| Octavian199 a întrebat:

Avem un pacient pe masa de operatie si nu stiu cum se face ca acel pacient moare in timpul operatiei.Cine e de vina? Doctorul sau Dumnezeu?

39 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Iar pui intrebari de doi bani, de vina este cel care a adus MOARTEA si boala pe pamant, Satana si omul ca a acceptat acest lucru.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Cam greu te prinzi. Daca pacientul e salvat, e meritul zeului fictiv, daca moare, e vina doctorului rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

"Cam greu te prinzi. "
Din nefericire tu nu te prinzi niciodata. Incerci sa IL bagi pe Dumnezeu intr-o treaba unde nu are ce cauta. Daca intervine intr-o asemenea problema este un caz special, pentru oameni Dumnezeu a lasat DOCTORII dar tu nu poti intelege asa ceva cu ceea ce ai tu in cap sau mai bine spus cu ce ai LIPSA din cap.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Deci.Nu Dumnezeu te salveaza de la moarte, ci doctorul.Atunci ce rol mai are zeul tau?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Dumnezeu te salveaza de la Moartea Vesnica. Diferenta este ca ceea ce numim noi moarte este numit de Dumnezeu "somnul pana la Judecata" iar Moartea Vesnica te "sterge" DEFINITIV din istorie. Dar tu stii bine asta dar ai capsorul dominat de demoni.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Aia e singura moarte.Dar voi va amagiti mereu cu 'viata vesnica' rolling on the floorDa, exista viata, dar ca hrana pentru viermi, bacterii, etc rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

"Da, exista viata, dar ca hrana pentru viermi, bacterii, etc"
Ce-ti doresti de aia vei avea parte. laughing

| Octavian199 explică (pentru danut):

Esti culmea.Tu nu ajungi hrana pentru cele mentionate de mine? rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Poate da, poate ba, cine stie. rolling on the floor

| RAY a răspuns:

Despre care dumnezeu vorbim, limba romana foarte prost a inventat acest cuvant, ce inseamna dumnezeu, dumnezeul deist, panteist nu intervine, dumnezei teisti numai pot interveni ca deja au predestinat totul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Boala, asta presupunem ca medicul nu a facut vreo greseala medicala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Întrebarea începe cu o pre-judecată, li anume că dacă a decedat pacientul e de vină cineva.
Apoi se pune întrebarea cu o dilemă în care sunt puși în contradicție medicul și Dumnezeu.
Unde este medicul în acest eveniment?
Pacientul este în viață când a fost pus pe masa de operație.
Dacă a fost pus pe masă, era necesar pentru sănătatea lui.
Pentru a face o modificare în starea lui de sănătate, medicul aplică o procedură medicală chirurgicală care este supusă la anumite riscuri.
Astfel pacientul poate ceda în mod natural, datorită unei deficiențe fiziologice care s-a agravat în cursul operației.
Pacientul poate muri datorită unei erori procedurale a medicului chirurg. În acel moment o comisie medicală poate decide dacă medicul este de vină, și în ce măsură.
Astfel, întrebarea dacă de vină este Dumnezeu în acest eveniment nu are sens.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Ai inteles gresit intrebarea. Daca pacientul traieste, Dumnezeu l-a ajutat, daca pacientul moare, doctorul e de vina. Vezi logica?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Ce știu eu... diferă de la caz la caz.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Asa zic unii crestini.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Și ce dacă zic, de unde ști că nu au dreptate, ești tu cumva vreun IQ 9999999999999999999?

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Si daca traieste? Al cui Merit e? Al zeului fictiv sau al doctorului?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Ți-am răspuns mai sus -_-

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu pot să văd logică unde ea nu există.
Dacă asta este logica ta, puteai să postezi la amuzante.

| TristanTzara a răspuns (pentru Celcestietot):

Păi să spunem că un om zice că el e Napoleon reîncarnat. Lucru absurd, dar cum știi că nu are dreptate?

Simplu, nu știi. Dar având în vedere că nu poate aduce nimic palpabil care să indice clar spre posibilitatea asta, poți să deduci cu un grad ridicat de probabilitate că nu e Napoleon. La fel și în cazul de față.

| Celcestietot a răspuns (pentru TristanTzara):

Ma lasati fara cuvinte, ca trebuie sa raspund mereu cu aceleasi intrebari. O voi spune scurt. Mie Dumnezeu mi-a aratat ca exista, cautati-L si voi. Sunt lucrari documentate, fiinte paranormale, semne de la Dumnezeu etc. Ocupa-te si tu de astea, ca eu nu mai pot sa dau reset de 1000 de ori la conversatii, ca devine enervant. Eu iti urez bafta in a-l gasi pe Dumnezeu, daca mai ai intrebari, cauti pe internet sau in Biblie, vezi tu!

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Credinciosii zic ca al zeului in care cred, dar daca moare, e vina doctorului rolling on the floor

| TristanTzara a răspuns (pentru Celcestietot):

În primul rând, așa zisele evenimente paranormale sau semne, nu văd cum indică direct existența lui Dumnezeu. În al doilea rând, cum știi că Biblia nu e o fabulație. Și eu aș crede, dacă mi s-ar da un semn explicit (gen să-mi vorbească efectiv D-zeu) dar să o facă în așa fel încât să fie clar că nu am eu iluzii sau probleme mentale.

| Octavian199 explică (pentru TristanTzara):

Lasa man, ca ei stiu exact ca a fost scrisa de trimisii lui Dumnezeu, au fost chiar acolo. rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru TristanTzara):

Indică fenomenele paranormale, pentru că El a creat îngerii și demonii. Acum ți-am mai spus, dacă nu crezi, nu sari cu gura aici, mai bine mă lași, că nu vreau să mă cert cu nimeni. Există de exemplu videoclipuri cu acest gen specific, legende urbane etc, acum vezi și tu.

| Celcestietot a răspuns:

Din moment ce nu crezi în Dumnezeu, asta este o întrebare fără sens, fără rost. Când nu ai ce face, asta scrii...

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Ma refer la moartea pacientului. Dumnezeu sau doctorul e de vina?

| Panamax a răspuns:

Mortul este de vina.Intotdeauna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca îl înțeapă doctorul cu bisturiul în inima atunci e vina lui laughing dacă doctorul face tot ce poate, nu are de ce sa se simtă vinovat.

| Octavian199 explică (pentru anonim_4396):

Tot vinovat e, ca asa zic, ca nu l-a salvat zeul in care cred astia rolling on the floor

| Helper07 a răspuns:

Greseala poate fi a doctorului, Dumnezeu a permis ca acea greseala sa se intample.

| Octavian199 explică (pentru Helper07):

Si daca pacientul scapa? E meritul doctorului.Asa se deduce rolling on the floor

| Helper07 a răspuns (pentru Octavian199):

Nimic nu se intampla fara voia Domnului.

| Octavian199 explică (pentru Helper07):

Cum vine asta? Daca scapa e datorita zeului evreu, daca moare, e vina doctorului.

| Helper07 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu am spus asta.

| Octavian199 explică (pentru Helper07):

Deci Dumnezeu vrea ca pacientul sa moara?

| Helper07 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu vrea ci permite, e ceva diferit.

| Octavian199 explică (pentru Helper07):

Apoi 'zice' ca doctorul e de vina rolling on the floor

| Helper07 a răspuns (pentru Octavian199):

Ohhh?, doar daca doctorul il omoara sau il lasa sa moara desi mai putea sa-l salveze-arunci e vinovat doctorul dar uneori doctorul nu mai poate face nimic pentru al salva, atunci nu e vinonovat.