE impodobite ca altfel nu e frumos.
De ce sa fie simple? cu ce ar mai atrage?

Nu, din punctul meu unic de vedere, nu e deloc normal.
Inauntru pot desena cat vor ei si cate icoane vor.Pe dinafara pentru ce sa faca asta?

Dracii nu inseamna nimic daca nu le dai atentie. Aproape ca nici nu exista.

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Așa e. Oricum arată destul de bine.Nota 10 pentru nenea pictor.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pictorul da, merita.
Interpretarea si viziunea lor despre pacate, iad, rai si draci e o totala denaturare, asta daca exista un adevar.
E aproape o nebunie.

| Exilee a răspuns:

Da. Crestinismul NU DORESTE sa impuna nimic cu forta, ci doar NE ARATA LIMITELE si acele imagini trebuie sa fie de uin mare ajutor tuturor pentru ca sa nu depasim limitele moralitatii.

| iurii75 a răspuns:

Și dacă dracii au coadă, coarne și copite... Nu l-am zărit pe Dănilă Prepeleac, poate e pe celălalt perete big grin

| Dumniezău a răspuns (pentru iurii75):

Ce gluma buna, am ras de m-am crapat.

| iurii75 a răspuns (pentru Dumniezău):

Regret dar nu te pot ajuta, era la noi un țigan ce cosea papucii, dar și-a dat demisia

| Maxim96 a răspuns:

Asta e arta bisericeasca!

| Scarbo a răspuns (pentru Maxim96):

Seamana cu arta torturii mai mult.

| kira30 a răspuns:

Pai si desenele animate violente si filmele horror la care se uita copiii? De alea nu spuneti nimic?

| HueyFreeman a răspuns (pentru kira30):

Da, dar alea nu sunt impuse ca adevar si nu este amenintat nimeni pe baza lor si mai ales nu sunt expuse in locuri publice.