| Nilsson a întrebat:

Avea Iisus toate motivele din lume sa nu mearga la casa de inchinare Domnului?
Sa le luam pe rand:
- printre cei care veneau la sinagoga erau si iscoade de-ale fariseilor care Il pandeau sa gaseasca un motiv pentru a-L condamna la moarte;
- de doua ori era sa fie ucis de multime;
- liderii religiosi de atunci erau corupti si fatarnici;
- la templu se percepeau taxe de intrare iar acolo se desfasurau tot felul de activitati comerciale;
- se putea ruga si predica foarte bine si in alte locuri decat in templu sau in sinagogi;

Si cu toate acestea, El avea obiceiul sa vina cu drag in casa de inchinare dupa cum se mentioneaza in Luca 4:16:
``A venit in Nazaret, unde fusese crescut, si dupa obiceiul sau, in ziua Sabatului, a intrat in sinagoga.``

In ziua de azi, oamenii cauta tot felul de motive sa nu mearga la biserica si prefera sa stea acasa.

Răspuns Câştigător
| CiocolataBuna a răspuns:

Asa este...comoditatea si starea de bine te iau prin surprindere si daca nu te trezesti ajungi sa crezi ca si acasa e bine...Fi iubit/a!

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Citim din Biblie ca Isus mergea in fiecare SABAT la sinagoga (biserica).

| ania a răspuns:

La întrebarea femeii canaanence -unde trebuie să se închine oamenii din Ioan 4, Mântuitorul răspunde-vine ceasul și acum a și venit, când închinătorii adevărați se vor închia Tatălui în duh și-n adevăr, fiindcă astfel de închinători dorește Tatăl( v-23).Noul Tesament schimbă definiția a ce înseamnă Templu-Nu știți că voi sunteți Templul lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi.(1 Corinteni 3-16).Prezența lui Hristos nu e promisă într-un loc anume ci acolo unde se întâlnesc cei credincioși-Căci acolo unde doi sau trei sunt adunați în Numele Meu, sunt și Eu în mijlocul lor(Matei18-20)

| Nilsson explică (pentru ania):

Ai dreptate, prezenta lui Hristos nu data de constructia bisericii in sine, ci de faptul ca El e prezent acolo unde credinciosii stransi in numele Lui, fie ca sunt 2-3, fie mai multi.
Cat a trait ca om, Isus era prezent in locurile de adunare, fie ca era templul din Ierusalim sau alte sinagogi din tara, asta si pentru a fi un exemplu pentru noi.

| xerxes1 a răspuns:

Iisus s-a nascut evreu si a murit evreu.A avut alte obiceiuri si a respectat alte reguli.
A fost circumcis, nu manca carne de porc, mergea la sinagoga nu biserica crestina,
Daca ar invia nu cred ca ar pune piciorul intr-o biserica ortodoxa.

| CiocolataBuna a răspuns (pentru xerxes1):

De cr crezi asta? Ca "nu ar pune piciorul intr-o biserica ortodoxa"? Sau crezi ca ortodocsii sau alte confesiuni nu vor avea parte de mantuire? Sunt credinciosi ortodocsi care se inchina cu adevarat lui Dumnezeu si il iubesc pe El si viata lor e cum trebuiehappy

| danut a răspuns (pentru CiocolataBuna):

Vor avea parte de mantuire si unii dintre ortodocsi si din toate confesiunile DOAR daca vor trece testul final care va fi in curand dar Isus nu ar intra decat in una, cea care urmeaza cele lasate de EL si tin la cele 10 Porunci SCRISE de EL.

| gratargratar a răspuns (pentru danut):

Auzi ma... cica si ortodocsii o sa se mantuiasca, probabil dupa pocaniti. In sfarsit - o raza de speranta.
Tu ai citit epistolele sf. Ap. Pavel? Sau e prea ortodox pentru tine?

Dupa mintea voastra mica, Iisus se vrea cantand la chitara, tinand serviciu religios de 2x pe saptamana si band ceiuc. Sfantii parinti nu au stiut asta, ca n-au avut case de inchinare, doar Biserici... Voi oricum il cunoasteti mai bine pe Dumnezeu decat oamenii care traiesc in pustie. De la batic si ceiuc vi se trage.

| xerxes1 a răspuns (pentru CiocolataBuna):

Daca Iisus ar fi vrut sa-si schimbe religia pe care a mostenit-o de la parintii lui, ar fi facut-o deja.
A zis clar ca nu se schimba nimic din lege. Lege pe care crestinii o ignora.

| Nilsson explică (pentru gratargratar):

Pe tine nu te caracterizau astfel de replici batjocoritoare.
Sa stii ca in bisericile adventiste cantarile sunt in stilul de muzica corala, fara chitara sau tobe, si slujebele religioase nu sunt intalniri de ceai. Nici femeile nu sunt obligate sa poarte capul acoperit.
Pe vremea apostolilor, ei propovaduiau evanghelia si in sinagogile evreiesti din diaspora, dar si in case particulare de adunare:
``Spuneti sanatate Priscilei si lui Acuila, tovarasii mei de lucru in Hristos Isus, care si-au pus capul in joc, ca sa-mi scape viata. Le multumesc nu numai eu, dar si toate bisericile iesite dintre Neamuri.
Spuneti sanatate si bisericii care se aduna in casa lor.`` Romani 16:3-5
`` In odaia de sus, unde eram adunati, erau multe lumini.
Si un tanar, numit Eutih, care sedea pe fereastra, a adormit de-a binelea in timpul lungii vorbiri a lui Pavel; biruit de somn, a cazut jos din catul al treilea si a fost ridicat mort.`` Fapte 20: 8-9
Asemanator oarecum cu intalnirile comunitatilor neoprotestante in case particulare din perioada persecutiei comuniste.
Oricum, discutia e alta, nu e vorba de promovarea unei anumite religii, ci de a urma exemplui lui Iisus care ne-a aratat ca o viata de credinta autentica se manifesta cel mai bine in cadrul unei comunitati care Il cauta pe Dumnezeu.
Macar daca s-ar duce majoritatea ortodocsilor la biserica mai des decat de Paste si de Craciun tot poate ar mai invata ceva.

| danut a răspuns (pentru gratargratar):

Tu ce crezi, oi fi citit ceva din Pavel sau n-oi fi citit? In privinta mintii, fiecare cat a "primit". In privinta chitarii, eu am crescut asultandu-l saptamanal la orga pe Horst Gehann. Si tu la fel, nu, domnu cu creierul mare?