| SG1995 a întrebat:

Având în vedere că cele mai vechi scrieri Nou Testamentare sunt niște copii din secolul 2, cum s-a ajuns concluzia că cele mai vechi scrieri creștine (cele pauline) au fost inițial redactate în secolul întâi?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru ca altfel nu se putea explica raspandirea rapida a crestinismului printre pagani. Pavel a fost cel care a transformat crestinismul dintr-o religie pentru evrei intr-o religie pentru toata lumea. Si trebuie sa ai un motiv rational sa nu crezi ca scrierile sale au fost scrise de el (ceea ce intr-adevar se intampla cu anumite scrisori pauline din Noul Testament, dar nu cu toate).

| SG1995 explică (pentru doctorandus):

Despre teoriile lui Kennet Humphreys ce crezi?

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

Ah, asta ca Isus n-a existat niciodata este o teorie extrem de marginala. Practic oricine o sustine nu este profesor universitar de Biblie, de clasici, de istorie, etc.

Thomas L. Thompson este singurul profesor universitar calificat in domeniu care a aratat oarecare simpatie pentru aceasta teorie -- si nici macar el n-o accepta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca Crestinismul a aparut in secolul 1, dupa moartea lui Isus. Nu puteau fi mai vechi, ca atunci nu ar fi fost crestine.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Inițial, creștinismul a început să se dezvolte în Ierusalim și mai apoi în întregul Orient Mijlociu, devenind, ulterior, religie de stat în Armenia (301 sau 314), Etiopia (325), Georgia (337) și, în final, religia de stat a Imperiului Roman (380).