| SaveTheNature a întrebat:

Avem constiinta, ratiune. Dominam planeta. Si pe deasupra existam.
Intrebare de ce?

Răspuns Câştigător
| kiv1990 a răspuns:

Pentru ca este o intrebare care nu are inca un raspuns bazat pe dovezi si argumente stiintifice!
Trebuie sa avem rabdare pana cand se afla, si atunci o sa stim cu siguranta! laughing

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ratiunea,constinta am dobandito prin evolutie, nu dominam planeta ea ne domina pe noi, in momentul de fata natura se joaca cu noi

| Zenit313 a răspuns:

Daca nu avem inamici naturali, asta nu inseamna ca dominam planeta.
Planeta ea ne domina pe noi!

De ce existam?!
Nu stim, trebuie sa aflam prima data CUM am aparut in existenta.
Trebuie sa avem rabdare pana gasim explicatii si dovezi stiintifice.
Nu trebuie sa inventam povesti stupide si copilaresti. happy

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Am intrebat de ce?
De ce ave ratiune? de ce avem constiinta? Nu cum le-am dobandit.
De ce existam? Nu cum s-a intamplat de exitsam.
E o diferenta intre de ce si cum.
Cum ajung la gara? pe jos, cu taxi, etc
De ce ma duc la gara? Ca sa: merg la Iasi, ca sa.
La intrebarea de ce se raspunde ca sa: ( in gramatica corecta).
Deci ar trebui sa reformulezi raspunsul.
Si de ce suntem superiori animalelor dpdv, inteligent. De ce?

| SaveTheNature explică (pentru Zenit313):

Tocmai.Eu am intrebat de ce? Si tu ai raspuns la intrebarea Cum?
Te rog sa reformulezi raspunsul.
Sa te ajut De ce are leopardul gheare ascutite:
Raspuns corect :Ca sa vaneze. Ce ai fi raspuns tu: Evolutia.
Dominam planeta. iti spun sigur. Noi o exploatam cum vrem. Msaine daca dorim o putem distruge cu tot cu toate animelele de pe ea.

| SaveTheNature explică (pentru SaveTheNature):

Scuze. De fapt tu ai raspuns la intrebare cu " Nu stiu" Imi cer scuze.

| SaveTheNature explică (pentru kiv1990):

Voila un raspuns mai logic.happy Putem sa ne bazam pe intuitie in acest sens? Si sa credem ca ne-a creat Dumnezeu intocmai cum scrie in Biblie? Si daca nu de ce nu?

| Zenit313 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Daca exista Dumnezeu,cu siguranta nu are o gandire umana din moment ce a fost capabil sa creeze universul.

Daca exista Dumnezeu, este cu mult peste intelegerea umana si este mult prea arogant din partea noastra sa Il descriem pentru ca orice am spune cu intelegerea asta a noastra, ar fi o jignire la adresa Lui.
Daca exista si nu avem nici cea mai mica doava care sa'i confirme existenta, putem spune atunci ca vrea sa ne folosim de ratiune, sa evoluam si prin stiinta sa ajungem la El.

Trebuie sa cercetam si sa avem incredere in noi.

| EaEmma a răspuns:

Pentru ca asa a fost sa fie

| HueyFreeman a răspuns:

Domini planeta? Ia du-te tu in natura doar cu armele naturale sa vedem cat mai domini planeta.

| kiv1990 a răspuns:

2 versiuni: 1-ne-am dezvoltat cel maibine.
2-ne-a creat cineva