| lilith16 a întrebat:

Avem pe aici panteisti?

23 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, eu sunt spinozist (de religie einsteiniana).

| RAY a răspuns:

Eu sunt ateu agnostic, nu am credinta pentru un creator, nu stiu daca exista sau nu exista, sunt agnostic in sensul ca nu pretind ca stiu ca nu exista vreun creator si ateu ca nu am credinta fata de zeii

| lilith16 explică (pentru RAY):

Exista dar in nici un caz nu arata intr-un fel, nu are nume nici forma nici nimic. nu cum zice religia si nici raiul si iadul nu există, sunt de părere ca dupa moarte o sa plutin in univers ca nişte entităţi fara forma pana, poate, ne reincarcam, nu sunt 100% sigură de asta, cat vine vorba "Dumnezeu" e o balanţa, nu are nume si nici nu se arata nimanui, "Dumnezeu " e natura, mama natura sau el e universul, e o balanta, care are grija ca planetele sa isi urmeze ciclul pe care il îndeplineşte, nu stiu daca ai inteles de ce e vorba dar aia e((((:

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

De unde stii asta?

| lilith16 explică (pentru RAY):

Gândeşte logic, ori asta ori nu exista nimic, dar nu imi spune mie ca religia e 100% rea pentru ca in unele situatii chiar e buna ca baga frica in oameni da de la religia vin si principiile comuniste si etc si ii pateaza imaginea

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Repet nu am spus ca stiu ca nu exista, nu stiu, nu sunt antiteist, religia are si aspecte bune, de asta mai dau si versete, nu-mi place de cei care spun ca dumnezeu este cauza la toate

| lilith16 explică (pentru RAY):

Stiu ce zici, incep oamenii sa abereze cu chestiile astea si frustrant

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Acest creator si intervine?

| lilith16 explică (pentru RAY):

Nu, nu cred, depinde

| Celcestietot a răspuns (pentru lilith16):

Dumnezeu a creat universul. El intervine :

Exemple :

- în grădina edenului
- trimite pe Fiul Său pe pământ
- are stăpânire asupra demonilor
- îți trimite îngeri

Etc

Deci, Dumnezeu nu este natura, ci un Creator real, nu pământul. El este deasupra tuturor.

| lilith16 explică (pentru Celcestietot):

Nu imi spune chestii de genu, iti respect parerea, respecta-mi parerea dar sa nu crezi ca mi-o schimbi. niciodată si nimic nu o sa o schimbe, uite asta nu suport la crestini, cum dau de cineva cu o parere diferită cum sar in cap ca nu e adevărat, cand o sa il vezi pe Dumnezeu, anunţă-mă

| Celcestietot a răspuns (pentru lilith16):

Nu frate, eu chiar nu am sărit cu ură, doar te-am atenționat. Vrei dovezi cu privire la existența lui Dumnezeu? Dacă vrei, nicio problemă, că ți le dau.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Hai ca sunt curios si eu

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Păi le-am mai spus dovezile, iar tu ai râs. De ce să ți le mai dau încă o dată? Lasă că le găsești tu pe internet dacă vrei, nu trebuie neapărat de la mine.

| lilith16 explică (pentru Celcestietot):

Consideri tu dovezi ce ai spus mai sus? bine frate((((((((:

| Celcestietot a răspuns (pentru lilith16):

Nah, tu nu ști cât se cearta Ray cu mine când vine vorba de religie. Eu mă refeream la dovezile prezentate în alte întrebări puse de utilizatori. Este o poveste lungă.

| lilith16 explică (pentru Celcestietot):

Nici tu nu stii cat ma cert eu cu lumea pe subiectul astalaughing

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

A vorbi cu un om nu inseamna cearta, atat timp cat ai bun simt

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Bine ca îmi dai report ca să îmi șteargă întrebările.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Minti tu ai dat raport

Răspuns şters pe
19 Iulie 2019 16:14
Vezi ca judecata aproapelui este pacat

Doresc reanalizarea răspunsului
Răspuns şters pe
19 Iulie 2019 16:14
Omule iar incepi cu jigniri, iar ai luat-o razna

Doresc reanalizarea răspunsului

| chuckmanson a răspuns (pentru lilith16):

„ e buna ca baga frica in oameni„
Dacă cineva are nevoie de amenințări cu pedeapsă într-o viață următoare pentru a avea moralitate atunci persoana respectivă este o persoană imorală și redusă mental. Să faci ceva moral numai pentru un interes personal este imoralitate. O persoană care se abține de la lucruri rele doar pentru că îi e frică de iad sau karma sau că nu va deveni zeu sau orice altă prostie, atunci persoana respectivă este egoistă și lipsită de moralitate. Iar religia nu este deloc bună dacă bagă frica în oameni. Să trăiești cu frică din cauza religiei tale e ca și cum ai trăi în Coreea de Nord, fără posibilitate de evadare la moarte. Faptul că religia bagă frica în oameni este doar o dovadă în plus pentru care este primitivă și nu mai are absolut niciun folos în secolul XXI

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Pe cuvânt că nu am dat eu report. Deci, chiar vorbesc serios. Mie mi-au șters cam 5 comentarii editorii.

| SG1995 a răspuns:

Da, eu sunt pantei.